علیرضا منصوریان در گفتگو با نوآوران

برای جبران شکست 4 گله در دربی گذشته آماده ام

محمدرضا تاج‌دوزیان- استقلالی ها این روزها کاملا خوشحال هستند از حضور به قول خودشان داش علی منصوریان در تیم خود می بالند. خصوصا که این حضور منصوریان توام شده با جذب ستاره های مدنظر هواداران و البته کادرفنی. علیرضا منصوریان کاپیتان محبوب سال‌های نه‌چندان دور استقلال است که در روز قهرمانی آبی‌پوشان در جام حذفی از فوتبال خداحافظی کرد و خاطره‌ای خوش از او در ذهن استقلالی‌ها ماند. او البته با حضور در دنیای مربیگری به دنبال این بود که روزی به نیمکت استقلال دست یابد و البته خیلی زود این اتاق برایش میسر شد و او اکنون در لیگ شانزدهم حضوری پر سر و صدا روی نیمکت آبی‌پوشان داشته است. مردی که از همان روزها هم می‌گفت که خودش را روی نیمکت استقلال می‌بیند و حالا با کوله‌باری از تجربه مربیگری در لیگ‌برتر، سرمربی تیم محبوبش شده است. منصوریان توانسته برای استقلال لیگ شانزدهم تیمی رویایی ببندد. البته خودش با این لفظ چندان موافق نیست.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
برای جبران شکست 4 گله در دربی گذشته آماده ام
نوآوران -

قابل تصور بود که علیرضا منصوریان به زودی روی نیمکت استقلال حضور یابد. این اتفاق را چطور ارزیابی می کنید و به نظرتان در این مسیر جدید موفق خواهید شد؟

من خیلی خدا را شاکر هستم که کمک کرد با پیراهن استقلال و در یک روز خاص که روز قهرمانی استقلال در جام حذفی بود، از فوتبال خداحافظی کردم. از همان روز هدف بلند مدتم در فوتبال این شد که سرمربی استقلال شوم. برای رسیدن به این هدف هم خیلی صبر و تلاش کردم چون دوست داشتم با دست پر سرمربی استقلال شوم. خدا را شکر که این اتفاق افتاد و توانستم به این آرزوی بزرگم برسم. امیدوارم بتوانم جواب اعتماد باشگاه استقلال و هواداران این تیم که همیشه به بنده لطف داشتند را بدهم و دست در دست همه استقلالی‌ها سالی خوب را برای این تیم رقم بزنیم.

 اما در همین ابتدای کار با مشکل بزرگی مواجه شده اید و گفته می شود با توجه به اینکه قرارداد مظلومی فسخ نشده او قانونا سرمربی استقلال محسوب می شود.

این مسائل را باشگاه پیگیری می‌کند و من درجریان نیستم. حتما تمهیدات لازم برای این موضوع اندیشیده شده است و باشگاه در این رابطه بهترین پاسخ را خواهد داد. اکنون تمام تمرکزم را روی تیم و برنامه آماده سازی قرار داده ایم و می خواهیم طبق برنامه فصل را آغاز کنیم.

 قبول دارید با توجه به بازیکنانی که جذب شده‌اند و حفظ بازیکنان فصل گذشته و استخوانبندی اصلی تیم، استقلال تبدیل به تیمی رویایی شده است که هواداران انتظار آن را داشتند؟

نه من این موضوع را قبول ندارم. شما در حالی می‌گویید استقلال رویایی بسته شده که همه حریفان ما هم بازیکنان بزرگی در فصل نقل‌ و انتقالات جذب کرده‌اند. الان پرسپولیس و تراکتور را ببینید. اگر استقلال رویایی است، پس اسم این تیم‌ها چیست؟ ما بر اساس نیازمان یارگیری کردیم و با حالت هیجانی وارد فصل نقل‌ و انتقالات نشدیم. شاید به این دلیل استقلال رویایی به نظر می‌آید که ما توانستیم تیم فصل گذشته را حفظ کنیم. استقلال فصل گذشته بازیکنان بزرگی داشت و حفظ همان‌ها کار بزرگی بود. بازیکنانی هم که جذب شدند، واقعا مورد نیاز بودند. یعنی اینطور نبود که ما بخواهیم برای مقابله با حریفان وارد نقل ‌و انتقالات شویم بلکه برای جاهای خالی و مورد نیاز بازیکن گرفتیم.

 نخستین روزی که سر تمرین رفتید، هواداران زیادی هم آمدند و از شما حمایت کردند. فکر می‌کنید این حمایت در طول فصل هم ادامه داشته باشد؟ خیلی ها نگران این هستند که با رقم خوردن شکستی در کارنامه استقلال و علیرضا منصوریان هجمه ها علیه او آغاز شود.

از روزی که سرمربی استقلال شدم، مورد لطف هواداران قرار گرفتم و از آنها ممنونم، حتی مقابل منزل پدری‌ام هم پلاکارد نصب کردند و حضور در سرمربیگری استقلال را به من تبریک گفتند. در تمرینات هم واقعا حضور هواداران دلگرمم می‌کند. قطعا اگر خوب باشیم و بتوانیم تیمی لایق هواداران استقلال بسازیم، این حمایت در طول فصل هم ادامه خواهد داشت. هوادار استقلال باهوش و فهمیده است و قدر زحمات مربیان و بازیکنان را می‌داند. ما اگر می‌خواهیم حمایت هواداران را در طول فصل داشته باشیم، باید نمایشی دلپذیر در زمین داشته باشیم. من به هواداران استقلال قول می‌دهم امسال، ‌سال خوبی برای آنها باشد و تلخکامی‌های سال‌های گذشته از یادشان برود. استقلال باید درحد نام بزرگش فوتبال بازی کند و دل هوادارانش را به دست بیاورد.

 وقتی یکی دو بازیکن ملی‌پوش استقلال را به پرسپولیس ترجیح دادند، این شایعه مطرح شد که با توجه رابطه نزدیک شما با کی‌روش، او آنها را به سمت استقلال سوق داده است. این موضوع را قبول دارید؟

من وارد این بازی‌های رسانه‌ای و حاشیه‌سازی‌ها نمی‌شوم و پاسخی برای این قبیل مسائل حاشیه‌ای هم ندارم. همه چیز طبق برنامه پیش رفته و حتی یکی دو بازیکن هم پای مذاکره با حریف رفتند اما اینکه آنها در این راه ناموفق بودند و شرایط استقلال به سود آنها بوده تا به تیم ما بیایند. این ماجراست و بقیه داستان است و ما کار خودمان را بدون حاشیه انجام می دهیم.

 شما از معدود مربیان باشگاهی بودید که به برگزاری اردوی تیم‌ملی اعتراض نکردید. دلیل این اعتراض نکردن شما را هم به همان رابطه نزدیک تان با کی روش ربط می دهند؟

 بله من اعتراضی به اردوی تیم‌ملی نداشتم، چون به نظر من تحت هر شرایطی تیم‌ملی مهم‌تر است. اگر اردوها لغو نمی‌شد، من با تمایل قلبی‌ام بازیکنان را به اردوی تیم‌ملی می‌فرستادم، چون سرنوشت تیم‌ملی کشورم بیشتر از هر چیزی برایم اهمیت دارد. تیم‌ ملی فوتبال متعلق به ٧٠‌میلیون نفر است و باید همه ایرانی‌ها برای آن ارزش زیادی قایل شوند. ایران شرایط حساسی برای حضور در مقدماتی جام‌جهانی دارد و باید این شرایط را درک کرد. من از کی‌روش شناخت زیادی دارم و می‌دانم وقتی بازیکنانم از اردوی تیم‌ملی برگردند، کاملا آماده خواهند بود. مگر دلیل اصلی قدرتمندی باشگاه‌ها و برگزاری لیگ برای موفقیت تیم‌ملی نیست؟ پس باید همه ما برای موفقیت تیم‌ملی تا جایی که می‌توانیم تلاش کنیم و از خودگذشتگی داشته باشیم. وقتی تیم‌ملی به جام‌جهانی برود، همه تیم‌های ایرانی هم سود می‌کنند و فوتبال ما جانی دوباره می‌گیرد. پس باید نگاهی بلندمدت داشته باشیم.

 هواداران استقلال مسلما به کمتر از قهرمانی راضی نخواهند شد. این انتظار آنها را می توانید در فصل پیش رو برآورده کنید؟

در فوتبال قول دادن کاری منطقی نیست. نخستین هدف من این است که استقلال فوتبالی زیبا و دلپذیر ارایه دهد و هواداران را به ورزشگاه بیاورد. بعد به دنبال این هستیم که بهترین نتایج را بگیریم و در لیگ و جام حذفی مدعی باشیم. اگر بتوانیم قهرمان هر دو جام می‌شویم، وگرنه حداقل یک جام را باید به هواداران بدهیم. البته لیگ امسال هم لیگی بسیار سخت است چون علاوه بر پرسپولیس و تراکتورسازی که خیلی خوب تیم بسته‌اند، از تیم‌هایی مثل گسترش فولاد هم نباید غافل شد.

 استقلال در چند سال اخیر ناکامی عجیبی را در تقابل با حریف خود متحمل شده و به نظر می رسد اولین خواسته هواداران موفقیت در دربی برابر پرسپولیس است. شما در فصول گذشته و در تیم های دیگر برابر پرسپولیس موفق بوده اید و اکنون به نظرتان در دربی می توانید خواسته ها را برآورده کنید؟

متاسفانه از آخرین سالی که استقلال در دربی پیروز شد، ٥‌سال گذشته و این موضوع خیلی ناراحت‌ کننده است. شخصا به‌عنوان یک استقلالی از عملکرد استقلال در دربی آخر خیلی ناراحت هستم و مطمئن باشید که یکی از اهدافم جبران کردن آن نتیجه است. پرسپولیس امسال از پارسال هم قوی‌تر است، شکست دادنش در دربی کار آسانی نیست. من از حالا می‌خواهم ذهن بازیکنانم را برای برد در دربی آماده کنم و به آنها بقبولانم که می‌توانند بعد از ٥‌سال در دربی پیروز شوند. البته دربی برای ما همه چیز نیست اما من به خاطر دل هواداران استقلال و خواستی که آنها از من دارند، می‌خواهم امسال برد در دربی را به آنها هدیه کنم.