پایان صلح

کی روش باز هم حریف می طلبد

«صلح به پایان رسید و وقت جنگ است»؛ کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی از زمان حضور در ایران با افراد مختلفی درگیر بوده است و اینبار این اختلاف نظر وارد فاز جدیدی شده است. دامنه بحث و جدل سرمربی تیم ملی با افراد متفاوت بوده است و گاه به دبیرکل و فدراسیون و وزیر ارتباط داشت و گاهی نیز به مربیان داخلی و بازیکنان که در این میان می توان اسامی‌ای مثل هادی عقیلی، مهدی رحمتی، امید نمازی، مجید صالح، حمید درخشان، امیر قلعه نوعی، علیرضا اسدی و .... را ردیف کرد که با این مربی دچار تنش شده اند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
بحث دعوای کی روش و برانکو سرمبربی پرسپولیس بر سر ندادن بازیکنان به همدیگر
نوآوران -

اما جدیدترین بحث در مورد سرمربی تیم ملی به اختلاف نظر او با برانکو ایوانکوویچ باز می گردد. جایی که او با درخواستی به فدراسیون فوتبال خواسته تا بازیکنانی که در تیم ملی برای اردوی ارمنستان و اتریش مهیا می شوند در تمرینات پیش فصل باشگاه ها حاضر نشوند. برانکو که سابقه هدایت تیم ملی فوتبال ایران را دارد بدون توجه به موقعیت تیم فعلی برای حضور در رقابت های انتخابی جام جهانی خواهان این شده تا بازیکنان با توجه به تعهد و قراردادشان با باشگاه در تمرینات پیش فصل حضور یابند و خود را در این مساله محق می داند.

کی‌روش که در فصول گذشته نیز چنین بحث هایی با مربیانی مثل قلعه نویی داشته اینبار با مربی‌ای تقابل خواهد داشت که مسلما از نظر دانش فنی کمتر کسی برانکو را کمتر از کی‌روش می داند و باید دید پاسخ او در قبال این مساله چه خواهد بود. در ادامه گزارشی را مشاهده خواهید کرد از چالش هایی که مرد پرتغالی در زمان حضورش روی نیمکت تیم ملی با مربیان ایرانی تجربه کرده است.

امید نمازی ترک تیم ملی به مقصد آمریکا

این ترک تیم ملی بدون اطلاع قبلی اصلا به مذاق کی روش خوش نیامد و باعث شد که سرمربی تیم ملی موضع تندی علیه وی بگیرد و اعلام کند که کاری که نمازی در تیم ملی انجام می داد، عباس آقا(تدارکات تیم ملی) هم می توانست انجام دهد. کی روش بعد از بندی در قرارداد دستیارانش با این مضمون آورد که در صورت جدایی بدون اطلاع قبلی حقوق 6 ماه آن ها پرداخت نشود.

 مجید صالح؛ دستیار، آنالیزور یا تدارکات؟

در خرداد 93 تیم ملی از اردوی اتریش بازگشته بود تا مهیای سفر به برزیل و حضور در جام جهانی شود. در واقع مشکل کی روش و مجید صالح از همین جا شروع شد. مجید صالح که به عنوان دستیار انتخاب شده بود به خاطر اینکه توسط کارلوس کیروش به روی سکوها منتقل شده بود و در بازی درون تیمی نیز نقش کمک پرچمداری به او سپرده شده بود از تیم ملی جدا شد.

محمد مایلی کهن؛ مربی جنجالی

مشکلات بین مایلی کهن و کی روش سابقه ای طولانی دارد و تقریبا مدتی بعد از ورود این مربی به کشور انتقادات او به عملکرد کیروش شروع شد. مایلی کهن که خود سابقه سرمربیگری تیم ملی را در کارنامه دارد بیشتر انتقادات خود را به زیاده خواهی های کی روش مرتبط می کند. او اعتقاد دارد اینکه کی روش می گوید امکانات مناسب نداریم کذب است و ما با امکانات از این کمتر هم کار کردیم و موفق تر بودیم. مایلی کهن پس از حذف تیم ملی در مسابقات جام ملت های آسیا 2015 موضع شدیدی علیه کی روش گرفت و خواستار برکناری او شد. 

مجید جلالی؛ موتور گازی و بنز

کانون مربیان ایران که در راس آن مجید جلالی قرار دارد پس از حذف تیم ملی با صدور بیانیه ای به حذف تیم ملی واکنش نشان دادند. آنها معتقد بودند که شیوه بازی ایران مناسب نبوده و هم چنین نسبت به نگاه بالا به پائین او به فوتبال ایران اعتراض داشتند. جلالی بر این عقیده بود که هجمه ها علیه مربیان ایرانی همیشه بیش از حد است و این‌طور تصور می‌کنند که مربیان ایرانی موتورگازی هستند و کی روش بنز است. او در مصاحبه ای در همان زمان گفت: «بحث اصلی ما دراین بیانیه این است اگر ما مربی بزرگ با اسم بزرگ می‌آوریم و قرارداد بزرگ با او منعقد می‌کنیم باید انتظارات ما بزرگ باشد.»

معترض از نازی آباد

امیر قلعه نویی جدی ترین منتقد کارلوس کی‌روش محسوب می‌شود. او که در این ارتباط با رسانه های داخلی نیز بارها دچار مشکل شده و انگ اجنبی پرستی و عشق چشم رنگی به آنها زده در فصل چهاردهم لیگ برتر و روی نیمکت استقلال بزرگترین اختلاف نظر را با این مربی پیدا کرد. مهمترین اختلاف او با سرمربی تیم ملی این بود که اعتقاد داشت او نباید بازیکنانی که در استقلال ناآماده هستند را به اردوی تیم ملی دعوت کند اما این اتفاق ادامه یافت و جالب اینکه بعد از کنار رفتن قلعه نویی از هدایت استقلال، ناگهان خسرو حیدری، هاشم بیگ زاده و امیرحسین صادقی از لیست تیم ملی هم کنار رفتند و دیگر به تیم ملی دعوت نشدند.

مربی بدون نیمکت هم معترض است

درخشان پس از حذف ایران از جام ملت های آسیا 2014 با باخت مقابل عراق در مرحله یک چهارم پایانی، انتقادات تندی نسبت به کی روش وارد کرد. سرمربی سابق و ناکام پرسپولیس معتقد بود کی‌روش استرات‍ژی مناسبی را برای بازی هایش انتخاب نکرده و تدافعی بازی می کند. البته کی روش هم هیچ وقت سکوت نکرد و با بیانیه انتقادی و حالتی تهاجمی پاسخ داد.

‍ژوزه مانوئل به دنبال تلافی

سرمربی سابق پرسپولیس که با اصالت هم وطن کی روش به نظر می رسید مشکلی با سرمربی تیم ملی نداشته باشد در بدو حضورش در کادرفنی سرخپوشان شروع به انتقاد از این مربی کرد و در نهایت مشخص شد این دو درگیری از گذشته با یکدیگر دارند. اختلاف ژوزه با سرمربی تیم ملی ایران به تیم ملی پرتغال تحت رهبری کارلوس کی‌روش مرتبط بود و دامنه اش به ایران نیز کشیده شد و پاسخ سرمربی تیم ملی هم همان استراتژی قدیمی اش بود و پرسپولیس که در نتیجه گیری ضعیف عمل کرده بود با دعوت 13 بازیکن به تیم ملی همه را شوکه کرد و حتی نام سامان آقازمانی هم در لیست تیم ملی قرار گرفت!

و اینبار درگیری بین زاگرب و لیسبون

سرمربی تیم ملی موافق این است که برنامه بازی‌ها و اردوهای تیم ملی بر برنامه و مسابقات باشگاهی اولویت داشته باشد و همین موضوع باعث ایجاد مشکلات عدیده در شرایط فعلی شده است. برانکو به اینکه 6 بازیکن ملی پوش تیمش را در اردوی آماده سازی در اختیار ندارد شاکی است و خواهان حضور آنها شده و کی روش نیز با نامه ای به فدراسیون اعلام کرده به هیچ عنوان اجازه تمرین به این افراد داده نشود تا در اردوی ارمنستان و اتریش حضور یابند.

با این شرایط اما فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین مرجع باید راهکاری در این ارتباط در نظر بگیرد تا هر دو طرف قضیه دچار مشکلی از این بابت نشوند و فوتبال ایران هم شاهد درگیری های اینچنینی بین سرمربی تیم ملی و باشگاهی نباشد.