گزارشی ویژه از اردوهای بلند مدت تیم ملی

از مهاجرانی تا بلاژ و کی روش؛ اردو دوست ها!

برگزاری اردوهای طویل المدت در فوتبال ما سابقه ای طولانی دارد؛ برنامه ای که در همه جای جهان مورد استفاده قرار می گرفت اما با افزایش قدرت نهادباشگاه ها به فراموشی سپرده شده است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
از مهاجرانی تا بلاژ و کی روش؛ اردودوست ها!
نوآوران -

مجادله بین کی روش و برانکو موضوع تازه ای در فوتبال ما نیست و البته در دنیا هم همیشه مربیان تیم ملی و باشگاهی با هم سر جدل داشته اند. اما فوتبال دنیا با گذشت زمان قوانینی در این زمینه وضع کرده و فیفادی ها نیز از دل همین مجادله بیرون آمده اند.

موضوع اردوهای طولانی در سال های دورفوتبال ایران مسبوق به سابقه است اما ما تاریخ را از جام جهانی 1978 و اولین حضور جهانی ایران ورق می زنیم:

5 ماه اردوی شبانه روزی برای جام جهانی 1978

حتما برایتان باور کردنی نیست که بعد از صعود به جام جهانی فوتبال 1978 در آذرماه سال 1356 تیم ملی از 14 دی 56 به اردو رفت و به جز دورانی که باشگاه‌ها بازی داشتند و بازیکنان از 2 روز قبل از بازی در اختیار تیم ملی قرار می‌گرفتند، تا خرداد 57 بازیکنان یکسره در اردوی تیم ملی بودند. حضور یکسره در اردو و بدنسازی‌های وحشتناک، بازیکنان را فرسوده و دلزده کرد، حتی در روز 13 نوروز سال 57 هم به بازیکنان اجازه حضور در کنار خانواده داده نشد تا بازیکنان در آستانه جام جهانی خسته و دلزده اعلام کنند تا به آنها پاداشی ارزنده داده نشود، به جام جهانی نمی‌روند! البته دخالت مقامات بالا مانع این اتفاق شد و بازیکنانی که به نظر می‌رسید بلوف هم زده باشند با گرفتن ساعت رولکس طلا به جام جهانی رفتند.

8 ماه اردو برای دو تورنمنت

 * برای مقدماتی المپیک مسکو تیم ملی 5 ماه در اردو بود چون اصولا مسابقات داخلی در کشورمان نداشتیم اما برای جام ملتهای 1980 حسن آقای حبیبی در تابستان 59 تیم ملی را تنها 3 ماه به اردو برد.

*اردوی تیم ملی قبل از بازیهای آسیایی 1982 خیلی کوتاه بود ؛ تقریبا یک ماه چون مربیان تیم ملی هفته به هفته عوض می‌شدند! از مرداد 60 تا مهر 61 اول اصغر شرفی از تیم ملی کنار رفت و چند ماه بعد نوبت ناصر ابراهیمی و استعفایش به خاطر حذف علی پروین از تیم ملی شد بعد هم احمد خداداد مربیگری تیم ملی را بعد از 3 روز رد کرد و بعد هم نوبت جلال چراغپور بود که مربی تیم ملی شد و دست آخر در مسابقات مورد اشاره حسین آبشناسان رئیس وقت فدراسیون فوتبال حکم مربیگری تیم ملی را به نام خودش زد!

35  هفته آزاد در سال

* در آن سال‌ها اگر در فوتبال ملی هیچ نداشتیم حداقل وقت داشتیم. مثلا برای مسابقات دهه فجر 40 روز اردو  داشتیم و سپس 2 تیم ملی راهی مسابقات کردیم. این اتفاق در سال 1364 افتاد و علت آن عدم برگزاری لیگ بود. مسابقات باشگاهی تهران به عنوان مهمترین رقابت فوتبال در ایران در 8 هفته برگزار می شد و بازیکنان 35 هفته آزاد داشتند. این وضعیت با حضور پرویز دهداری به عنوان سرمربی تیم ملی تغییر کرد. در لیگ استانی قدس تیم تهران الف شاکله تیم ملی را گرفت تا مثلا تیم ملی هر هفته با شرکت در مسابقات استانی لیگ قدس بازی تدارکاتی داشته باشد! او که تیمش را برای بازی های آسیایی 1986 آماده می کرد، نزدیک به 3 ماه هم تیم را به اردو برد تا روند اردوها ادامه داشته باشد.

پروین مثل مهاجرانی و دهداری

با جدایی پرویز دهداری علی پروین سرمربی تیم ملی شد که او هم رکوردی در برگزاری اردوهای طویل المدت دارد. او طولانی ترین اردوی تیم ملی را قبل از آسیایی 1990 گذاشت و از 20 خرداد تا مهرماه تیم ملی را در اردوم نگه داشت،اردوهای دیگر تیم ملی هم چنین بود و برای جام جهانی 1994 و مسابقات مقدماتی تیم ملی همه دوران 3 ماهه مقدماتی  تا نهایی را در اردو بود.

خارجی ها شبیه ایرانی ها

از سال 75 نهاد فوتبال باشگاهی در ایران رفته رفته ماهیت رسمی و حرفه ای پیدا کرد. البته هنوز بنای تیم ملی بر اردو بود بنابراین ابتدا تومیسلاو ایویچ تیم ملی را حدود 3 ماه به اردو برد و سپس جانشینانش جلال طالبی و منصور پورحیدری هم پیش از آغاز تورنمنت ها روشی مشابه را اتخاذ کردند اگرچه حالا با لژیونر  شدن بازیکنان شرایط تغییر کرده بود و اردوها چاره ای جز کوتاه شدن نداشت. بعد از این دو و با آغاز دوره میروسلاو بلاژویچ باز هم تیم ملی به اردو رفت و مدت زمانی طولانی در مسابقات مقدماتی جام جهانی تیم ملی به شکل یک تیم باشگاهی به کار ادامه داد. بلاژ از اردیبهشت تا آذرماه و پایان مسابقات مقدماتی تیم را هدایت کرد و از ایران رفت.

برانکو و 3 هفته اردو برای جام جهانی

با شکل گیری لیگ حرفه ای و تلاش برای برگزاری منظم آن، فوتبال ملی آرام آرام از اردوهای بلندمدت فاصله گرفت. برانکو ایوانکوویچ که تیم امید را برای بازی های بوسان در دست داشت این تیم را با اردویی طولانی و مسابقات مختلف ساخت و بعد از ایران رفت. جالب اینکه جانشین او همایون شاهرخی به محض دریافت حکم سرمربیگری تیم ملی یک اردوی 40 روزه را برای تیم ملی در نظر گرفت که با واکنش منفی باشگاه ها مواجه شد. البته شاهرخی دولت مستعجل بود و برانکو دوباره به تیم ملی بازگشت. با حضور او، تیم  ایران در سال‌های 82 تا 85 مصداق بارز این مدینه فاضله برنامه ریزی بود وتیم ملی قبل از جام جهانی 2006 تنها 3 هفته ای را در اردو گذراند. جالب اینکه 3 بازیکن اصلی تیم ملی علی دایی، یحیی گل محمدی و سهراب بختیاری زاده تا دو هفته آغاز به جام جهانی درگیر رقابت های آسیایی با صبا بودند.

قلعه نویی و اردوی طولانی

امیر قلعه نویی بعد از جام جهانی 2006 سرمربی تیم ملی شد و برای حضور ایران در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا لیگ را یک ماه به تعویق انداخت. تصمیمی که واکنش های منفی فراوانی در پی داشت. او بعد از شکست در مسابقات جام ملت های آسیا جای خود را به منصور ابراهیم زاده و سپس علی دایی داد که دایی نیز به دلیل برگزاری اردوهای خارج از زمان مورد انتقاد باشگاه ها بود. با شکست دایی افشین قطبی سرمربی تیم ملی شد که او برای 3 بازی آخر جام جهانی بعد از لیگ تیم را در اختیار گرفت و با 2 هفته اردو ایران را به 3 بازی آخر خود در مرحله مقدماتی جام جهانی برد. قطبی در جام ملت های آسیا هم اردوی بلندمدتی نداشت اگرچه برگزاری اردویی مشابه کی روش در اتریش در سال 1389 (تابستان) با جنجالی بزرگ همراه شد.

دوره کی روش

کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی اعتقاد چندانی به تمرینات ملی پوشان در مسابقات باشگاهی ندارد. او در مدت طولانی حضور خود در ایران بارها و بارها با مربیان مختلف باشگاهی و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران بابت در اختیار گرفتن ملی پوشان شاغل در لیگ ایران درگیر شده است. او حالا بعد از مخالفت باشگاهی با آخرین برنامه اش تصمیم گرفته تیم ملی را با لغو اردوها و با برنامه ریزی 4 روزه به مسابقات مقدماتی جام جهانی ببرد. تصمیم عجیبی که ممکن است با دخالت فدراسیون تغییر کند ...

اهالی فوتبال در ایران امیدوار به حل این مشکل هستند، مشکلی که می تواند موجودیت تیم ملی فوتبال ایران را به خطر بیاندازد. مشکلی که با کمی تعامل و لبخند بین بزرگان باشگاهی و ملی قابل حل بود.