گفت‌و گوی نوآوران با سعید محمدپور، مدال‌آور المپیک

مدال طلا حق ایران بود، به حقمان رسیدیم

سعید محمد پور با طلایی که غیر منتظره بود و توسط کمیته ضد دوپینگ و بعد از محرومیت و سلب مدال و عنوان نفرات اول تا چهارم در المپیک دوره گذشته به دست آورد یک لقب تازه گرفت.جوان‌ترین مرد طلایی تاریخ ورزشی ایران.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
محمدپور
نوآوران -

سعید محمد پور که قبلاً قهرمان مسابقات جوانان جهان و نفر سوم مسابقات جهانی 2011 شده بود، در المپیک 2012 با 402 کیلو وزنه قهرمان شد این در حال ست که نفر اول مسابقات که مدالش خلع شد 418 کیلو وزنه برداشته بود.

البته نباید تصور شود که وزنه او خیلی سبک بوده است چرا که در المپیک 2016 هم سهراب مرادی با 403 کیلو وزنه به مدال طلا رسیده بود. سعید محمد پور که به علت مصدومیت 4 سال است در مسابقات جهانی و المپیک شرکت نکرده است، با 19 سال و 6 ماه جوانترین مرد طلایی کشورمان در المپیک بوده است. تا به حال هیچ کدام از قهرمانان کشورمان نتوانسته بودند در سنین زیر 20 سالگی صاحب مدال طلا شوند.

    چرا در المپیک ریو شرکت نکردید؟

من در المپیک لندن 19 سال داشتم و با تمام تلاشم خواستم به هدفم برسم اما نشد، بعد از المپیک لندن با فدراسیون به مشکل برخوردیم که یکی،دو سال از وزنه‌برداری دور بودم. 6 نفر به المپیک لندن اعزام شدیم و بعد از برگشت بین کمیته المپیک و فدراسیون اختلافاتی به وجود آمد که همین اختلافات باعث دوری من از وزنه‌برداری شد، بعد از آن به مسابقات جهانی 2015 دعوت شدم که با تمام آمادگی‌هایی که داشتم قبل از شروع مسابقات آسیب شدیدی دیدم و از مسابقات دور افتادم و به دلیل عدم رسیدگی مسئولین به آسیب‌دیدگی‌ام به المپیک ریو هم نرسیدم.

    چه‌شد که بعد از 4 سال دوپینگ رقبای شما در المپیک لندن رو شد؟

این خبر که من مدال طلای المپیک لندن را به‌دست خواهم آورد را چند ماه پیش گفته بودند اما مدتی به کشورهای دوپینگی زمان داده شد تا اگر اعتراضی دارند بگویند بعداز چند ماه خبر قطعی به فدراسیون داده شد که مدال طلای المپیک لندن به من رسیده‌است.

در هر ورزش رکوردی، هر 10 سال یک نفر رکورد خواهد زد و این‌که در المپیک لند هر 4نفر اول رکورد المپیک را زده‌بودند کمی آن موقع هم بحث برانگیز بود.  من آن دوران تمام تلاشم را برای کسب مدال برنز کردم اما فایده‌ای نداشت اما وجدانم را حت بود که حداقل دوپینگ نکرده‌ام و جوانمردانه روی تخته رفتم، حال پس از 4 سال به حقم که مدال طلا بود رسیدم.

    مگر قبل از مسابقات از شما تست دوپینگ گرفته نمی‌شد، چرا بعد از این همه مدت دوپینگ حریفان درآمد؟

در آن زمان هم از همه تست گرفتند اما در آن زمان نشان نداد، هر چند سال که می‌گذرد وسایل به‌روزتری برای تست دوپینگ می‌آید. این یک قانون است که در المپیک جدید که تست دوپینگ گرفته می‌شود، تست‌های 4 سال قبل را هم دوباره آزمایش می‌کنند که نکند کسی در آن زمان دوپینگ نکرده باشد.

حتی برای 8 سال پیش المپیک پکن را هم تست کردند نشان داد که نفر اول المپیک لندن دوپینگ کرده بود در پکن هم دوپینگی بوده است.

    اگر مدال را گم کرده باشد یا فروخته باشد چی؟

اگر قهرمانی مدالی را گم کند باید پول آن مدال را به کمیته المپیک جهانی پرداخت کند تا آن‌ها یک مدال دیگر برای من بفرستند.

    به نظرت جایزه طلا را به شما می‌دهند؟

قول‌هایی داده شده است که گفتند فرقی ندارد این طلا برای دولت پیش بوده یا این دولت، این مدال مطعلق به مردم است و قهرمانی شما قهرمانی یک ملت است و با آمدن سلطانی فر فکر نکنم مشکلی برای دریافت جایزه طلا داشته باشم .

    به تیم ملی دعوت شدی؟

فعلا که اردوها شروع نشده است اما قرار است، زمانی‌که اردوها آغاز شد من در تیم ملی جوانان حضور پیدا کنم، انشاالله که بتوانم در تیم ملی بازهم رکورد شکنی کنم.


خبرنگار: مونا ربیعیان