گفتگو نوآوران با دروازه بان ایرانى ماریتیمو

مى خواهم دومین جام جهانى ام را تجربه کنم

علیرضا حقیقى در اتفاقى جالب توجه در دوران مدیریت محمد رویانیان راهى لیگ روسیه شد تا براى روبین کازان بازى کند و این شروع ماجراجویى گلرى بود که در ادامه نیز شماره یک ایران در جام جهانى برزیل لقب گرفت و برابر آرژانتین خودنمایى کرد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
مى خواهم دومین جام جهانى ام را تجربه کنم
نوآوران -

علیرضا حقیقى در اتفاقى جالب توجه در دوران مدیریت محمد رویانیان راهى لیگ روسیه شد تا براى روبین کازان بازى کند و این شروع ماجراجویى گلرى بود که در ادامه نیز شماره یک ایران در جام جهانى برزیل لقب گرفت و برابر آرژانتین خودنمایى کرد. حقیقى در ادامه نیز راهى پنافیل شد و در نهایت فینال جام حذفى پرتغال به همراه ماریتیمو را نیز تجربه کرد. گفتگوى نوآوران با دروازه بان جوان و البته باتجربه تیم ملى ایران را در ادامه مى خوانید.

در چهار سال اخیر خبرسازترین بازیکن ایران محسوب مى شدى؛ از ترک پرسپولیس به مقصد روسیه تا حضور در جام جهانى و جام ملت ها و فینال جام حذفى پرتغال. از کجا شروع کنیم؟

به هر حال پیشنهاد روبین کازان در آن مقطع براى خودم نیز تجربه متفاوتى بود و میخواستم فضاى جدیدى را تجربه کنم و اینکه به عنوان دروازه بان راهى اروپا شوى مطمئنا براى فوتبال ایران و شخص خودم فوق العاده بود و به همین منظور آن را قبول کردم. قرارداد ٥ ساله اى با روبین کازان داشتم و در این تیم باید با گلر اول تیم ملى روسیه رقابت مى کردم. بعد از آن یک فصل به عنوان بازیکن قرضى راهى پنافیل شدم. بیش از جام جهانى بود و مطمئن بودم اگر بازى کنم مى توانم در ترکیب تیم کى روش و ایران به میدان بروم و خوشبختانه نیز همینطور شد.

در ترکیب ایران و در جام جهانى سورپرایز بزرگى محسوب مى شدى.

به هر حال پست دروازه بانى منحصر بفرد است و باید خیلى خوب باشى که نظر مربى را به خود جلب کنى. حضور در ترکیب تیم پنافیل پرتغال کمک بزرگى به من براى رسیدن به این خواسته کرد و تلاشم را بیشتر کردم. جام جهانى علیرغم اینکه شرایط به گونه اى رقم خورد که شانس صعود را هم داشتیم در نهایت برایم خوب بود و تجربه زیادى کسب کردم و مى توانم بگویم سه بازى در جام جهانى برایم به اندازه سه فصل حضور در تیم باشگاهى تجربه به همراه داشت.

و بعد از آن گلر شماره یک و مطمئن ایران لقب گرفتى و در جام ملت ها نیز به میدان رفتى.

انگیزه زیادى براى جام ملت هاى استرالیا داشتیم و میخواستیم با قهرمانى برگردم اما بزرگترین بدشانسى در بازى با عراق به سمت ما آمد و در عین شایستگى در پنالتى شکست خوردیم و اشتباه مستقیم داور در حذف ما بى تاثیر نبود. به هرحال ما براى مسابقات آینده کاملا آماده هستیم و از هیچ تورنمنتى به سادگى نخواهیم گذشت.

چه شد که از روبین کازان راهى ماریتیمو شدى و در کنار نلو وینگادا قرار گرفتى؟

من نیاز به فضایى داشتم که بازى کنم و این اتفاق برایم در روبین کازان رخ نمى داد و عاقلانه این بود که تصمیم به حضور در تیمى دیگر بگیرم. پیشنهاد ماریتیمو مناسب بود و نلو وینگادا با توجه به حضور در فوتبال ایران و خصوصا پرسپولیس شناخت خوبى از من داشت و این اعتماد باعث شد به این تیم بروم. روزهاى خوبى در این تیم داشتم که در ادامه مصدومیتى قدیمى کارم را سخت کرد. مدتى از تیم دور ماندم و همین مساله کار را سخت کرد اما با دنبال کردن دوران درمان توانشتم به ترکیب بازگردم.

البته در همان زمان و بعد از بازگشت از مصدومیت شایعه شده بود با مربى دروازه بانان تیم ماریتیمو به مشکل برخوردى و به باشگاه احضار شدى.

مساله خاصى نبود؛ تازه مصدومیتم بهبود یافته بود و براى حضور در تمرین باید مراقبت مى کردم اما مربى دروازه بانان تیم بدون توجه به این قضیه فشار زیادى به من وارد مى کرد که باعث اعتراضم شد و در باشگاه نیز این توضیح را دادم و آنها نیز به عنوان سرمایه باشگاه از من حمایت کردند.

اما گفته مى شد تو ادعا کرده اى که باید به عنوان بازیکن ثابت در ترکیب به میدان روى و این مساله حاشیه ساز شد.

بله، مطمئنا هر بازیکنى دوست دارد به عنوان بازیکنان صابت به میدان رود و من هم چنین خواسته اى داشتم و مدعى هستم قابلیت حضور در ترکیب را دارم و این چیز عجیبى نیست.

تیم ملى توانایى صعود به جام جهانى را دارد و مى توانید سهمیه حضور در روسیه را کسب کنید؟

کار سختى پیش رو داریم و تا جایى که به ما مربوط باشد تمام توان مان را به کار مى بریم.به هر حال نیازمند حمایت هایى نیز در این زمینه هستیم. کى روش بارها در این رایطه صحبت کرده و به عنوان یک مربى باتجربه خواسته هاى تیمى که میخواهد به جام جهانى صعود کند را عنوان کرده است. به هرحال با تجربه ى صعود با ٥ تیم به جام جهانى شرایط را به خوبى سنجیده و باید خواسته هایش را اجرا کرد و مسلما او چیزى براى خودش نمى خواهد و براى موفقیت تیم ملى در مسیر جام جهانى خواسته هایش را عنوان کرده است.

و در پایان درباره حضور در فینال جام حذفى پرتغال که البته با نتیجه ى خوبى همراه نبود.

ما با رتبه سیزدهم فصل را به همراه ماریتیمو به پایان رساندیم و بنفیکا با قهرمانى در لیگ به دنبال دومین جام خود بود. آنها تیم فوق العده اى هستند و به راحنى در لیگ قهرمان شدند و لیگ قهرمانان هم برابر بایرن مونیخ بدشانسى آوردند. تمام تلاشم را کردم تا نتیجه خوبى کسب کنیم اما قدرت آنها غیرقابل مهار بود و از نظر فردى برایم تجربه خوبى بود.