گفتگوی نوآوران با آقای فوتسال آسیا

شمسایی: فوتسال باید والیبال را سرلوحه قرار دهد

وحید شمسایی مرد تمام نشدنی فوتسال ایران است؛ بازیکنی که فوتسال ایران را به تمام آرزوهایش رسانده و اکنون در 40 سالگی هم در نقش مربی و بازیکن همچنان در سالن به درخشش خود ادامه می‌دهد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
شمسایی: فوتسال باید والیبال را سرلوحه قرار دهد
نوآوران -

حمید ابراهیمی: او که با قهرمانی تیم فوتسال تاسیسات دریایی در مسابقات جام باشگاه های جهان نیز حضور یافته بود از اینکه نتوانسته اند به مقامی دست یابند ناراحت است و البته سطح فنی این رقابت ها را بالاتر از چیزی عنوان می کند که انتظارش را می کشیدند. او در فصل جدید هم قصد ندارد کفش هایش را بیاویزد و هنوز رقیب می طلبد و همین بهانه ای شد تا پای صحبت های او بنشینیم.

برای وحید شمسایی به نظر چیزی غم انگیزتر از این نیست که دست خالی از یک تورنمنت خارج شود. دلایل ناکامی تیم تان در مسابقات جام باشگاه های جهان چه بود؟

اول از همه باید به یک نکته اشاره کنم. خیلی‌ها می‌گفتند که نتیجه برای ما مهم نبود ولی باید بگویم ما به جام باشگاه‌های جهان رفته بودیم که حریفان‌مان را ببریم. بعضی از انتقادها در این مدت از ما دلسوزانه و بعضی از انتقادها هم مغرضانه بود ولی در مجموع نتیجه گیری در این رقابتها برایمان اهمیت داشت و سطح کیفی رقابت ها هم بالا بود. شما تا زمانی که وارد آب نشوید، خیس نمی‌شوید. منتقدان باید در این مسابقات حضور می‌داشتند تا بدانند که چقدر سطح رقابتها بالا بود.

در بازی با بارسلونا هم دچار بدشانسی بزرگی شدید وگرنه می توانستید شگفتی بزرگ این رقابت ها را رقم بزنید.

صحبت بدشانسی نیست و از اینکه عملکرد خوبی داشتیم خوشحالم. این یک ادعا نیست اما می‌توانستیم تک تک حریفانمان را شکست بدهیم بخصوص تیم بارسلونا اسپانیا که در نیمه دوم آنها را غافلگیر کردیم. حتی سرمربی این تیم هم بعد از بازی اذعان کرد که عملکرد ما در نیمه دوم بسیار خوب شده بود. در بازی با بنفیکا هم چهار توپ به تیرک دروازه زدیم و گلهای بدی خوردیم. در این بازی آخر با نماینده پرتغال، مسابقه کاملا یکطرفه بود.

اینکه می گویند تاسیسات در این رقابت ها ناکام بوده و وحید شمسایی نتوانسته تیمش را به نتیجه دلخواه برساند را قبول دارید؟

دو علت باعث شد تا نتوانیم نتیجه بگیریم. اول اینکه ما اصلا در شرایط بازی نبودیم. ما تمرین داشتیم ولی مسابقه رسمی و تدارکاتی خوبی برای جام باشگاه‌ها نداشتیم. دوم اینکه سایر تیم‌ها قبراق و سرحال و بعد از اتمام لیگ خود به قطر آمده بودند. بعد از پایان بازی‌ها یک جا شنیدم که گفته بودند زنگ خطر برای فوتسال ایران به صدا در آمده است. باید بگویم کاملا برعکس است. ما زنگ خطری برای فوتسال اسپانیا و ایتالیا هستیم ولی به شرطی که روابط بین المللی قوی‌تری داشته باشیم. شک نکنید اگر بعضی از زمینه‌ها فراهم شود، می‌توانیم جای فوتسال اسپانیا و ایتالیا را بگیریم. من یکی از قدیمی‌ترین افراد حاضر در فوتسال هستم ولی باور کنید حضور در این تورنمنت، به اندازه 5 سال به تجربه من اضافه کرد. این رقابتها نگرش و دید آدم را عوض می‌کند هم از لحاظ فنی و تاکتیکی و هم از لحاظ یادگیری‌های علمی.

اینکه همه می ‌گویند امکانات مورد نیاز باید فراهم شود یک طرف مساله است. خود شما به عنوان بازیکنی قدیمی این مساله را چطور با مدیران باید مطرح کرد و کار را اصولی پیش برد؟

اول از همه باید بحث نحوه مدیریت ما در فوتسال تغییر کند. ضمن اینکه از نظر سخت افزار و نرم افزار هم عقب هستیم. در بسیاری از موارد ما حتی زمین تمرین و مسابقه مناسب هم نداریم. ما باید بازی‌های بین المللی بیشتر و در مجموع با یک مدیریت قوی، برنامه ریزی خوبی داشته باشیم. چنین چیزی دور از دسترس نیست. فوتسال باید راه والیبال را برود. اگر شرایط فراهم شود، فوتسال حتی زودتر از والیبال به هدف می‌رسد و آن موقع همه تیم‌های دنیا دوست دارند با ما بازی کنند. الان نگاه کنید لیگ ما کجاست؟ تیم ملی چه کار می‌کند؟ من با سیدمحمد ناظم الشریعه و علی صانعی (سرمربی و مدیر فنی تیم ملی فوتسال) هم در قطر صحبت کردم. آنها هم نگران هستند چرا که با 4 هفته لیگ نمی‌توان آماده جام جهانی شد. آنقدر اتفاقات بد برای فوتسال ما رخ می‌دهد که آخر سر باید «کاسه چه کنم چه کنم» دست بگیریم.

تاسیسات نماینده ایران در مسابقات جام باشگاه های آسیا نیز می باشد، شرایط تیم را در این رقابت‌ها با توجه به اینکه مدافع قهرمانی فصل گذشته نیز هستید چطور ارزیابی می کنید؟

حضور ما در جام باشگاه‌های جهان پیش از جام باشگاه‌های آسیا یک شمشیر دو لبه است. از یکطرف اگر با شرایطی که در قطر حضور داشتیم، در تایلند حاضر شویم تیم‌های دیگر حرفی برای گفتن نخواهند داشت ولی این امکان هم هست که بازیکنانمان دچار غرور کاذب باشند. ما باید مراقب باشیم و با تمرینات خوب، خودمان را برای مسابقات آسیایی آماده کنیم.