گزارش نوآوران درباره افشاگری‌های کاپیتان تیم ملی جودو

آبروریزی مسؤولان فدراسیون جودو در میدان مسابقه

جودو ایران همچون سال‌های گذشته دچار حاشیه شده‌است و یکی از ملی‌پوشان جودو اتهاماتی به مقامات فدراسیون وارد کرده است، وحید بنا معتقد است مسئولین فدراسیون جودو سر ورزشکاران این رشته را با پنبه می‌برند.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
جودو
نوآوران -

جالب این است که ورزشکاران جودو حق هیچگونه مصاحبه ای ندارند و نمی‌توانند حرف‌های خود را بیان کنند و این ممنوع‌المصاحبه شدن باعث شد تا بنا تصمیم بگیر و ویدیوهایی را به انتشار بگذارد تا مسئولین مشکلات جودو را بفهمند و تا نسل جودو ایران نابود نشده فکری برای نجات این ورزش بکنند، در این ویدیوها اتهاماتی به سرمربی و مسئولان فدراسیون زده شده‌است که این عمر باعث شد تا اسامی که در این ویدیو منتشر شده‌است از او شکایت کنند و او به دادسرا اظهار شود. اگر جودو کاران ایرانی ممنوع‌المصاحبه نبودند این اتفاقات و این حاشیه‌ها به وجود نمی‌آمد و خیلی راحت‌تر این مشکلات برطرف می‌شود و این همه جنجال به وجود نمی‌آمد.

علی دایی و ورزشکاران از وحید بنا حمایت کردند و خواستار روشن شدن وقایع در فدراسیون جودو شدند. کاپیتان اخراجی تیم ملی جودو بعداز افشاگری‌هایی که کرد و واقعیت‌ها را به گوش مسئولان ورزش رساند ولی از تیم ملی جودو اخراج شد. پس از این صحبت‌ها در اقدامی عجیب مسئولین جودو صحبت‌های بنا را تایید کردند و اظهار داشتند که این مشکلات برای هر فدراسیونی می‌تواند پیش بیاید امیدواریم که صحبت‌های بنا به گوش مسئولین برسد و آن‌ها برای جودو ایران فکری کنند تا بیشتر از این نابود نشود.

علی دایی پس از دیدن ویدیو بنا نوشت که ببنید چه اتفاقات بدی پیش آمده است که قهرمان بین‌المللی ایران طاقتش تمام شده و به سیم‌آخر زده‌است و بدون هیچ ترس و واهمی و با شجاعت تمام آبروریزی‌های مسئولان فدراسیون را برملا می‌کند، مردم ببنید و بفهمید که با چه کلک‌ها و رفتارهایی آبروی یک کشور را در هتل، میدان مسابقه و در یک کشور خارجی می‌برند.

در همین خصوص به گفت‌و گو با وحید بنا، کاپیتان اخراجی تیم ملی پرداختیم.

    نظر شما راجع‌به فدراسیون جودو چیست؟

به نظر من بهتر است که اسم فدراسیون جودو را تغییر دهیم و به‌جایش بگوییم فدراسیون تخریب جودو ایران، فدراسیون ما مثل ماشین چمن‌زنی عمل می کند  و هر کسی که خوب کار می کند را به زمین می کوبد و اجازه نمی دهند تا پیشرفت کنند. در این مدتی که من در تیم ملی بودم 5 تا رییس فدراسیون دیدم و خیلی مربی‌ها آمدند و عوض شدند دیگر می‌فهممکه چه کسی خوب کار می‌کند و چه کسی برای تخریب نخبگان جودو آمده‌است. متاسفانه مربیانی که برای تیم ملی انتخاب می‌شودند برای تخریب روحی بازیکنان آمده‌اند نه برای پیشرفت این رشته، امیدورام مسئولین به این موضوع رسیدگی کنند.

    نحوه رسیدگی به بازیکنان تیم ملی چگونه است؟

جودو کاران حتی کفش برای تمرین ندارند، این جزو چیزهایی است که باید فدراسیون تهیه کند ولی ورزشکاران ایرانی هنوز با کفش‌های پاره تمرین می کنند و هرکسی، در تیم ملی هر کسی با لباسی که می‌خواهد حضور پیدا می‌کند و برخی از مربیان تیم‌های دیگر تیم ملی ایران را مسخره می‌کنند و بارها شده که دیگران به مسئولان گفته‌اند که این چه وضعیتی است که تیم ملی شما دارد بهتر نیست که برای تیم ملی‌تان یک لباس واحد در نظر بگیرید.این نشان می دهد که مسئولین همه تلاش خود را می‌کنند تا بازیکنان را تخریب کنند.

خیلی کارها برای ایران زشت است مثلا در مسابقات انتخابی المپیک از ما خواستند که آب‌های معدنی که مسئولان برگزاری مسابقات برای ما گذاشته بودند برداریم و چند باری هم مسئولین به ما تذکر دادند که این‌کار را ما انجام ندهیم، حتی شده بود که من را در دستشویی اتاق هتل زندانی کردند و در یک اتاق 2 نفره، 5.6 نفر بودیم این اتفاقات در زمان برگزاری مسابقات ابوذبی، سهمیه المپیک بود که پیش آمد.

    شما به خاطر افشاگری‌هایی که کردید به دادسرا اظهار شده‌اید، چه کسانی از شما بابت این صحبت‌ها شکایت کرده است؟ درباره این اظهاراتتان کمی توضیح می‌دهید؟

طی چند وقت اخیر صحبت‌هایی را مطرح کردم، مبنی بر اینکه چه اتفاقاتی در فدراسیون جودو رخ می‌دهد، اما گویا این صحبت‌های من برای برخی‌ها خوشایند نبوده و از من شکایت کرده‌اند و حالا باید فردا راهی دادگاه شوم. مجید زارعیان و فدراسیون جودو از من شکایت کرده‌اند.

12 سال است که عضو تیم ملی جودو هستم و تمام ادعاهایی را که در صحبت‌هایم مطرح کرده‌ام  عین واقعیت است. در طول سال‌هایی که عضو تیم ملی بودم، همه آنها را ریز به ریز لمس کرده‌‌ام. صحبت‌هایی که بنده داشتم حرف دل همه ملی‌پوشان کشورمان است، اما آنها از ترس اینکه موقعیت‌شان را از دست بدهند نمی‌توانند واقعیت‌ها را مطرح کنند. من به همه آنها قول داده بودم صدای آنها را به بالاخره به گوش مسئولان می‌رسانم و حالا خوشحالم از اینکه واقعیت‌ها را مطرح کردم.

ما ممنوع المصاحبه هستیم و نباید مصاحبه کنیم، اما من دیگر نمی‌توانستم سکوت کنم و تصمیم گرفتم همه واقعیت‌ها را مطرح کنم و در واقع افشاگری کنم. متأسفم به قدری شرایط در فدراسیون جودو نامناسب است که ملی‌پوشان همان‌هایی که افتخار‌ آفرین هستند پیش من می‌آمدند و گریه می‌کردند، اما نمی‌توانستند حرف دلشان را بزنند. بارها از رسانه‌ها درخواست کردم تا صحبت‌های من را منتشر کنند اما نمی‌دانم چرا این اتفاق رخ نداد. به هر حال تمام تلاشم را کردم و درد دل بچه‌های تیم ملی را به گوش مسئولان ورزش کشورمان رساندم.

متأسفانه در فدراسیون جودو اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد که گویا کسی این فاجعه را نمی‌بیند. ما در تمام سفرهایمان به مسابقات بین‌المللی با مشکلات زیادی روبه‌رو بودیم. از نحوه غذا خوردن، پوشاک تا محل اسکان همه و همه مشکلات زیادی داشت. ما را پنهانی به اتاق‌هایی که در هتل داشت می‌بردند تا کسی متوجه نشود تعداد نفراتی که در هتل اسکان دارند چند نفر هستند!      به اعتقاد من مسوؤلان با پنبه سر می‌برند.

    نظرتان درباره نوع انتخابات بازیکنان برای تیم ملی جودو چیست؟

زمانی که انتخابی تیم ملی برگزار می شود، لابی‌بازی‌ها هم شروع می‌شود. اصلا کسی بر حسب بهترین بودن به اردوی تیم ملی دعوت نمی‌شد. یکسری بازیکنان هستند و بودند که برای حضور در تیم ملی پول می‌دادند. مثلا یک جودوکار را به عنوان حریف تمرینی وارد اردو می‌کنند، اما با زد و بند پول می‌گیرند و او را به مسابقات اعزام می‌کنند. هیچ قانونی در فدراسیون وجود ندارد. همه چیز در فدراسیون جودو کشک است. یک مثال می‌زنم، یک روز در اردوی تیم ملی یک جودوکار با سرمربی دچار درگیری لفظی شد و مربی ادعا که ما تو را به مسابقات خارجی بردیم و حالا نباید مقابل من صحبت کنی، اما بازیکن هم به صراحت اعلام کرد که پول داده‌ام و راهی مسابقات شده‌ام. این گوشه‌ای از واقعیت‌های پنهان جودو است.

    آیا برای این ادعاهایی که بیان کرده‌اید مدارکی نیز دارید؟

‌ من حقایق را گفته‌ام و حالا خوشحالم که تمام مردم و مسئولان ورزش از واقعیت‌هایی که در فدراسیون جودو وجود دارد باخبر شده‌اند. قطعا به خاطر افشاگری با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهم شد. برای تمام صحبت‌هایم اسناد دارم و خیلی از مسائل دیگر به زودی روشن خواهد شد. ملی پوشان گفته‌اند که حاضر هستند شهادت بدهند و امیدوارم این اتفاق رخ دهد. بخاطر افشاگری که انجام دادم از تیم ملی کنار گذاشته شدم، اما خوشحالم از اینکه بالاخره یک نفر پیدا شد و گوشه‌ای از واقعیت‌هایی که در فدراسیون حاکم است را به گوش مسئولان رساند.

    اکبرلو،رئیس کمیته انضباطی جودو: این حاشیه‌ها به کمیته انضباطی مربوط نیست

همچنین اکبرلو ، رییس کمیته انضباطی جودو درباره اتفاقات اخیر گفت که این مسائل ربطی به کمیته انضباطی ندارد و ما نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم و به دلیل این‌که وحید بنا اسم سرمربی تیم ملی رابرده است او می‌تواند از طریق قوه قضایی شکایت کند تا به شکایت او رسیدگی شود.

    ابدی نقش، سرمربی اخراجی تیم ملی: روی صحبت‌های بنا نباید حساب کرد

مسعود ابدی نقش نیز به خبرنگار نوآوران گفت: پس از شنیدن حرف‌های بنا به دنبال این بودیم که از اخراجی‌های تیم ملی سوالاتی بکنیم و جستجویی داشته باشیم به همین دلیل با سرمربی اخراجی تیم ملی صحبتی کردیم و ایشان به ما گفتند که   بنا در سن جوانان با تقلب انتخاب شد و سن خودش را برای این مسابقات کم کرد من نمی توانم روی صحبت‌های او تصمیم‌گیری کنم درست است که به ما بدی کردند اما این دلیل نمی‌شود که به آدم‌هایی که در فدراسیون است تهمتی بزنیم.  درست است که هرکسی به فدراسیون جودو آمده و یاران و دوستان خودش را روی کار آورده است اما این دلیل نمی شود که این تهمت‌های زشت را به آنها بزنیم.


خبرنگار: مونا ربیعیان

نوشتارهای مرتبط

تازه های منهای فوتبال