گفت‌و گوی نوآوران به سارا خادم‌الشریعه، سومین نفر مسابقات شطرنج جهانی

از سیل پیام‌های تبریک تا بازگشت بی‌وسروصدا

نماینده شطرنج ایران با تساوی در دور پایانی گرندپری شطرنج بانوان جهان با 6 امتیاز و کسب عنوان سومی به کار خود پایان داد.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
خادم الشریعه
نوآوران -

سارا خادم الشریعه در دور پایانی رقابت های گرندپری شطرنج بانوان جهان برابر بلا خوتناشویلی استاد بزرگ گرجستان قرار گرفت و  با مهره سیاه به تساوی دست یافت. خوتناشویلی تنها بازیکنی بود که در رنکینگ اولیه مسابقات با اختلاف اندکی نسبت به خادم الشریعه از او پایین تر قرار داشت. خادم الشریعه در حالی در این بازی پیروز نشد که حریف گرجستانی او چندین و چند بار در تنگی زمان اشتباه های بسیار مهلکی انجام داد اما این اشتباه ها با پاسخ مناسب روبرو نشد تا قهرمان ایران به شکلی عجیب از این بازی پرفراز و نشیب امتیاز کامل نگیرد.

        پارسال نایب قهرمان شدید و امسال نفر سوم این مسابقات، از مسابقات شطرنج کمی بگویید، شرایط این مسابقات چگونه بوده‌است؟

این مسابقات در مجموع با 22 شرکت کننده آغاز می‌شود و هر یک از این‌ها باید در 3 مرحله شرکت کنند، من در مرحله اول که تهران بود برنده بودم و مرحله‌نهایی این مسابقات در روسیه برگزار شد.

در مرحله آخر قرعه‌کشی صورت گرفته بود و حریفان از قبل مشخص شده‌بودند و این اتفاقی که برای حریف اوکراینیم پیش‌آمد در دوره هشتم مسابقات بود.

        دقیقا توضیح می‌دهید که چه اتفاقی افتاد که شما تصمیم ‌گرفتید بازی را با تساوی به پایان برسانید؟

قبل از این تساوی صدر نشین بودم با این که بعد از این اتفاق هم صدر نشین مسابقات بودم، یکی از بازیکنان فرانسوی 20 دقیقه قبل از شروع مسابقه با حرف اوکراینی تماس گرفته بود و از او خواهش کرده بود که همراه او به بیمارستان برود.  من هم از این جریان بی‌اطلاع بودم تا داور مسابقه بهم خبر داد منم هم قبول کردم تا منتظر حریفم شوم و وقتی که آمد دیدم که اوضاع خوبی ندارد و اینکه من برنده این مسابقه می‌شدم یا نه؟ فکر کنم 50، 50 بوده است و من نمی توانم بگوییم که قطعا برنده می‌شدم. واقعا حریفم شرایط مناسبی برای بازی نداشت و تصمیم گرفتم بازی را با تساوی به پایان برسانم تا او بتواند به بیمارستان بازگردد.

        مگر بازیکن فرانسوی مربی داشت تا او را به بیمارستان ببرد چرا با حریف شما تماس گرفت؟

نمی‌دانم چرا با حریف من تماس گرفته بود، البته بازیکن فرانسوی در این مسابقات مربی نداشت اما می‌توانست با مسئولین برگزار کننده مسابقات تماس بگیرد ولی ترجیح داده بود تا با حریف من به بیمارستان برود.

        اگر شما مسابقه را جوانمردانه بازی نمی‌کردید چند درصد احتمال بردتان بود؟

شانس برنده شدنم همان‌طور که گفتم 50، 50 بود اینطوری نبود که من بگویم برنده بازی بودم و خوب خیلی جاهای این ‌موضوع را خواندم که نوشته بودن من می توانستم برنده باشم ولی اصلا اینطور نبود چون در مرحله دوم مسابقات و مرحله آخر مسابقات به همین حریف باخته‌بودم . ولی نکته‌ای ست که در این مسابقه او شرایط خوبی نداشد و نظر روحی نمی‌توانست بازی خوبی را داشته باشد ولی بازهم این دلیل نمی‌شود که بگویم  صد درصد برنده بازی بودم. حتی من نمی‌خواستم که این مسئله رسانه‌ای شود ولی چون باید به فدراسیون توضیح می دادم این اتفاق پیش آمد و همه از طریق کانال فدراسیون متوجه این موضوع شدند که چرا من بازی را با تساوی به پایان رساندم.

        شما را با جهان پهلوان تختی و پوریا ولی مقایسه کردند و شما زا این موضع ناراحت شدید، چرا؟

اولا که باعث خوشحالی من بود که با این عزیزان مقایسه شوم اما به نظر من کارهای این بزرگان خیلی بزرگتر از کاری بود که من در مسابقات انجام دادم و به همین دلیل ناراحت شدم. من در حد این عزیزان نیستم که به خواهند مرا با آنها مقایسه کنند.


خبرنگار: مونا ربیعیان