وقتی اسپانسر به تعهداتش عمل نمی‌کند و ادعای خسارت دارد

فاجعه چند ده میلیاردی در لیگ برتر

حسین قهار- در اختیار قرار ندادن تابلو‌های تبلیغاتی ردیف ردیف سوم ورزشگاه ها به این شرکت، پخش نشدن مسابقات لیگ دسته اول از تلویزیون، در اختیار قرارندادن فضاهای کنار و پشت دروازه ها و چندین و چند دلیل دیگر بهانه‌های ایران‌نوینی‌ها برای گرفتن خسارت از سازمان لیگ است. حالا هم طبق اعلام مسئولان قرار است شورای حل اختلاف که یک نماینده از سازمان لیگ، یک نماینده از ایران‌نوین و یک نماینده حقوقی بی‌طرف در آن حضور دارند، پس از بررسی‌های لازم نظر خود را در مورد تخفیف و خسارت 40 میلیارد‌تومانی به اسپانسر اعلام کنند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
فاجعه چند ده میلیاردی در لیگ برتر
نوآوران -

آن هم در شرایطی که اسپانسر تبلیغات محیطی نتوانسته با پایان زمان قرارداد به تعهدات مالی خود عمل کند. به همین دلیل است که حرف و حدیث‌ها درباره این این پرونده به اوج خودش رسیده است.

همه به یاد داریم که اول اردیبهشت ماه سال 93 بود که مراسم امضای قرارداد و معرفی مجری انحصاری تبلیغات محیطی فوتبال لیگ برتر خلیج‌ فارس و لیگ آزادگان فصل 94 – 93 و 95 – 94، برگزار شد. طبق مزایده برگزار شده کانون ایران نوین با قراردادی 160 میلیارد تومانی برای دو فصل مجری انحصاری تبلیغات محیطی فوتبال کشور شد. حالا این قرارداد به پایان رسیده و فصل جدید لیگ برتر درشرایطی از دهه اول مرداد آغاز می‌شود که هنوز تکلیف اسپانسر تبلیغات محیطی این مسابقات شخص نشده است. قرارداد کانون ایران نوین با سازمان لیگ در شرایطی به پایان رسیده که هنوز این شرکت به تعهدات خود درباره مبالغ پرداختی مندرج در قرارداد به سازمان لیگ عمل نکرده است و ابهامات زیادی در این زمینه وجود داشته باشد. از طرفی دیگر مسئولان سازمان لیگ، آگهی فراخوان واگذاری انحصار تبلیغات محیطی برای قرارداد جدید را در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر کرده‌اند. منتهی اتفاق جالب درباره این فراخوان این است که اسپانسر قبلی حاضر نشده برای این مزایده حضور داشته باشد. آنها دیگر تمایلی به ادامه پیدا کردن همکاری خود با فوتبال ندارند ولی برای تسویه حساب با سازمان لیگ ادعاهای بسیار مهمی دارند که زمینه ساز به وجود آمدن کلی ابهام شده است

هنوز اهالی فوتبال فراموش نکرده‌اند که اسپانسر سازمان لیگ ابتدای فصل با ارسال نامه‌ای به مدیران این مجموعه، خواهان ارائه تخفیف پنجاه میلیارد تومانی در قرارداد سال دوم شده بود. آنها حتی طبق اخبار رسمی که در رسانه‌ها منتشر شد شرط گذاشته بودند که اگر این تخفیف داده نشود قرارداد خود را  یک طرفه فسخ خواهند کرد.در آن مقطع حتی اگر قرار بر این بود که مقدمات ارائه این تخفیف به مجری تبلیغات محیطی فراهم شود، رسانه‌ای شدن این درخواست کار را برای مسئولان فوتبالی خراب کرد. چرا که رسانه‌ها،باشگاه ها و اعضای مجمع واکنش تندی به آن نشان دادند. آنها به شدت علیه عدم وجود شفافیت در عملکرد مالی سازمان لیگ موضع گرفتند. تا جایی که مدیران فوتبال ایران در جریان برگزاری نشست با مدیران عامل باشگاه‌های لیگ برتری وقتی با این هجمه از اعتراضات رو‌به‌رو شدند، نتوانستند برنامه خود برای گرفتن امضا مصوبه ارائه تخفیف 50 میلیاردی به ایران نوین را عملی کنند. حالا اما با پایان رسیدن لیگ برتر مشخص شده که اسپانسر نتوانسته طبق مفاد قرارداد به سازمان لیگ پرداختی داشته باشد و در چنین شرایطی مثل سال گذشته هم ادعای خسارت کرده است. این در حالی است که رسانه‌ها از ابتدای فصل بارها و بارها در گزارش‌های مختلف نسبت به موضوع تابلوهای تبلیغاتی ردیف سوم به مدیران سازمان لیگ و فدراسیون اخطار داده بودند که این مشکل را حل و فصل کنند. اما در کمال تعجب فصل به پایان رسید و مسئولان با اینکه به خاطر این مشکل از حقوق باشگاه‌ها و فوتبال ایران سال گذشته خسارتی 20 میلیاردی به اسپانسر داده بودند،‌ بدون توجه به این اتفاق هیچ تلاشی برای حل مشکل سال قبل نکردند تا حالا باز هم کانون ایران نوین روی این مساله دست بگذارد.با در نظر گرفتن این مساله به نظر می رسد که مسئولان فوتبال اران اصلا بدشان نمی‌آمد که برای قرارداد سال دوم این بار خسارتی آگاهانه به دوستان مسوول خود در ایران  نوین بدهند.

ایران نوین برای قرارداد سال اول از مجموع 62 میلیارد تومان طبق اعلام مدیران سازمان لیگ چیزی حدود 40 میلیارد تومان به فوتبال پرداخت کردند و مهدی تاج که در آن مقطع رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران بود،‌ این اتفاق را یک موفقیت بزرگ برای فوتبال کشور قلمداد کرد.برای قرارداد صد میلیارد تومانی سال دوم هم اما هنوز حرف و حدیث بسیار زیاد است. مسئولان سازمان لیگ به صورت شفاف و واضح اعلام نکرده‌‌اند حالا که این قرارداد به پایان رسیده،‌ اسپانسر چه مقدار از تعهدات خود را به این مجموعه پرداخت کرده است. منصور قنبرزاده عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ در توضیح این شرایط چندی پیش در مصاحبه‌ای اعلام کرد:« این موضوع در سازمان لیگ چند ماه است به صورت جد پیگیری می‌شود. یک تیم حقوقی آماده شده و مذاکرات زیادی را با شرکت تبلیغات محیطی ایران‌نوین داشتیم و نهایتا نتایج خوبی حاصل شده است. اطلاع دارید که بخشی از مبلغ به صورت نقدی پرداخت شده که حدود 20 میلیارد تومان است. اخیرا هم در صحبت‌هایی که انجام شده نهایتا اموالی به سازمان لیگ معرفی شد از جمله یک پنت‌هاوس در شمال که رقم قابل توجهی از مطالبات را پرداخت خواهد کرد. یک ویلای بزرگ در شمشک نیز در اختیار سازمان لیگ قرار گرفت که این دو ملک قیمت نسبتا قابل توجهی داشتند. از طرفی صدا و سیما حدود 11 میلیارد تومان به شرکت ایران‌نوین بدهی داشت که این شرکت رسما به صدا و سیما نامه زد که این مطالبات از طرف صدا و سیما به حساب سازمان لیگ واریز شود و این سه مورد تقریبا قطعی شد» با وجود این توضیحات هنوز  تکلیف بخش قابل توجهی از قرارداد 100 میلیاردی سال دوم مشخص نشده است. چرا که طبق آخرین اخبار دریافتی مسئولان با دریافت زمین و ملک از ایران نوین موافقت نکرده‌اند و به همین ترتیب کمیته داوری و حکمیت باید دراین رابطه تصمیم نهایی را اتخاذ کند. آن هم درشرایطی که ایران نوین طبق شواهدی که وجود دارد توان پرداخت پول نقد این قرارداد صد میلیاردی سال دوم را ندارد.

مهدی تاج بعد از اینکه به ریاست فدراسیون فوتبال رسید هنوز تصمیمی برای جانشین خود در این مجوعه نگرفته است و معلوم هم نیست که چه زمانی قرار است برای سازمان لیگ تصمیم‌گیری کند. محمدرضا ساکت که در دوره ریاست تاج در سازمان لیگ به عنوان مشاور عالی و اقتصادی رئیس فعالیت می‌کرد، مسئول مستقیم همکاری و اجرای قرارداد با ایران‌نوین بود. اما این مدیر هیچ وقت شفاف‌سازی‌های لازم درباره شرایط پرداختی‌ها و جزئیات همکاری را نداشته‌ است. او به عنوان نماینده اصلی سازمان لیگ این مسوولیت را داشت که جلوی  ضایع شدن حقوق باشگاه‌ها و فوتبال ایران در این قرارداد را بگیرد. اما حالا می بینیم که ایران نوین باز هم مثل سال گذشته طبق اخباری که روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد ادعای خسارت کرده است. نکته قابل تامل اما اینجا است که ساکت بلافاصله بعد از ریاست تاج در فدراسیون، با این مدیر به فدراسیون فوتبال رفت و در این مجموعه پست‌های جدید گرفت. اما تکلیف قرارداد تجاری بزرگ اسپانسرینگ تبلیغات محیطی هنوز برای اهالی فوتبال و باشگاه‌ها و هیئت‌های فوتبال روشن نیست. درست مثل برطرف نشدن ابهامات درباره قرارداد تجاری سامانه پیامکی 6090 سازمان لیگ که در زمان ساکت با یک اپراتور منعقد شد و هیچ کسی از جزئیات این قرارداد و چگونگی درآمدها و هزینه‌های آن اطلاعی ندارد. تا جایی که اسپانسر کنونی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال را مجاب کرد که از مهدی تاج به دادسرا به خاطر این موضوع شکایت کند که خبر دادگاهی شدن رئیس فدراسیون فوتبال هم چند هفته قبل رسما رسانه‌ای شده بود.

هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال قبل از انعقاد قرارداد با شرکت ایران نوین، سازمان لیگ را در مصوبه‌ای رسمی موظف کرد که در ازای اخذ تضامین بانکی و قراردادی معتبر اقدام به شروع همکاری با این شرکت داشته باشد. اما به نظر می رسد که مدیران سازمان لیگ تضامین بانکی مورد نیاز را از ایران نوین دریافت نکردند که حالا مجبور هستند برای دریافت تمام مطالباتشان با چنین مشکلاتی رو‌به‌رو باشند. ارائه ضمانت نامه بانکی و یک فقره چک به مبلغ کل قرارداد دو فصل به سازمان لیگ توسط برنده مزایده(کانون ایران نوین) از این جهت بود که اگر این شرکت نتوانست به تعهدات خود در قبال فوتبال ایران پایبند باشد، مدیران سازمان لیگ بتوانند با در دست داشتن این ضمانتنامههای معتبر بانکی، حقوق فوتبال ایران را احقاق کنند. سوال دیگر این است که اگر قرار باشد برای قرارداد سال دوم هم خسارت 40 میلیارد تومانی به ایران نوین داده شود، کدام مدیر و مسئول فوتبال پاسخگوی ضرر شصت میلیاردی که در طول دو فصل به فوتبال زده می‌شود خواهد بود؟ این سوالی است که گذر زمان پاسخ آن را مشخص خواهد کرد. منتهی خیلی از مدیران فکر می‌‌کنند که جایگاه و پست مدیریتی‌ آنها برایشان مصونیت درست می‌کند. با این وجود انتظار مردم و باشگاه‌ها و اهالی فوتبال ایران است که مراجع قضایی و امنیتی و بازرسی،‌به موضوع نحوه همکاری سازمان لیگ با ایران نوین در دو سال گذشته ورود کنند تا اگر ابهامی درباره جزئیات و نحوه خسارت‌ها به این شرکت وجود دارد،‌بر طرف شود.

چرا که مشکلات به وجود آمده بین سازمان لیگ و ایران نوین، قطعا روی عقد قرارداد جدید با برنده مزایده پیش رو تبلیغات محیطی تاثیر منفی خواهد گذاشت.