انوشیروانی در گفت‌وگو با نوآوران:

رستمی یکی از نوابغ ورزش ایران است

علی مردانی روز یک‌شنبه نشست خبری برگزار کرد تا اصحاب رسانه از اخبار وزنه‌برداری مطلع شوند و اگر سؤالی دارند از رئیس فدراسیون بپرسند و او پاسخگوی رسانه‌ها بوده‌است، در ابتدای نشست او از بدجه محدو این رشته صحبت کرد.

  1. ۶ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
انوشیروانی
نوآوران -

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری اعلام کرد که 75 میلیارد تومان از وزارت ورزش بودجه دریافت می‌کند که تا کنون 75 درصد آن را دریافت کردند و از کمیته المپیک نیز 60 میلیارد تومان بودجه برای ورزشکارانی که مدال‌آور بودند در نظر گرفته شده که تا کنون فقط 65 درصد از این مبلغ را فدراسیون دریافت کرده است.

برای حضورتان در فدراسیون جهانی تلاشی کرده‌اید؟

بنا به دعوت رئیس کنفدراسیون قاره پان آمریکن به این قاره رفتیم و جلساتی داشتیم. با وزیر ورزش دومینیکن و رئیس کمیته ملی المپیک مذاکره داشتیم و برنامه هایمان را اعلام کردیم. وزنه برداری در جهان شخصیت و اعتبارش را کمتر جلوه می دهد و مسائلی از جمله مسائل مالی و مبارزه با دوپینگ مطرح شد. الگو های خوبی در ایران داریم که در آنجا مورد استقبال قرار گرفت. شاید دلارهای نفتی عربی کار ما را کم جلوه کند اما اکنون هم کارهای خوبی انجام می‌دهیم که موفق هم بوده‌ایم. آنجا برای پست ریاست و دبیر کلی اعلام آمادگی کردیم و درباره بدنه فدراسیون جهانی هم برنامه داریم. اولویت، گرفتن یک پست مهم در فدراسیون جهانی است تا بتوانیم وجهه جهانی وزنه برداری را بیشتر کنیم.

شانس موفقیت‌تان برای حضور در فدراسیون جهانی  چقدر است؟

انتخابات شانسی نیست. شاید یک جاهایی کسی از لپ لپ خارج شود اما در وزنه‌برداری اینطور نیست. ما با برنامه ورود کرده‌ایم و اگر برنامه نداشتیم وارد نمی شدیم. ما تجربه ١٢ سال دبیری کنفدراسیون آسیا و ١٢ سال ریاست فدراسیون ایران را به کار گرفته ایم. افراد توانمند مدیریتی رابه کار گرفته‌ایم تا برنامه‌ای قوی داشته باشیم. زمانی که مدیرت در آسیا را بر عهده گرفتیم به مراتب وضعیتی پایین‌تر از اروپا داشت اما با تلاش ما بهتر از آنجا شد که البته اگر با همین وضعیت پیش برود آسیا به سال های قبل باز می گرد چون مسوولان کنونی آسیا اوزان را هم نمی‌شناسند.

همان‌طور که شنیده شده کیانوش رستمی در اردوی تیم ملی حضور پیدا نکرده‌است، برای بازگشت این ورزشکار به اردوی تیم ملی برنامه ای دارید؟

قوانینی برای  حضور در اردوهای تیم ملی تدبیر شده‌است که همه ورزشکاران وزنه‌برداری باید این قوانین را رعایت کنند، فکر کنم با توجه به این‌که کیانوش رستمی یک ورزشکار حرفه‌ای است و باید این قوانین را رعایت کند و حرمت سرمربی تیم ملی را حفظ کند، کیانوش رستمی به زودی به جمع ورزشکاران تیم ملی باز می‌گردد و جای هیچ نگرانی نیست.

نظر شما درباره حضور وزنه‌برداران آمریکایی در ایران چیست؟

ما از همه دعوت کرده‌ایم و از مسؤولان وزارت امور خارجه استعلام می گیریم. هرچه نظر مسؤولان باشد طبق همان عمل می کنیم. در این موارد ما تابع قوانین کشور هستیم.ما گام به گام پیش رفته‌ایم و برنامه خوبی داریم. جا دارد از وزارت امور خارجه و سفیرهای ایران در کشورهای دیگر تشکر ویژه کنم. اکنون وزارت خارجه و وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اعلام حمایت کرده‌اند و ما هم با تمام توان پیش می رویم.

پس از نشست رئیس فدراسیون روز دوشنبه انوشیروانی، سرمربی تیم ملی ایران نشستی با خبرنگاران برگزار کرد که در آن اشاره به موضوع آیین‌نامه وزنه‌برداری کرد که اگی کسی که به تیم ملی دعوت می شود و در اردوی تیم ملی حضور پیدا نکند قطعا از تیم ملی خط می خورد و این قانون تغییر نخواهد کرد. مصاحبه کوتاهی با انوشیروانی، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری انجام دادیم.

 چرا کیانوش رستمی در اردوی تیم‌ملی حضور پیدا نکرد با توجه به این‌که از او دعوت شده بود؟آیا بین شما و کیانوش رستمی اختلافی وجود درد؟

هیچ اختلافی بین من و کیانوش نیست و نخواهد بود، رستمی دوست صمیمی من است. همیشه برایش احترام قائلم و از این به بعد شرایط همین گونه خواهد بود. ما شرایط او را درک می‌کنیم او 3 سال سخت تمرین کرد و در دو رقابت جهانی و یک المپیک به میدان رفت، شاید نیاز به زمان بیشتری برای ریکاوری داشته باشد. ان‌شاالله در صورتی که طبق آیین‌نامه‌ها از قوانین تمکین کند، در خدمتش خواهیم بود و برای موفقیت او تلاش می‌کنیم. رستمی یکی از نوابغ ورزش ایران است که مدال‌های باارزشی گرفته و ما بیشترین امید در وزن 85 کیلوگرم را به او داریم البته تلاش می‌کنیم نفرات جایگزین را نیز پرورش دهیم.

آیا این شرایط روی سایر ورزشکاران تاثیرگذار خواهد بود یا نه؟

نفراتی که در اردو هستند در دو بخش که یکی مربوط به نفرات اصلی و دیگری مربوط به نفرات جوان تر است، تمرین می‌کنند. آن‌ها بعد از دعوتی که به اردو داشتند حضور پیدا کردند و تمرینات خود را منظم انجام می‌دهند و این ایمان را آورده‌اند که با شرایط فعلی به موفقیت می‌رسند. ما هیچ مشکلی در اردو نداریم و فقط کمی مباحث مالی اذیت می‌کند که امیدواریم مسؤولان نیز صدای ما را بشنوند و مابقی پول فدراسیون را که می‌تواند بسیاری از مشکلات ما را برطرف کند، پرداخت کنند.

جو اردو آرام است و همه در چارچوب یک نظم اردویی کار خود را انجام می‌دهند. من چنین رفتاری را در سایر وزنه‌برداران ندیده‌ام و همه دیدگاه‌شان آن است که در مسیر قهرمانی قدم برمی‌دارند. کیانوش رستمی به تیم ملی دعوت شد اما نیامد و به همین دلیل در ترکیب تیم اعزامی به بازی‌های قهرمانی آسیا و بازی‌های کشورهای اسلامی

 نخواهد بود.

وضعیت تیم ملی‌ وزنه‌برداری چگونه است؟

وضعیت تیم ملی ما نسبتا خوب است و ما به جوانگرایی رو آوردیم و این سومین اردوی تیم ملی‌است که برگزار کردیم و جوانان خوبی به تیم ملی اضافه شده‌اند و این جوانان پتانسیل خوبی برای افتخار آفرینی دارند، اما اگر شرایط مادی وزنه‌برداری اجازه این را دهد تا بازیکنان بتوانند در تمرینات تیم ملی حضور پیدا کنند و این جوانان جویای نام هستند و می‌توانند آینده خوبی در وزنه‌برداری داشته باشند.

دوپینگ وزنه‌برداران کشورهای مطرح آیا برای ایران یک فرصت است یا تهدید؟

ما به دنبال ریشه کن کردن دوپینگ در ایران هستیم در واقع دوپینگ خط قرمز فدراسیون است و همه برنامه‌ریزی‌ها در جهت حل این معضل انجام می‌شود. شاید کارمان در غیاب نفرات سرشناس که دوپینگ کرده‌اند راحت‌تر باشد اما کشورهای دیگری هم حضور دارند که فعالیت خوبی را آغاز کرده‌اند و جزء رقبای اصلی ما هستند.


خبرنگار: مونا ربیعیان