درهیاهوی رقابت های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه

جنجال سربازی بازیکنان فوتبال

با توجه به ممنوعیت استفاده از بازیکنان سرباز در تیم ملی و این که تیم در انتخاباتی جام جهانی 2018 روسیه قرار داد امکان به مشکل برخوردن تیم ملی در بازی های مقدماتی وجود دارد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
جنجال سربازی بازیکنان فوتبال
نوآوران -

ماجرا از مرداد ماه سال 1393 آغاز شد.جایی که سازمان لیگ در آغاز رقابت های لیگ چهاردهم فهرست 21 نفره از بازیکنان شاغل در فوتبال را اعلام کرد که دارای کارت معافیت جعلی هستند. این خبر، جنجالی در محافل فوتبالی و غیر فوتبالی ایجاد کرد که هنوز هم ادامه دارد. پس از انتشار این لیست مشخص شد که ابعاد این اتفاق بسیار فراتر از لیستی 21 نفره می باشد و حتی در میان افراد جامعه هم از این موارد بسیار می توان یافت. به دنبال این خبر بازیکنان شاغل در فوتبال کشور که با این مشکل مواجه بودند مجبور به تغییر تیم خود شدند و حتی کار به جایی کشید که مهرداد پولای بازیکن مستعد فوتبال کشورمان به خاطر شرایط سنی که داشت در نهایت تصمیم به ترک وطن گرفت تا ماندن و انجام دوره خدمت سربازی.

البته تیم های نظامی که در کشور وجود دارند یکی از راه حل های بازیکنان سرباز می باشد تا از فوتبال دور نشوند و بتوانند به حرفه خود، البته بدون دستمزد، ادامه دهند. در حال حاضر تیم های تراکتور سازی تبریز، ملوان بند انزلی ، فجر شهید سپاسی شیراز و نیروی زمینی از جمله تیم هایی هستند که بازیکنان فوتبال می توانند دوره سربازی خود را با بازی برای این تیم ها بگذرانند. اما وجود دستمزد هایی میلیونی و گاهی میلیاردی می تواند باعث شود تا برخی از بازیکنان به بهانه های مختلف از رفتن به خدمت سربازی در دوره کوتاه حرفه ای خود طفره روند و با ترفند هایی نظیر معافیت پزشکی، ثبت نام در دانشگاه و به تعویق انداختن خدمت و .. این دوره از زندگی را از سربازکرده و یا اینکه به تعویق بیاندازند.

در واقع اگر بخواهیم به این مشکل از منظر یک بیماری بنگریم، اکنون تنها به نشانه های آن بیماری که بازیکنان فوتبال می باشند پرداخته شده و در طول این مدت از افرادی که در قالب تشکیلات سازمان یافته اقدام به اینگونه اعمال خلاف قانون می کنند، نامی به میان آورده نشده است.

تیم ملی و بازیکنان سرباز

طی سال های گذشته کارت پایان خدمت عده ای از بازیکنان فوتبال به علت داشتن کارت معافیت جعلی باطل گردید، و این بازیکنان برخی مانند سروش رفیعی در حال بازی در تیم های نظامی هستند و برخی دیگر مانند شجاع خلیل زاده و حسین ماهینی دوره خدمت خود را به اتمام رسانده و به تیم های سابق خود بازگشته اند.

این مشکل هم چنان ادامه دارد و در آستانه بازی های مقدماتی تیم ملی در چارچوب رقابت های جام جهانی 2018 روسیه  کارلوس کیروش نمی تواند از برخی بازیکنان مورد نظر خود در ترکیبت تیم ملی استفاده کند.از سوی دیگر درخشش برخی بازیکنان مانند سروش رفیعی ، بختیار رحمانی ، سینا عشوری و شجاع خلیل زاده در تیم تراکتورسازی تبریز فشار افکار عمومی برای حضور این بازیکنان در تیم ملی را افزایش داده است.کارلوس کیروش هم با قرار دادن نام بختیار رحمانی و سروش رفیعی در لیست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی برای دیدارهای دوستانه مقابل مقدونیه و قرقیزستان به نوعی نیاز تیم ملی به این دو بازیکن را اعلام کرد. رئیس جدید فدراسیون نیز این قول را داده تا در جلسه با مسئولان ستاد کل نیرو های مسلح این مشکل را پیگیری و حل و فصل کند. اما ستاد کل نیرو های مسلح هم چنان بر موضع تنبیهی خود که از عدم بازگشت مهرداد پولادی به کشور نشآت می گیرد، پافشاری می کند.

به هرحال امیدواریم با درایت و تعاملی که میان سازمان های کشورمان در مواقع حساس وجود داشته امکان بازی به استعداد های کشورمان در میادینی که نام ایران مطرح است داده شود، تا این بازیکنان بتوانند با قرار گرفتن در زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران نام کشورمان را در میادین بین المللی طنین انداز کنند.