گفت‌و گوی نوآوران با فرهاد ظریف

ورزش ایران نسبت به ورزشکارانش بی‌رحم است

فرهاد ظریف می‌گوید که خیلی سال است که عصبی نمی‌شوم، به خاطر یک‌سری تغییراتی که در خودم به وجود آوردم. تا 2 سال پیش در والیبال خیلی به داور اعتراض می‌کردم و وارد حاشیه می‌شدم در یک فصل 5 تا کارت زرد دریافت کردم ولی سالهاست که دیگر همچین اتفاقی برایم پیش نیامد. او معتقد است که ورزش ایران بی‌رحم است.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ظریف
نوآوران -

ظریف از اینکه بدون اطلاع از تیم ملی خط خورده ناراحت است آن هم به خاطر اینکه هنوز دلیل این خط‌‌خوردگی را نمی‌داند.او همچنین در گذشت منصور پورحیدری را به استقلالی‌های و ملت ایران تسلیت گفت.

       پس در حوزه کارت زرد گرفتن رکوردار بودید؟

تا چند سال پیش این‌طوری بود آن هم به خاطر مسائل شخصی که برایم پیش آمده بود روی ذهنم تاثیر گذاشت، الان شرایط خوبی دارم.

       2سال پیش 2013 قصد خداحافظی از تیم ملی را داشتی به خاطر همین مشکلات خانوادگی که گفتی بود؟

ما ورزش بی‌رحمی داریم. به هیچ‌کس رحم نمی‌کند، چه در اوج باشی و چه مشکل برایت پیش آید. در آن زمان من در اوج بودم و به تیم ستارگان منتخب دنیا نیز دعوت شدم و در مسابقات قهرمانی قاره‌ها تصمیم به خداحافظی گرفتم و چهار گوشه زمین را بوسیدم و رفتم متاسفانه شرایطی به‌وجود آوردند که باز به تیم ملی برگشتم.

       چرا متاسفانه؟

به‌خاطر اینکه به من قول داده بودند که تا المپیک باید به تیم ملی کمک کنی و در تیم ملی حضور داشته باشی. از طرز برخود آنها عصبی نشدم بلکه ناراحت شدم، وقتی که 10 روز مانده که تیم ملی به المپیک برود و ما در اردوی تیم ملی بودیم (آرزوی هر ورزشکاری بود که در المپیک خداحافظی کند) اول که گفتم ورزش ما بی‌رحم است. دوست نداشتم که آن زمان با من همچین برخوردی شود.

       به خاطر آمادگی جسمانی، مشکلات خانوادگی دلیل این رفتار آنها چه بود؟

هر دلیلی که داشت به خودم باید می‌گفتند. نوع برخوردی که در ورزش ما وجود دارد کمی بی‌رحمانه است. در یک لحظه تیم ملی به صف شد و لوزانو اسامی بازیکنان را خواند و اسم من را نخواند حتی قبل یا بعد از این ماجرا با من صحبتی نشد. فقط گفتند این 10 نفر به المپیک می‌روند و یک بازیکن هم ذخیره به این سفر خواهد رفت. خیلی ممنون و خداحافظ حتی بعد از این ماجرا با من صحبتی نشد البته حاشیه‌های والیبل هم در این کار آنها تاثیری داشت.

       هیچ درصدی هم فکر نمی‌کنی به خاطر مسائل فنی باشد؟

چرا، ولی می‌گویم که هیچ صحبتی با من نشد این اتفاق برای خیلی از ورزشکاران پیش‌آمده است. من تقاضا دارم قبل از اینکه کسی را خط بزنید حداقل دلیلش را بگویید. ولی با تاکید می‌کنم که ورزش ما بی‌رحم است، به این دلیل که من هنوز دلیل دعوت نشدنم را در تیم ملی نمی‌دانم و حتی بزرگترین آرزوی زندگیم را به‌خاطر همین موضوع از دست دادم.

       درحال حاضر مشغول چه کاری هستید و تصمیمتان برای کار چی هست؟

من دانشجوی فوق لیسانس در دانشگاه تهران هستم. در باشگاه سرمایه بازی می‌کنم که سال گذشته قهرمان آسیاد شد امسال هم یکی از مدعیان قهرمانی در لیگ است.

       دیگر قصد برگشت به تیم ملی را ندارید؟

من از تیم ملی خداحافظی نکردم بلکه کنار گذاشته شدم. برای من بحث تیم ملی تمام شده‌است و تمام حواسم به بازی در تیم باشگاهیم است. اوقات فراغتم هم تئاتر و سینما می‌روم.

       آخرین تئاتری که رفتی چه بود؟

آخرین تئاتری که رفتم تئاتر پانته‌آ بهرام بود به اسم معبد سکوت.

       چرا ورزشکاران وقتی صنحه ورزش را ترک می‌کنند به سمت هنر می‌آیند؟

بحث بازیگری نیست، چون وقت این را ندارم. در گذشته من 6 ماه در اختیار تیم ملی بودم 6 ماه در اختیار باشگاه و هیچ وقتی برای سینما رفتن نداشتم زمانی که بحث تیم ملی تمام شد من به دانشگاه رفتم و با گروهی آشنا شدم که میترا حجار و علی صادقی در آن بودند و لطف به من زیاد داشتند اولین آشنایی من با بازیگران با این‌ها بود. کتایون ریاحی هم یکبار من را به یک برنامه خریه دعوت کرد که از دعوت او خیلی خوشحال شدم. بعد از این هم تایم‌های بیکاریم را با این گروه می‌گذرانم.

       برگردیم به بحث والیبال، شنیده بودیم در والیبال قد مهم است ولی به شما نمی‌خورد این موضوع چطور شد که به سمت والیبال رفتی؟

پستی که برای من لازم است نیازی به قد بلند ندارد و در چند جای دیگر نیز گفتم شاید دلیلی که من یا امثال من به چشم می‌آییم همین قد کوتاهی است که نسبت به بقیه بازیکنان داریم. حداقل اینکه ما قدهای نرمال داریم و نرمال زندگی می‌کنیم.

       خبر فوت منصور پورحیدری؟

من به نوبه خودم از جانب ورزش درگذشت پورحیدری را به مردم عزیز و به خصوص استقلالی‌ها و باشگاه استقلال تسلیت می‌گویم.

       توجه کردی وقتی که آدمی در ورزش فوت می‌کند همه مردم بحث استقلال و پرسپولیس را کنار می‌گذارند و این موضوع به یک موضوع واخد تبدیل می‌شود، فکر می‌کنید چرا این اتفاق پیش‌می‌آید؟

مردم ایران مرده پرست هستند و تا زمانی که این در ذهن ما است همین‌طور برخورد می‌کنیم. من اسم مردن را را بد نمی‌دانم، این‌که بدانیم اگر برای کسی این اتفاق پیش‌می‌آید شاید موقعی نیز برا یخودمان این اتفاق به وجود آید خیلی راحت‌تر با این موضوعات کنار می‌آییم و خیلی راحت‌تر زندگی می‌کنیم. ما خیلی از والیبالی‌ها را از دست دادیم. بهتر است که طرز برخوردمان را با این موضوع عوض کنیم.

       بعضی اوقات اتفاقی در زندگی ورزشکارانمی‌افتد که باعث می‌شود، دیده ورزشکار به زندگی عوض شود برای شما هم این اتفاق پیش آمده است یا تصمیم خودت بود که زندگی‌ات را تغییر دهی؟

اتفاق خاصی پیش‌نیامده، اما سالیان زیادی بود که دنبال گمشده‌ای در ذهنم بودم، حالا پیدا کردم. مثلا من از پرواز می‌ترسیدمن اما به‌خاطر بازی‌های والیبال مجبود شدم که بر ترسم غلبه کنم. درحال حاضر راحت پرواز می‌کنم. نمی‌گم که از مرگ نمی‌ترسم اما با این موضوع هم کنار آمدم. من در حال زندگی می‌کنم نه گذشته و نه آینده. سعی می‌کنم همیشه مهربان باشم تا خاطر خوبی در ذهن همه به جای بگذارم.