نایب قهرمان المپیک لندن به تیم مهماندوست پیوست

آیا باقری معتمد می‌تواند در تیم ملی آذربایجان بازی کند؟

محمد باقری معتمد دارنده نشان نقره المپیک لندن برای تیم ملی تکواندوی آذربایجان به عنوان یار کمکی در مسابقات جام جهانی مبارزه خواهد کرد. مسابقات فینال گرندپری در سال 2016 با حضور 16 تکواندوکار (هر وزن دو نماینده) براساس آخرین رنکینگ اعلام شده درماه اکتبر در 4 وزن زنان و مردان طی روزهای 19 و 20 آذرماه و مسابقات جام جهانی نیز روزهای 22 و 23 آذرماه در «باکو» آذربایجان برگزار می‌شود. بر اساس قوانین فدراسیون جهانی تکواندو کشورها در رقابت‌های جام جهانی می‌‌توانند از 2 تکواندوکار سایر کشورها به عنوان یار کمکی استفاده کنند.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
باقری معتمد
نوآوران -

با توجه به قانونی که در سال‌های گذشته نیز در مسابقات اعمال می‌شد، محمد باقری معتمد نایب قهرمان المپیک لندن طی 10 روز گذشته راهی کشور آذربایجان شده و به همراه تیم ملی این کشور تمرینات خود را پیگیری می‌کند و گویا قرار است در مسابقات جام جهانی به عنوان بازیکن کمکی برای تیم ملی تکواندوی آذربایجان وارد شیاپ چانگ شود.

     واکنش فدراسیون تکواندو به رفتن بازیکن ملی ایران به آذربایجان: باقری‌معتمد طبق قانون اجازه حضور در تیم ملی آذربایجان را ندارد

فدراسیون تکواندو به خبرنگار نوآوران اعلام کرد که محمد باقری معتمد طبق قانون فدراسیون جهانی نمی‌تواند تیم ملی آذربایجان را در مسابقات جام جهانی همراهی کند.

روزگذشته اعلام شد که محمد باقری‌معتمد عضو پیشین تیم ملی تکواندوی ایران به عنوان یار کمکی تیم ملی آذربایجان که هدایتش برعهده رضا مهماندوست است را در مسابقات جام جهانی همراهی خواهد کرد.  این موضوع اما با واکنش فدراسیون تکواندوی ایران مواجه شد. این فدراسیون ضمن غیرقانونی خواندن این موضوع اعلام کرد که طبق قانون جهانی او تا آذرماه 96 نمی‌تواند برای هیچ تیم خارجی دیگری به میدان برود. حسن شکریان مدیر روابط عمومی فدراسیون تکواندو در این باره به تسنیم گفت: باقری‌معتمد در رقابت‌های 2014 مکزیک به همراه تیم ایران به میدان رفته و طبق قانون فدراسیون جهانی به مدت 3 سال پس از آخرین حضورش در یک تیم ملی، نمی‌تواند برای کشور دیگری مبارزه کند. بدین ترتیب باقری‌معتمد تا آذر 96 اجازه چنین کاری را ندارد. مسابقات جام جهانی تکواندو 22 آذر سال جاری در آذربایجان برگزار می‌شود.

     مهماندوست: از معتمد به عنوان یار کمکی استفاده می‌کنیم

مهماندوست به نوآوران گفت: از باقری معتمد به عنوان یار کمکی در جام جهانی آذربایجان استفاده خواهیم کرد.

محمد باقری معتمد دارنده مدال نقره المپیک که با دلخوری از اردوهای تیم ملی کنار رفت، گفته بود که برای ادامه راه در دنیای قهرمانی، برای کشور دیگر مبارزه خواهد کرد و قصد مهاجرت دارد.

 وی هم‌اکنون برای جام جهانی آذربایجان به تیم کشور میزبان پیوسته و قرار است که فعلا تنها در این مسابقه‌ها شاگرد مهماندوست باشد.

 این برای چندمین بار است که تکواندو ایران شاهد مهاجرت بازیکنان شاخص است. پیش از این نیز میلاد بیگی، تکواندوکار ایرانی تیم ملی آذربایجان برای این این کشور در المپیک به مدال برنز رسید.

 مهماندوست درخصوص پیوستن باقری معتمد به تیم آذربایجان گفت: ما مجبور شدیم که از بازیکن کمکی استفاده کنیم چون یکی از بازیکنان در مسابقه‌های اوپن کرواسی زانویش را به شدت آسیب دید. از باقری معتمد نیز فعلا به عنوان یار کمکی استفاده می‌کنیم و تنها برای جام جهانی از او بهره خواهیم برد زیرا در رقابت‌های جهانی می‌توان از دو یار کمکی با ملیت‌های دیگر استفاده کرد.

 وی در ادامه افزود: ما میزبان رقابت‌ها هستیم اما نمی‌توان گفت که برای قهرمانی می‌رویم و چون سال گذشته قهرمان شدیم، امسال هم سکوی اول برای ماست زیرا تمام تیم‌ها خوب هستند و از قبل نیز چیزی مشخص نیست.

   مقانلو، سرمربی تیم ملی تکواندو:  تیم ملی ایران نیازی به بازیکنان با اسم و نشان ندارد

مقانلو در این رابطه به نوآوران گفت: این موضوع را باید از چند بعد نگاه کرد، خداروشکر تیم ملی ایران پتانسیل بالایی دارد و نیازی به بازیکنان با اسم و نشان ندارد. کسی که بخواهد به تیم ملی اضافه شود باید از فیلترینگ بگذرد تا عضو تیم ملی شود، قهرمان کشور بودند یکی از فیلترهای انتخابی است ولی نفراتی که به تیم ملی دعوت می‌شوند الزامی نیست که مطرح باشند. فقط کافی ست که در لیگ کشوری و در تورنمت‌هایی که برگزار می‌شود موفق شوند.

یک بعد دیگر بحث مالی است که فدراسیون باید توجه بیشتری به قهرمانان خود داشته باشد، برخی از قهرمانان بحث مالی برایشان مطرح نیست و به بعد ملیتی فکر می‌کنند اما برخی هم به خاطر مادیات از ملیت خود می‌گذرند.

اینکه فدراسیون اعلام کرده محمد باقری معتمد نمی‌تواند در تیم ملی آذربایجان بازی کند یک قانون است و این دست ما و فدراسیون نیست. اما در بازی‌های جهانی هر تیمی می‌تواند دو بازیکن با دو ملیت مختلف را در کنار تیم ملی خود داشته باشد.

در مجموع فدراسیون اسیر چند اسم مطرح نیست ما در ایران بازیکنانی را داریم که خیلی بهتر از بازیکنان مطرح بازی می‌کنند و این نشان از قدرت تیم تکواندو دارد.

متاسفانه نزدیک مسابقات جام‌جهانی است و مطرح کردن این موضوعات باعث تضعیف روحیه بازیکنان ملی خواهد شد و در بازی‌ آنها تأثیر منفی خواهد داشت.

به‌جای بزرگ کردن و دامن زدن به این موضوعات نه‌چندان مهم بهتر است برای تیم ملی آرزوی موفقیت کنیم.


خبرنگار: مونا ربیعیان