اسطوره ایتالیا در گفتگو با اکیپ

بوفون: آلمان فقط روی کاغذ قوی‌تر از ماست

کارن فیروزی- جانلوئیجی بوفون بدون تردید ستاره اصلی تیم ملی ایتالیا در راه رساندن کشورش به یک‌چهارم نهایی یورو است‌؛ او با 38 سال سن هنوز انگیزه زیادی برای رسیدن به پیروزی دارد و فعلاً هم که تیمش یکی از مدعیان جدی فتح جام است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
بوفون: آلمان فقط روی کاغذ قوی‌تر از ماست
نوآوران -

البته خودش هنوز همان بازی روانی‌ای که پیش از شروع جام به کار گرفته بود را رعایت می‌کند و می‌گوید ایتالیا بخت اصلی قهرمانی نیست. بوفون در دیدارهای حساس توانسته دروازه تیم ملی کشورش را با واکنش‌های متعدد بسته نگه دارد و حالا هم که با 19 کلین‌شیتی که ایتالیا در یورو ثبت کرده، تبدیل به بهترین تیم تاریخ یورو از این حیث شده. البته بوفون و تیمش حالا باید به مصاف تیمی دیگر در یک‌چهارم نهایی بروند که شباهت زیادی با خودشان دارد: آلمان. ژرمن‌ها هم خط دفاعی مستحکمی دارند و هنوز تیمی نتوانسته در این جام دروازه‌شان را باز کند. از این گذشته رقیب مرحله یک‌چهارم نهایی ایتالیا، دروازه‌بانی به نام نویر دارد که خیلی‌ها می‌گویند او انقلابی در این پست به وجود آورده. تقابل بوفون و نویر در یک‌چهارم نهایی یورو یکی از تقابل‌های حساس و مهیج است که خیلی راحت برنده‌‌اش می‌تواند خوشبین به حضور در نیمه‌نهایی و صعود به فینال باشد. بوفون، بعد از پیروزی مقابل اسپانیا در صحبت‌هایی که «اکیپ» منتشر کرده به این تقابل گریزی زده است.

بوفون، اشتباه است اگر بگوییم این تیم ایتالیا چیزی بیشتر از بقیه تیم‌های ایتالیا دارد؟

نه، کاملاً درست است. این تیم ستاره ندارد ولی بازیکنانی دارد که نشان داده‌اند انگیزه زیادی دارند و میل به پیروزی در آنها موج می‌زند. اتفاقاً به همین خاطر است که هواداران تیفوسی، هویت‌شان را با همین تیم درآمیخته‌اند. خوشبختانه تیم هم که فعلاً دارد نتیجه می‌گیرد و لذت را به هواداران منتقل می‌کند.

شما اسپانیا، یکی از تیم‌های مدعی فتح جام را شکست دادید. حالا دیگر ایتالیا مدعی فتح جام شده است؟

اگر قرار باشد این‌طوری فکر کنیم که ما قوی‌ترین تیم شده‌ایم و دیگر کسی جلودارمان نیست، بهترین شیوه را پیدا کرده‌ایم که خیلی زود به خانه‌های‌مان برگردیم. ایتالیا همچنان پایین‌تر از بقیه مدعیان فتح یورو قرار دارد. ما هنوز باید سعی کنیم بهتر شویم، باید بیشتر تمرین کنیم و سعی داشته باشیم تا جای ممکن منسجم بمانیم. بهترین شیوه برای رسیدن به موفقیت این است که رفتار و نگرشی که تا به حال داشته‌ایم و از آن جواب گرفته‌ایم را عوض نکنیم.

بعد از بازی با اسپانیا رفتی اینیستا را در آغوش گرفتی و پیراهنت را با او عوض کردی. چرا؟

خب من از اینیستا خواستم تا پیراهن‌های‌مان را با هم عوض کنیم چون این اولین باری بود که توانستم او را شکست دهم.

تو درباره تیفوسی‌ها حرف زدی و گفتی که آنها را خوشحال کرده‌‌اید. حمایت آنها از تیم در بازی مقابل اسپانیا چطور بود؟

حس خوبی است که ببینیم هواداران ما با این شخصیت و هویت، تیم‌شان را تشویق می‌کنند. همان‌طور که گفتم، شاید ما یک کهکشان ستاره نباشیم ولی تیمی داریم که پر از بازیکنان بااراده و متعهد است.

شما اسپانیا را بردید و حالا به آلمان رسیده‌‌اید. تیمی که دروازه‌بانی به نام مانوئل نویر دارد. تو و مانوئل نویر‌؛ چه کسی بهترین دروازه‌بان یورو است؟

نویر قوی‌تر است چون او از من جوان‌تر است (نویر 30 ساله و بوفون 38 ساله است). فعلاً چیزی که برای من جالب است اینکه چه در تیم ملی و چه در باشگاهم یوونتوس کسی قصد ندارد دروازه‌بان دیگری به جای من بیاورد.

معنی این جمله می‌شود اینکه ترسی از تقابل با آلمان که قهرمان دنیاست، ندارید؟

آلمان هم به اندازه اسپانیا ترسناک است. روی کاغذ آنها از ما قوی‌تر هستند ولی حکایت در زمین مسابقه، حکایت متفاوتی است.

نوئر: بوفون مهره کلیدی ایتالیاست

جیان لوئیجی بوفون در مصاحبه با روزنامه ورزشی گازتا دلواسپورت و در آستانه دیدار حساس برابر آلمان دروازه رقیب را بهتر از خود دانسته است.

کاپیتان 38 ساله لاجوردی‌پوشان در این باره گفت: مانوئل جوان است و خوب. اما من کلا از این گونه مقایسه‌ها خوشم نمی‌آید. آنچه برای من خوشایند است، این نکته بوده که پیراهن شماره یک یوونتوس و تیم ملی را به تن دارم و هیچکس نمی‌تواند دروازه‌بان دیگری را جلوتر از من قرار دهد.

با توجه به این اظهارات، سئوالی که اکنون برای آلمان‌ها مطرح می‌شود، این نکته است که هدف از بیان چنین اظهار نظری از سوی مرد شماره یک آتزوری چه بوده است؟ در این مورد گزارشگر یکی از روزنامه‌های آلمان نوشت بوفون با تجربه است و خواسته از از این طریق فشار را برای نبرد سنگین با ژرمن‌ها از روی دوش خود بردارد.

در مقاله منتشرشده در این مورد آمده است: البته یک نکته روشن است که نویر دروازه‌‌بان برتر جهان در 3 سال گذشته بوده و مدرن‌تر بازی می‌کند. او بازی پا به توپ خیلی خوبی دارد و در بازی‌سازی از عقب زمین تبحر خاصی دارد. از طرفی بوفون روی خط دروازه عالی کار می‌کند و در همین بازی با اسپانیا 5 واکنش عالی داشت.

نشریه آلمانی همچنین نقطه نظر گلر کشورش را در مورد رقیب ایتالیایی نیز پرسیده است. به همین خاطر از قول مانوئل نویر عنوان شده است: فکر می‌کنم همه بازیکنان خوشحالند که جیجی بوفون هنوز در کنار آنها بازی می‌کند. او دقیقا می‌داند چه زمانی باید کفش‌هایش را آویزان کند. آنچه اکنون مهم بوده،‌این نکته است که او گلر با کلاسی است و یک مهره تمام کلیدی برای ایتالیایی‌ها محسوب می‌شود.

لوو: برابر ایتالیا اشتباهی نمی کنم

آلمان در یک مصاف کلاسیک دیگر به مصاف ایتالیا می‌رود و یوآخیم لوو، سرمربی این تیم، معتقد است که ایتالیا نسبت به یورو 2012 تیم بهتری شده است. آلمان‌ها در نیمه نهایی یورو 2012 با نتیجه 2-1 مغلوب ایتالیا به سرمربیگری چزاره پراندلی شدند.

لوو می‌گوید: «عملکرد ایتالیا مقابل اسپانیا بسیار تاثیرگذار بود. آنها در خط دفاعی کنار هم فوق‌العاده هستند و در خط حمله نیز کیفیت خوبی دارند. باید گفت که ایتالیا حتی از سال 2012 نیز تبدیل به تیم بهتری شده است. باید مراقب ضد حملات آنها باشیم و در خط حمله نیز بسیار با برنامه ظاهر شویم.» لوو ادامه داد: «خدیرا بازیکن بسیار باهوشی است و من سعی می‌کنم تا به پیشنهادها و توصیه‌های او مقابل ایتالیا گوش کنم.» یوآخیم لوو درباره حضور آتزوری بدون پیرلو در یورو گفت: «ایتالیا روشی مشخص دارد. این تیم در غیاب پیرلو هم آرامش خود را حفظ کرده است.» وی افزود:«هر کسی ممکن است مرتکب اشتباه شود و در یورو 2012 من اشتباه کردم. می‌خواستم پیرلو را از کار بیندازم اما کارهایم نتیجه نداد. از آن بازی درس خوبی گرفتم.»

لوو در ادامه گفت: «همه بازیکنانمان را در اختیار داریم. تیم پزشکی بدون توقف با جروم بوآتنگ کار کرد و کارشان عالی بود. من به همه بازیکنانم ایمان دارم. در تمرینات آنها فوق‌العاده تلاش می‌کنند و می‌توانیم از فاصله‌ای که تا بازی بعدی وجود دارد استفاده کنیم و برای بازی بعد آماده شویم.  همچنین درباره بحث‌هایی که در مورد حرکات یوآخیم لوو و اخیرا هم آنتونیو کونته در کنار زمین صورت گرفته است، سرمربی آلمان گفت: «در حاشیه میدان گاهی مسائلی اتفاق می‌افتد که واقعا آگاهانه و اختیاری نیست. ما مربیان همدردیم؛ موقعی که کونته یا من بعد از بازی‌ها عکس‌هایی از حرکاتمان در طول زمان بازی را پیدا می‌کنیم و می‌بینیم، از خودمان می‌پرسیم: این واقعا منم؟ » این مربی 56 ساله افزود: «منطقی است که یک مربی گاهی اعصابش به هم بریزد یا حتی توپ که به سمتش می‌آید را با شدت دور کند. اینها احساسات اجتناب‌ناپذیر ما هستند. ما مشغول کاریم و گاهی فشار بسیار زیادی را تحمل می‌کنیم.»