گفت‌وگو با علیرضا نصر آزادانی، سرمربی تیم ملی تکواندو

تکواندوکاران ناکامی المپیک را فراموش کرده اند

چند روزی است که کارش را به‌عنوان مربی تیم ملی تکواندو شروع کرده‌است. مربی که هم معتقد است مسوولیت سنگینی را بر عهده دارد و هم افتخار بزرگی نصیبش شده، علیرضا نصر آزادانی که تا دوسال پیش در شیاپ‌چانگ مبارزه می‌کرد حالا وظیفه تمرین دادن به تکواندوکاران ملی پوش را بر عهده دارد.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
نصرآزادانی
نوآوران -

 آن هم برای دو رویداد مهم و البته حساس. نصر آزادانی رویدادهای باکو را شوکی برای احیای تکواندو می‌داند. البته او معتقد است که حال و هوای تکواندوکاران در این روزها بسیار خوب است و این تیم می‌تواند در رقابت‌های فینال جایزه بزرگ و جام جهانی نتایج خوبی را به دست بیاورد.

زمانی هم که کاپیتان تیم ملی تکواندو بودم سعی می‌کردم روابطم با بازیکنان و هم تیمی‌هایم بر پایه احترام و حفظ حرمت‌ها باشد. امروز هم که به‌عنوان مربی کنار دوستان و هم تیمی‌هایم هستم این احترام وجود دارد و به‌عنوان دوست و مربی کنارشان قرار دارم

   چند روزی از حضورت به‌عنوان مربی تیم ملی تکواندو می‌گذرد. شرایط کار را چطور می‌بینی؟

 مربیگری در تیم ملی تکواندو افتخار بسیار بزرگی است و البته مسوولیتی سنگین. با توجه به شرایطی که تکواندوی ایران دارد با همه وجود در کنار اعضای تیم هستم و کارها را پیش می‌بریم تا به امید خدا در رقابت‌های پیش رو سربلند بیرون بیاییم.

   شرایط روحی روانی بازیکنان تیم مطلوب شده است؟

 با مدیریت خوب بحران ناکامی پس از المپیک به خوبی تمام شده است و در حال حاضر بازیکنان با آرامش و انگیزه تمرینات‌شان را پیگیری می‌کنند. فرزان عاشورزاده خیلی سخت تمرین می‌کند و برای جام‌جهانی آماده می‌شود. سجاد مردانی هم که فینال گرندپری را پیش‌رو دارد و به صورت منظم و خیلی خوب تمرین می‌کند. تنها مهدی خدابخشی در ترکیب تیم غایب است. مابقی ملی‌پوشان هم همگی با آمادگی خوب تمرین می‌کنند.

   با این شرایط می‌توان به نتایج تیم ملی تکواندو در رقابت‌های باکو امید بست؟

 پیش‌بینی برای رشته‌ای مثل تکواندو همیشه سخت است. ما با تمام توان در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنیم. رقابت‌های جام جهانی اگرچه دارای گرید 2 است اما از اعتبار بالایی برخوردار است و با حضور تیم‌های برتر دنیا برگزار می‌شود. تیم ایران هم همواره یکی از سکونشینان این مسابقات بوده است اما این را هم باید در نظر گرفت که زمان زیادی برای آماده سازی جهت حضور در این رقابت‌ها نداریم. کار سختی در پیش داریم و انتظارات هم از تکواندو بالا است. انتظاراتی که بجاست. این تیم نیاز به حمایت دارد. موفقیت در باکو فرصت و شوکی برای احیای دوباره تکواندو و شروع دوباره در مسیر موفقیت است.

  ترکیب دوتیم برای حضور در گرندپری و جام جهانی مشخص شده است؟

 هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده اما ما نفرات بیشتری را با خود به باکو می‌بریم تا در صورتی که مشکلی برای تکواندوکاران در فینال گرندپری رخ داد نفرات دیگری را برای جام‌جهانی جایگزین کنیم.

   در شرایطی به‌عنوان مربی تیم‌ملی انتخاب شدی که فاصله سنی زیادی با برخی از بازیکنان نداری. با این اوصاف بازیکنان حرف شنوی از مربی تیم دارند؟

 زمانی هم که کاپیتان تیم ملی تکواندو بودم سعی می‌کردم روابطم با بازیکنان و هم تیمی‌هایم بر پایه احترام و حفظ حرمت‌ها باشد. امروز هم که به‌عنوان مربی کنار دوستان و هم تیمی‌هایم هستم این احترام وجود دارد و به‌عنوان دوست و مربی کنارشان قرار دارم. مشکلی از این بابت به هیچ وجه وجود ندارد.

   در دوران ورزشی‌ات در وزنی مسابقه می‌دادی که در همین وزن دو نماینده را در فینال گرندپری داریم؟

 بله، من در وزن 68- کیلوگرم بودم و امروز بهنام اسبقی و ابوالفضل یعقوبی را داریم. دو تکواندوکاری که تجربه خوبی از میدان‌های بین‌المللی دارند. این وزن یکی از سخت‌ترین اوزان تکواندو است که متاسفانه نتوانستیم در المپیک هم نماینده‌ای در این وزن داشته باشیم. در این مدت فیلم مسابقات تکواندوکاران این وزن را با این دو ملی‌پوش بررسی و نقاط ضعف و قوت آنها را هم مشخص کردیم. در فینال گرندپری برترین‌های 4 وزن المپیکی حضور دارند. مسابقات بسیار سنگین است اما این دو ملی‌پوش و دیگر نفرات اعزامی به این رقابت‌ها از جمله بازیکنان مطرح دنیا هستند.

   با توجه به این‌که مسابقات گرندپری و جام‌جهانی با فاصله کمی از هم برگزار می‌شوند مشکلی بابت وزن‌کشی ملی‌پوشان ندارید؟

 هنوز اعضای تیم جام‌جهانی را انتخاب نکردیم اما بازیکنان را طوری انتخاب می‌کنیم که مشکلی از این بابت نداشته باشند. مثلا مسعود حجی‌زواره که در وزن 80 کیلوگرم مسابقه می‌دهد در جام‌جهانی هم در همین وزن مسابقه خواهد داد.


خبرنگار: مونا ربیعیان