بانوان بسکتبالیست باید پاسخگو باشند

توبیخ یا محرومیت در انتظار بانوان

رئیس فدراسیون بسکتبال ایران از دستور وزیر ورزش برای حمایت از زنان بسکتبالیست خبر داد. محمود مشحون، صبح شنبه با مسعود سلطانی‌فر جلسه داشت و بعداز جلسه اعلام کرد که: «وزیر ورزش درباره بررسی ورزش بسکتبال و موقعیت آن مطالبی را بیان کرد و در بخش بانوان هم تاکید داشت که هر چه سریع‌تر فکری درباره بانوان بسکتبالیست شود. در رابطه با عدم شرکت بانوان در رقابت‌های رسمی دستوراتی داد که مقرر شد پیگیری مجدد شود.»

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۱
بسکتبالیست
نوآوران -

پس از ناکامی فدراسیون بسکتبال در برگزاری مسابقه بین‌المللی تیم سه نفره‌ای از ایران بدون کمک و نظارت فدراسیون و با هزینه شخصی راهی ترکمنستان شد و دلارام وکیلی با پشت سر گذاشتن نماینده روسیه در مسابقه شوت سه امتیازی قهرمان شد. اما این حرکت زنان بسکتبالیست نه تنها با استقبال مسئولان فدراسیون بسکتبال ایران همراه نشد بلکه دبیر این فدراسیون ورزشکارانی را که در این مسابقات شرکت کرده بودند را تهدید و با آنها  برخورد کرد

.    مهدی واعظی: خروج هرتیمی با نام ورزشی ایران بدون اجازه وزرات ورزش ممنوع است

در همین خصوص به گفت‌وگو با مهدی واعظی، مدیر روابط عمومی فدراسیون بسکتبال پرداختیم.

برای هر اعزامی فدراسیون باید مجوز بدهد و تیمی که بدون جواز به مسابقات می‌رود باید تبعات این موضوع را برگردن بگیرد.

در وزارت ورزش شورای برون مرزی وجود دارد که ورزشکاران حتی ورزش های تیمی هم باید به این شورا اعزام خود را اعلام کنند و در نهایت این شورای وزارتخانه است ، اعلامی می کند که ورزشکاران در این مسابقات حضور پیدا کنند یا خیر. هر نوع اعزامی با نام ایران باید از طریق این شورا تایید شود.

هر تورنمتی که به صورت رسمی برگزار می‌شود باید به فدراسیون نامه ارسال کنند، فدراسیون تصمیم می‌گیرد که تیمی در این تورنمت شرکت کند یا خیر بعد از آن با شورای برون مرزی در میان می‌گذارد که در نهایت ورزشکاران اعزام خواهند شد یا خیر، مثل چند ماه اخیر اتفاقی که برای هندبالیست‌ها پیش آمد و شورای تصمیم گرفت که این اعزام صورت نگیرد، روز پرواز به ورزشکاران اعلام شد که حق شرکت در این مسابقات را ندارند و تمام جرایم و اتفاقات بعد از آن را پذیرفت اما یک ماه بعد فوتبالیست‌های جوان ما به بحرین اعزام شدند و توانستند مقام کسب کنند.  حال ورزشکاران باید دعوت رسمی و غیر رسمی را  به وزارتخانه اعلام کنند.در وزراتخانه بندی وجود دارد که صراحتا اعلام می‌کند که خروج هر تیمی از ایران با نام ورزشی ایران ممنوع است مگر اینکه با اجازه وزارت ورزش باشد.

بانوان ایران به‌خاطر اینکه در این مسابقات شرکت کرده‌اند جوابگو نخواهند بود بلکه به‌خاطر این‌که به فدراسیون و وزارت ورزش خبر نداده‌اند باید پاسخگو باشند، برای حضور در این مسابقات نیز باید به فدراسیون و زارتخانه خبر می‌دادند.

درست است که بانوان ایرانی صد در صد حجاب داشتند اما بدون اجازه در این مسابقات حضور پیدا کردند، یک‌در صد فکر کنید اگر بی‌حجاب به این مسابقات می‌رفتند چه کسی پاسخگو خواهد بود. فدراسیون 2 سال است که تلاش می‌کند که بانوان بسکتبالیست در تورنمت‌های رسمی حضور پیدا کنند و پیگیر این موضوع هستیم.

درآخر این‌که صلاحیت حضور در مسابقات برعهده فدراسیون نیست و باید وزارت ورزش تعیین کند و این یک قانون رسمی است و این که قرار نیست این ورزشکاران توبیخ یا محروم شوند با این‌که وزیر ورزش هم اعلام کرده که طبق قانون با آنها برخورد شود و در جلسه امروز باید پاسخگو حضور در این مسابقات باشند.

همچنین دبیر فدراسیون بسکتبال درباره پرونده پرحاشیه تیم بانوان با نوآوران گفت‌وگو کرد.

علی توفیق دبیر فدراسیون بسکتبال درباره این پرونده و اتفاقات هفته‌های اخیر گفت: این نفرات بدون هماهنگی با فدراسیون به عنوان متولی بسکتبال کشور راهی یک رقابت بین‌المللی شده‌اند. ضوابط لازم برای حضور در یک رقابت بین‌المللی رعایت نشده. این دوستان را خواسته‌ایم تا در این‌باره باهم صحبت و مسائل را حل کنیم. ما به هیچ‌وجه مشکلی با حضور این تیم در رقابت‌های ترکمنستان نداریم مشکل فقط این است که مسائل اداری لازم رعایت نشده. کارهایی در فدراسیون و وزارت ورزش باید انجام می‌شده که انجام نشده. این مسأله در آینده به ضرر خود این عزیزان خواهد بود و ممکن است برایشان در سیستم اداری مشکلاتی ایجاد کند. ما می‌خواهیم جلوی این اتفاق را بگیریم.

گفته‌اند فدراسیون می‌خواهد با این نفرات که اعزام شده‌اند برخورد کند که اصلا اینطور نیست. مسأله فقط سفر بدون هماهنگی بوده که باید شرایطش مشخص شود. اگر سفر شخصی بود مشکلی نبود.

روزدوشنبه بنده نامه‌ای مفصل تهیه کردم و رئیس فدراسیون آن را برای تایید به وزارت ورزش برده تا بررسی شود. در این نامه نمونه‌های بین‌المللی که ورزشکاران در رشته‌های مختلف و به خصوص بسکتبال با حجاب بازی کرده‌اند را یادآور شده‌ایم. نمونه‌هایی که ثابت می‌کند بسکتبال بازی کردن با حجاب مشکلاتی که فدراسیون جهانی می‌گوید را ندارد. قرار است وزارت ورزش کمی هم چاشنی سیاسی به این نامه اضافه کند و پرونده را دوباره باز کنیم.

وی درخصوص این‌که ناظر فیبا در ترکمنستان کار بانوان  ایران را دیده است گفت:من درباره این مسئله هنوز مطمئن نیستم. من سال گذشته هفته‌های زیادی با خانم «کیم» نماینده فدراسیون ژاپن در ارتباط بودم و تلاش می‌کردم تیم بانوان را به این کشور بفرستم. همه کارها انجام شده بود و در حال نهایی کردن کار بودیم که ایشان گفت نمی‌توانند از تیم ایران میزبانی کنند. ژاپن در آن مقطع تعلیق بود و آن رقابت‌ها را برای رفع تعلیق تدارک دیده بودند و قرار بود نماینده فیبا هم باشد. خانم «کیم» به من گفت به دلیل حضور نماینده فیبا نمی‌توانند تیم ایران را که با حجاب بازی می‌کند بپذیرند. در واقع برخورد فدراسیون جهانی با این موضوع برخورد یک حرکت غیرقانونی است.

      رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش : تقدیراز تلاش‌های مؤثر فدراسیون    بسکتبال

در این زمینه مازیار ناظمی، رئیس روابط عمومی وزارت ورزش در خصوص دیدار اخیر رئیس فدراسیون بسکتبال با دکتر سلطانی فر توضیحاتی  به پایگاه خبری وزراتخانه داده است:

دیدار بسیار خوبی بوده و تاکید و دستور وزیر ورزش و جوانان برطرح مجدد موضوع حضور زنان مسلمان با حجاب اسلامی در فدراسیون جهانی این رشته و اجلاس آینده فیبای آسیاست و انجام این خواسته مهم جامعه ورزش برعهده آقای مشحون است و منتظر اقدامات فدراسیون برای موضوع حضور زنان ایرانی بسکتبالیست در رقابتهای بین المللی هستیم

وی افزود : دکتر سلطانی فر از آقای مشحون خواسته تا با 57 عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی برای حضور زنان مسلمان در این رشته رایزنی کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی درباره برخورد با دختران بسکتبالیستی که به ترکمنستان رفته اند و احضار انها به کمیته انضباطی با نظر وزارت ورزش گفت : چنین مطلبی مد نظر آقای وزیر نبوده و نیست  نظر آقای سلطانی فر حمایت گسترده از ورزش بانوان است و حتی ریاست محترم جمهور در دیدارشان با وزیر و مدیران ورزشی خواستار رعایت عدالت برای ورزش زنان و مردان شد .

ناظمی افزود : امیدوارم این بحث با توضیحات بنده به عنوان دیدگاه جناب وزیر تمام شود هر چند رعایت مقررات و ضوابط و قانون مداری در هر مجموعه یک اصل مهم و غیر قابل انکار است و امیدوارم دیگر شاهد این موارد نباشیم .

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی با تقدیر از تلاش های زیاد و موثر ریاست فدراسیون بسکتبال گفت : بسکتبال ایران روزهای موفقی را با آقای مشحون سپری کرده و موضوع حضور زنان بسکتبالیست ایران با حجاب اسلامی و شرعی از مدتها قبل توسط ایشان پیگیری شده است و امیدوارم با همت همه از جمله رسانه ها بتوانیم این فرصت بزرگ را برای زنان ورزشکار ایران ایجاد کنیم .

ناظمی گفت : با نامه ای که فدراسیون بسکتبال ایران در اجلاس بیروت در حضور رئیس و دبیر کل فدراسیون جهانی مطرح می کند موضوع حضور زنان بسکتبالیست ایران در رقابتهای بین المللی مجددا طرح خواهد شد و وزارت ورزش و جوانان از تمام امکانات کشور از جمله توان دیپلماسی برای حل این موضوع استفاده خواهد کرد.