گفت‌و گوی نوآوران با حسین اجاقی، سرمربی تیم ملی ووشو

ایران می‌تواند یکی از برترین‌های ووشوی جهان شود

هشتمین دوره مسابقات جام‌جهانی ساندا در چین برگزار شد. سهم تیم‌ملی ایران از این بازی‌ها 4 مدال طلا و 3 نقره بود، ایران در این مسابقات به مقام نایب قهرمانی دست‌یافت.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اوجاقی
نوآوران -

حسین اجاقی می‌گوید که داشتند 2 تا تیم ملی به همه ثابت کرده که ایران از لحاظ داشتند ورزشکاران به نام بی‌نیاز است. این مسابقات ثابت کرد که ایرانیان در این رشته بهترین هستند و می‌توانند که جزو برترین ورزشکاران جهان باشند.

سرمربی تیم ملی ووشو اعتقاد دارد که ایران در این مسابقات عملکردی خوبی را از خودش نشان داد با اینکه یکی از این ورزشکاران برای اولین  بار بود که در این مسابقات حضور پیدا می‌کرد اما توانست که نمایش خوبی داشته باشد.

   ورزش ساندا بخشی از ورزش ووشو است که هشتمین مسابقات جهانی این رشته هفته پیش به پایان رسید .این مسابقات به چه صورت برگزار می‌شود؟

در مسابقات قهرمانی جهان همه کشورها حضور دارند و بالغ از 90 ورزشکار در این مسابقات شرکت می‌کنند.حدود 130 یا 140 کشور عضو فدراسیون جهانی ووشو هستند.

جام‌جهانی این رشته اولین بار در سال 2002 برگزار شد و امسال هشتمین دوره این مسابقات بود. جام‌جهانی هر 2 سال یک‌بار برگزار می‌شود.

ورزشکارانی که به این مسابقات دعوت می‌شوند که دوره قبلی جام‌جهانی رتبه و عنوانی کسب کرده باشند. یعنی مسابقات جام‌جهانی مسابقه‌ای است بین قهرمانان جهان. این مسابقات از لحاظ کیفی سطح خوبی داشت ولی از لحاظ کمی می‌توان گفت به دلیل اینکه در انتخابات ورزشکاران محدود است، محدودیت‌های نیز وجود دارد.

   حدودا چند کشور در این مسابقات حضور داشتند؟

فکرمی‌کنم چیزی نزدیک به 20 کشور دنیا توانسته بودند سهمیه این مسابقات را دریافت کنند. مسابقات در هر وزن بین 4 بازیکن برگزار می‌شد.

   یعنی ورزشکاران ما اگر 2 مسابقه را می‌بردند طلا این مسابقات را به دست‌ می‌آوردند، ایران در این بازی‌ها 7 مدال دریافت کرد. در مجموع از عملکرد بازیکنان در این مسابقات راضی بودید؟

بالاخره ما نفراتی را داشتیم که سال گذشته در مسابقات جهانی مدال کسب کرده بودند و در این بازی‌ها هم عملکرد خوبی را از خودشان نشان دادند. ورزشکاران توانستند از مدال‌هایی که سال‌های اخیر بدست آورده بودند در این مسابقات دفاع کنند.

به جز عرفان آهنگریان که اولین حضورش در این مسابقات بود بقیه ورزشکاران چند باری به این مسابقات اعزام شده‌بودند. آهنگریان هم جایگزین شیرزاد در وزن 65 کیلوگرم که در سال گذشته مدال برنز مسابقات را بدست آورده بود، شد. آن هم به دلیل این‌که او اضافه وزن پیدا کرده بود و در این مسابقات نمی‌توانست در وزن خودش شرکت کند و ما آهنگریان را در وزن 65 به این مسابقات اعزام کردیم. در مجموع کاروان ووشوی ایران در این مسابقات خوب ظاهر شد.

   به‌جز چین که در این مسابقات 10 مدال دریافت کرده بود و ایران که 7 مدال بدست آورده بود، دیگر چه کشورهایی به مدال دست پیدا کردند؟

در این مسابقات روسیه بازی‌های خوبی به نمایش گذاشت. به هرحال این مسابقات 2 سال دیگر در روسیه برگزار خواهد شد. روس‌ها همیشه در مسابقات خوب بازی می‌کنند. و همیشه در آسیا ثابت کردند که خوب بازی می‌کنند.

اگر به 10 کشور برتر دنیا نگاه کنید، 9 تا از این کشورها آسیایی هستند و یکی از این 9 کشور روس‌ها هستند.این نشان دهنده این است که آسیایی‌ها در رنکینیگ جهانی وضعیت خوبی را دارند.

در این رشته مصر ، روسیه وکشورهای اروپایی سرمایه‌گذاری کردندو به نظر من همه به‌دنبال این هستند که ووشو را در کشور خودشان ارتقا ‌دهند.

   حدودا 2ماه قبل در مسابقات شرکت کردید تقریبا با یک تیم جوان به این مسابقات رفتید و نایب قهرمان هم شدید با توجه به حضور این تیم جوان و مسابقاتی که در سال آینده پیش‌رو دارید. آیا جوانان می‌توانند جایگزین باتجربه‌ها شوند؟

ما روی جوانان سرمایه‌گذاری کردیم، به دلیل این‌که امکان دارد که برای ورزشکاران مسائل و مشکلاتی به وجود آید که نتوانند به مسابقه برسند جایگزین‌های مناسبی برایشان داشته باشیم. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که از جوانان در مسابقات آسیایی شرکت کنند. بازیکنانی که در مسابقات آسیایی بودند از رده سنی جوانان به بزرگسالان راه یافته بودند و یا چند سالی است که در بزرگسالان حضور داشتند و به عنوان نفر فیکس نبودند و به عنوان نفر دوم وزن خود به این مسابقات اعزام می‌شدند.

در مسابقات آسیایی که در تایوان برگزار شد وما توانستیم نایب قهرمان شویم و به 4 مدال طلا ،2 نقره و 1 برنز دست یافتیم و این ثابت کرد که ما 2 تیم ملی داریم. این موضوع تضمین آینده ووشو کشور است.

   با این ورزشکاران به نظر شما می‌توانیم چین را هم در این رشته شکست دهیم؟

ما در بخش انفرادی ساندا توانستیم چین را شکست دهیم و این نشان می‌دهد که ما تیم هم می‌توانیم چین را شکست دهیم اما این امر تلاش بسیار می خواهد. در مجموع اگر بخواهیم که ایران در ووشو از چین بالاتر رود باید هزینه‌ و امکانات بیشتری در اختیار این رشته قرار بگیرد. برای پیشرفت این رشته باید امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را افزایش دهیم تا بتوانیم افراد شایسته‌ای را جذب کنیم و بعد از آن ما نیاز به مربیان چینی خوب داریم تا به ورزشکاران آموزش‌های لازم را بدهند.


خبرنگار: مونا ربیعیان