تصمیم منصوریان در خروج ستاره ها درست بود؟

بررسی عملکرد خروجی های استقلال

علیرضا منصوریان بعد از حضور روی نیمکت این تیم در اتفاقی جالب توجه اسامی نفراتی که به آنها در لیگ شانزدهم نیازی ندارد اعلام کرد و از این بازیکنان خواست برای تعیین وضعیت خود به باشگاه مراجعه کنند. اسامی‌ای که در بین آنها نام های قدیمی این تیم نیز دیده می شد و به نظر می رسد می تواند حاشیه بزرگی برای آبی‌ها در روزهایی که در جذب بازیکنان مدنظرشان به مشکل خورده اند به وجود آورد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
بررسی عملکرد خروجی های استقلال
نوآوران -

در ادامه این گزارش نگاهی کوتاه و آماری خواهیم انداخت به عملکرد 8 بازیکنی که در لیست خروجی باشگاه قرار گرفته اند. بازیکنانی که میانگین سنی آنها در نگاه اول جلب توجه می کند و البته نیمکت نشینی های سریالی شان مهر تاییدی بر تصمیم سرمربی جوان و جدید استقلال است.

1 – وحید طالب لو؛ قرارداد برای حضور در مراکز خیریه!

دروازه بان باسابقه استقلال بعد از دوری از این تیم و حضور در شاهین و پیکان در روزهایی که استقلال مهدی رحمتی را از دست داده بود جواز حضور در این تیم را با تصمیم مستقیم بهرام افشارزاده دریافت کرد اما او حتی در رقابت با محسن فروزان هم فرصت چندانی برای حضور در ترکیب به دست نیاورد و عکس هایی او در این دو سال اخیر تنها با حضور در مراکز خیریه و پشت صحنه تئاترها و کنسرت‌ها مربوط می‌شد.

فصل 84-1385 را می توان بهترین فصل حضور این بازیکن در استقلال دانست. او در این فصل موفق شد با مهار سه ضربه پنالتی، پنالتی گیرترین دروازه بان لیگ لقب گیرد. او هم چنین دو عنوان قهرمانی در لیگ برتر به سال های 85-1384 و 88-1387 و یک قهرمانی جام حذفی را در فصل 84-1385 بدست آورد. دوران حضور او در استقلال با نائب قهرمانی در جام حذفی پایان یافت. اکنون اما شرایط برای این دروازه بان متفاوت پیش رفته و او در دو فصل اخیر تنها در راه آهن توانست دروازه بان ثابت لقب گیرد و در استقلال اما تنها 4 بازی به او فرصت رسید.

2 – حنیف عمران زاده؛ اگه می‌تونی بازی خوبم را به خاطر بیار

شاید آخرین باری که از این مدافع تنومند خاطره خوبی بابت کیفیت بالای بازی و تاثیرگذاری در جریان بازی به خاطره ای در ذهن باشد مربوط به خیلی وقت پیش باشد. شاید آخرین خاطره خوب او مربوط به زمانی باشد که با توجه به درخشش در ترکیب استقلال در لیگ قهرمانان آسیا، خصوصا برابر بوریرام در تیم منتخب این کنفدراسیون هم قرار گرفت. خاطره ای مربوط به 3 سال قبل البته!

حنیف در طول 5 سال حضورش در استقلال 144 بازی 17 گل به نام خود کرده است. نکته جالب در مورد او عدم دریافت حتی یک کارت قرمز در 144 بازی خود برای  این تیم بود و البته محرومیت های خارج از جریان بازی او کم نبوده که بزرگترین آنها بعد از درگیری با سوشا در پایان دربی رقم خورده است. افتخارات حنیف در تیم استقلال یک قهرمانی در لیگ برتر و یک قهرمانی در جام حذفی می باشد.

3- آرش برهانی؛ مهاجمی که بوی گل نمی دهد

یک زمانی که به کابوس مدافعان و دروازه بانان حریف تبدیل شده بود و عنوان آقای گلی لیگ نیز برای او کنار گذاشته می شد اما آرش قصه آبی ها مدت زیادی است که راه دروازه حریفان را گم کرده و حتی برخی از بازیکنان در استعاره های خودمانی عنوان می کنند به طور قاچاقی هنوز جواز حضور در استقلال را دریافت کرده است. شاید اگر ضربه نهایی در فینال جام حذفی را وارد دروازه رشید مظاهری می کرد اکنون سکوت خبری در مورد حضورش در لیست خروجی وجود نداشت.

مهاجم 32 ساله اکنون سابقا آبی‌پوش استقلال پس از رضا عنایتی بهترین گلزن ادوار تاریخ لیگ برتر به حساب می آید. او در طول مدت بازی در استقلال موفق شد که 2 بار لیگ برتر و 2 بار جام حذفی را بالای سر ببرد. نائب قهرمانی فصل قبل برای او با پایان دوران حضورش در جمع آبی پوشان همراه بود. او در آخرین فصل خود 14 بار برای تیمش به میدان رفت و توانست 2 گل به ثمر رساند. برهانی در دو فصل اخیر البته بیشتر زمان خود را روی نیمکت پشت سر گذاشت و در لیگ پانزدهم تنها 845دقیقه به میدان رفت و دو گل به ثمر رساند.

4- عادل شیحی؛ آمدنت بحر چه بود؟

مراکشی مدنظر پرویز مظلومی با تبلیغات فراوان و البته صرف هزینه مناسب به استقلال پیوست و بیشتر زمان خود را در خیابان خواجه عبدالله و در کنار دکتر نوروزی و در کلینیک او برای مداوای مصدومیتش صرف کرد تا مظلومی همچنان بی سلیقه ترین مربی در انتخاب بازیکن خارجی لقب گیرد. شیحی که قرار بود جانشین کرار باشد نیم فصل ناموفقی در استقلال داشت و کسی نمی تواند به علیمنصور بابت این قضیه خرده بگیرد.

بازیکن مراکشی الاصل استقلال که زاده دوسلدورف آلمان است در فصل گذشته 318 دقیقه به میدان رفت و یک کارت زرد نیز دریافت کرد تا نقش چندانی در ترکیب این تیم نداشته باشد و مصدومیت بدموقع او را از انتظاراتی که می رفت دور نگه داشت.

5- پروپجیچ؛ آقای گلی که روی نیمکت بود

حضورش در استقلال با حاشیه های فراوانی همراه بود و نیمکت نشینی های ابتدای فصلش را به مشکل عقد قراردادش نسبت می دادند اما هر چه می گذشت او بیشتر از قبل به نیمکت چسبیده بود و عضو ثابت در کنار پرویز مظلومی لقب گرفت. آقای گلی که در دو فصل قبل از حضورش در استقلال 51 گل در 65 بازی به ثمر رسانده بود یا به دلیل مشکل مظلومی در بازی گرفتن یا هر چیز دیگری نتوانست در ایران پرفروغ و گلزن نشان دهد.

487 دقیقه حضور در میدان و تنها سه گل زده برای مهاجمی که می خواست مرز گلزنی در فوتبال ایران را بشکند مطمئنا آماری ناامید کننده محسوب می شود. پروپجیچ که این میزان آمار او را عصبی کرده بود 3 کارت زرد نیز در این مدت کم دریافت کرد تا خشم خود را بابت نیمکت نشینی بیشتر نشان دهد و در نهایت نیز در تاکتیک مدنظر منصوریان هم قرار نگرفت تا به کشورش بازگردد.

6- خرسندنیا – یک گل برای تمام عمر

هافبک دفاعی غالبا نیمکت نشین استقلال تنها در دیدارهایی فرصت بازی به دست می آورد که بازیکنی به دلیل مصدومیت یا محرومیت جواز حضور در زمین را نداشت. او که در دیدار با راه آهن در این فصل موفق شد تنها گل عمر فوتبالی اش را برای استقلال به ثمر برساند در نیم فصل مورد توجه خونه به خونه در دسته اول قرار داشت و در نهایت نیز همزمان با جدایی مظلومی از لیست منصوریان نیز خط خورد.

869 دقیقه حضور در ترکیب استقلال برای بازیکنی که هیچگاه نتوانست جایی در قلب هواداران باز کند مطمئنا از کیفیت نه چندان راضی کننده او خبر می دهد و خیلی از مربیان در تحلیل عملکرد او پاس های رو به عقب و بی هدف را که مانع از شکل‌گیری حمله می شد از ضعف های او اعلام کرده اند.

7 – مهدی مومنی – خرید بی ثمر

پرویز مظلومی که در نیم فصل دوم در به در به دنبال جذب بازیکن بود در نهایت توانست مهدی مومنی را جذب کند. بازیکنی که فرصتی برای نمایش توانایی هایش به دست نیاورد تا مشخص نشود سرمربی سابق استقلال بر پایه چه اصولی ذهنی و تاکتیکی او را به لیست تیم خود اضافه کرده و البته 750 میلیون هم هزینه این انتقال را داده است.

مومنی بعد از جدایی از نفت تهران و حضور در جمع استقلال در 8 بازی به صورت متناوب به میدان رفت و آمار 204 دقیقه ای از خود به جا گذاشت. بدون گل زده و با دریافت یک کارت زرد!

8- میلاد فخرالدینی – منتظر ناگفته هایت هستیم

میلاد فخرالدینی را نمی توان از نظر فنی بازیکن کم کیفیتی بدانیم، او در طول سال های اخیر در مس کرمان، تراکتورسازی و استقلال جایگاه ثابتی در ترکیب تیم های خود داشته و البته در فصل گذشته اشتباهات او باعث شده تا حریفان به راحتی راه دروازه این تیم را نشانه روند. اما فخرالدینی بعد از قرار گرفتن در لیست خروجی اعلام کرده دلیل جدایی اش فنی نبوده و ناگفته هایم را بعدا در این باره خواهم گفت. شاید این ناگفته ها مربوط به دیدار با پدیده و گل 45 متری خیری و در نهایت درگیری او با مهدی رحمتی در رختکن باشد!

فخرالدینی که زمانی عدم حضورش در تیم ملی را کج سلیقگی کارلوس کی روش می دانست در فصلی که گذشت در جناح راست این تیم 2022 دقیقه به میدان رفت تا پرکارترین بازیکن لیست خروجی لقب گیرد. یک گل زده، یک پاس گل، به دست آوردن دو پنالتی و 4 کارت زرد و یک کارت قرمز ثمره حضورش در ترکیب استقلال بود.