لیونل مسی از تیم ملی آرژانتین کناره گیری کرد

اشک های اسطوره

خبر اینقدر غافلگیرکننده بود که هنوز کسی آن را باور نکرده باشد؛ لئو مسی از دنیای بازی های ملی کناره گیری کرد و دیگر با پیراهن آلبی سلسته به میدان نخواهد رفت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اشک های اسطوره
نوآوران -

هرچند دقایقی بعد از این اظهارنظر از سوی بهترین بازیکنان جهان خیلی از هم تیمی هایش این تصمیم را احساسی اعلام کردند اما به نظر می رسد فشارها روی کاپیتان باعث شده تا این تصمیم را قطعیت بخشد. خصوصا اینکه او در سه فینال اخیرش به همراه تیم ملی کشورش با شکست زمین را ترک کرده و دستش از رسیدن به جام کوتاه مانده است. لئو در طول سه سال اخیر در سه فینال معتبر جام جهانی و کوپاآمریکا با شکست زمین را ترک کرده تا در نهایت تصمیم به این اتفاق بزرگی در سن 29 سالگی بگیرد.

مسی در پایان دیدار برابر شیلی در فینال کوپاآمریکا در حالی از رختکن خارج شد و مقابل خبرنگاران قرار گرفت که حامل پیام مهمی بود:« لحظات دشواری برای هرگونه تجزیه و تحلیل شکست است. در رختکن به این فکر می کردم که تیم ملی دیگر برای من تمام شده است. خداحافظی فقط به صلاح من نیست که به صلاح همه است. خیلی ها دوست دارند من با تیم ملی وداع کنم.»

 وی که روز پیش از فینال اعلام کرده بود عدم قهرمانی آرژانتین فاجعه خواهد بود در ادامه صحبت هایش گفت:« نمی خواستیم فقط به فینال برسیم بلکه هدف ما فقط قهرمانی بود. خیلی سعی کردم تا بالاخره با آرژانتین قهرمان شوم اما رسیدن به 4 فینال و قهرمان نشدن واقعا دشوار است و حس بدی به من می دهد. همه کار کردم ولی نشد. الان حس غمگینی فراوانی دارم. پنالتی ای را از دست دادم که برایم بسیار مهم بود. باورنکردنی است ولی این اتفاقی است که افتاده. دومین بار متوالی است که در پنالتی ها مغلوب می شویم. سومین فینال متوالی که می بازیم. تلاش داشتیم طلسم را بشکنیم ولی نشد.»

در ادامه صحبت های زیادی در مورد خداحافظی لئو منتشر شد که رایان رازن‌بلات نویسنده فاکس اسپورت با اشاره به خداحافظی این ستاره بارسلونا نوشته: شاید مسی دیگر جوان نباشد ولی آنقدری جوان هست که بتواند نقشی کلیدی در جام جهانی 2018 به همراه آلبی سلسته ایفا کند. تیم خوبی در آرژانتین کنار او هستند که می‌توانند برای قهرمانی بجنگند و تعلق خاطر او به تیم ملی هیچگاه زیر سوال نرفته است. بنابراین چرا او از از فوتبال ملی کناره گیری کرد؟

شکست سریالی در فینال‌

این چهارمین شکست مسی در فینال‌های ملی بود و این تعداد شکست در فینال برای کسی که هر بار پیراهن سفید و آبی آسمانی آرژانتین را به تن می‌کند فشار شدیدی ایجاد می‌کند؛ بسیار زیاد. آرژانتین از 1993 تا بحال جامی نبرده و این خیلی قبل تر از زمانی است که مسی برای تیم ملی آرژانتین شروع به بازی کرد ولی انتظار اینکه بالاخره یک جام به ویترین افتخارات آنها اضافه شود، از مسی می‌رفت. او باید این بار را به دوش کشیده و به عنوان کاپیتان، مرکز ثقل تیم باشد. تفاوت فینال 2007 با فینال امروز این بود که در آن موقع او ستاره تیم نبود و حالا به او بهترین بازیکن تاریخ گفته می‌شود.

وقتی شیلی بر بازی مسلط شده بود، مسی تنها نظاره‌گر بود. پیش از اینکه از ناراحتی پیراهنش را روی سرش بکشد، انگار از جریان بازی خارج شده بود. او توسط خودش نیمکت نشین شد و در نهایت با چشمانی اشکبار زمین بازی را ترک کرد. قلب مسی شکسته بود و شاید دوست ندارد دوباره چنین شرایطی را تجربه کند. شاید فکر می‌کند که نمی‌تواند برای آرژانتین جامی ببرد.

اختلاف با فدراسیون آرژانتین

فدراسیون آرژانتین در حال حاضر تحت شدیدترین فشارهاست. مسی هفته گذشته از برخورد آنها با بازیکنان انتقاد کرد و فیفا کمی بعد از اینکه تحقیق و بررسی خود درباره این فدراسیون را آغاز کرده پرده برداشت. فدراسیون آرژانتین در حال حاضر رئیسی ندارد و بودجه خاصی نیز در اختیار ندارد و گزارش‌ها حاکی از آن است که فیفا آنها را جریمه کند یا به طور کلی از لیست تیم‌های عضو خارج کند. با این اوصاف شکی نیست که فدراسیون آرژانتین به ضعیف ترین شکلی مدیریت می‌شود.

گزینه هایی که مطرح شد، همگی احتمالات هستند و تمام آنچه واقعیت است اینست که مسی پس از چهارمین شکست در فینال‌های ملی قصد کناره گیری دارد. این موضوع جای تفسیر زیادی دارد زیرا او خیلی واضح و شفاف صحبت نکرد. کناره‌گیری مسی می‌تواند به چیزهای مختلفی بستگی داشته باشد. می‌تواند دلیلش فینال باشد و نباشد. چیزی دقیق مشخص نیست. در حال حاضر، سوال ها بیشتر از جواب هاست و این داستان در چند روز آینده، بزرگترین خبر فوتبالی خواهد بود یا شاید در طول هفته‌ها و ماه‌ها.