گفت‌وگوی «نوآوران» با کاپیتان اسبق تیم ملی

جواد نکونام: خوشحالم در بهشت از فوتبال خداحافظی کردم

حمید ابراهیمی: جواد نکونام یک سال بعد از خداحافظی از تیم ملی و در فصلی که انتظار می رفت با بازگشت از لیگ ستارگان قطر به سوژه اصلی نقل و انتقالات لیگ برتر تبدیل شود تصمیم بزرگ زندگی حرفه ای اش را گرفت و از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
جواد نکونام: خوشحالم در بهشت از فوتبال خداحافظی کردم
نوآوران -

یک خداحافظی نوستالژیک و البته جالب توجه. در حالی که پیش از این عادت کرده بود طبق رسوم همیشگی، بازیکنان آنها با بوسیدن چهار گوشه‌ی زمین از دنیای ورزش خداحافظی کنند اما نکونام عصر یک جمعه و حضور در مجتمع خیریه بهشت را برای این اتفاق بزرگ در نظر گرفت و اینگونه در جمع کسانی که با عشق شان او را بدرقه کردند کنار رفت.

مجتمع «بهشت الرضا(ع)» واقع در خیابان شهید کاشانی، همان موسسه ای است که کودکان معلول و بی سرپرست را تحت پوشش قرار می دهد و پیش از صعود ایران به جام جهانی و قبل از سه بازی آخر تیم ملی ایران مقابل قطر، لبنان و کره جنوبی بازیکنان تیم ملی به همراه کی روش در این موسسه حاضر شدند و متوجه شدند این بچه ها جای مناسبی ندارند. از سویی پروژه ساخت و ساز ساختمان جدید آنها نیمه کاره باقی مانده است. اما در اتفاقی قابل توجه و به کمک کی‌روش و بازیکنان تیم ملی، منابع مالی برای ادامه این پروژه میها شد. نکونام ترجیح داد مراسم خداحافظی‌اش را در بین این بچه‌ها برگزار کند، بچه‌هایی که اکثرشان شرایط جسمانی سختی دارند و میزبانی جالب توجهی از نکونام در مراسم خداحافظی‌اش داشتند. او در صحبتی دوستانه با نوآوران درباره خداحافظی اش از فوتبال و برنامه اش برای آینده حرف زد که در ادامه می‌خوانید.

حضور در این جمع و البته خداحافظی از دنیای فوتبال. خودتان در این باره توضیح می دهید؟

وست داشتم در کنار این بچه‌ها باشم. آن‌ها بودند که من را برای حضور در این محل پذیرفتند. ممنون از مرکز بهشت امام رضا (ع) که این فرصت را به من داد. خیلی‌ها می‌توانستند در این مرکز حضور داشته باشند اما به علت کمبود جا نتوانستیم همه آن‌ها را دعوت کنیم. من مدیون پرویز ابوطالب و بنی‌جمالی هستم چرا که آن‌ها راه فوتبال را به من نشان دادند. از پدرم تشکر می‌کنم که از من مانند گل نگهداری کرد تا پله‌های موفقیت را طی کنم. امروز دو تن از بزرگان فوتبال ایران علی دایی و کریم باقری حضور دارند که افتخار همبازی بودن با آن‌ها را داشتم. من از منصور پورحیدری برای این مراسم دعوت کردم اما او نتوانست به مراسم برسد.

و البته استقبال گرمی از سوی این دو انجام شد و آنها نیز تمام تلاش خود را کردند تا روز خاطره انگیزی برای شماره 6 ساخته شود.

علی دایی مدتی مربی من بوده و به آن افتخار می‌کنم. وقتی برای بازیکنان بزرگی مانند علی دایی، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی مراسم خداحافظی برگزار نمی‌کنند، من هم این مراسم را نمی‌خواهم. هنوز هم غریبانه رفتن دایی روی دل من سنگینی می‌کند. من دنبال مراسم خداحافظی نیستم و به آن نیاز ندارم. فقط از مسئولان می‌ خواهم به بزرگان فوتبالشان احترام بگذارند. البته مردم همواره به ما احترام گذاشته‌اند و روی صحبتم با مسئولان است و نهایت آرزویم موفقیت ورزش و خصوصا فوتبال کشورم است.

مهمترین بحث اما بعد از خداحافظی شما درباره آینده تان است. قرار است در تیم ملی و کادرفنی آن حضور یابید؟

صحبت‌هایی از سال گذشته وجود دارد. با آقای تاج جلسه داشتم و صحبت حضور من در تیم ملی به الان برنمی‌گردد. نمی‌توانم صحبت‌های جلسه با تاج را بگویم. هنوز این اتفاق قطعی نشده فعلا باید با فدراسیون فوتبال و آقای کی‌روش صحبت کنم. اگر قرار باشد مربی‌گری را از جایی شروع کنم فکر می‌کنم حضور در کنار مربی بزرگی مانند کی‌روش بهترین کلاس باشد. این نکته را هم باید در جواب کسانی که می گویند حضور در تیم ملی برای نکونام زود است و او باید از تیمهای پایه کارش را شروع کند بگویم که قطعا من کارمربیگری را از مقطع بالا شروع می کنم. در حال حاضر در ایران مربیان اندک شماری هستند که من می توانم در کنار آنها کاریاد بگیرم چرا حالا که چنین فرصتی دارم، به تیم ملی نروم و در کنار کی روش کار یاد نگیرم. کدام مربی را دیدید که بخاطر اینکه کارش را از پایه ها شروع نکرده چنین فرصتی را از دست بدهد. درست مثل زمانی که تازه به فوتبال آمده بودم، آن زمان من یک بازیکن جوان بودم آنقدراشتباه کردم و تجربه ام بالا رفت تا به پختگی رسیدم. در مربیگری هم من بی اشتباه نخواهم بود تا اینکه بتوانم با کسب تجربه سرانجام به نتیجه برسم. من درکنار کی روش کارآموزی می کنم.

به نظر می رسد تعامل خوبی با کارلوس کی روش دارید و این مساله باعث شده تا بیشتر تصمیمات خودتان را با او نیز در میان بگذارید.

روزی که من می خواستم به العربی بیایم در این مورد با آقای کی روش مشورت کردم و او به من گفت بهتر است فوتبالت را ادامه بدهی. برای حضور من در تیم ملی باید شرایط مهیا باشد و صحبت های کامل با آقای تاج را به عنوان رییس فدراسیون انجام دهم.

از اینکه در استقلال نتوانستید به فوتبال تان پایان دهید کاملا دلگیر به نظر می رسید. این در حالی است که گفته می شود پرویز مظلومی برای حضور شما در فصل گذشته برنامه ریزی کرده بود.

دوست ندارم امروز در این باره صحبت کنم. ما استقلالی‌ها امیدواریم این تیم موفق شود. خانواده ما همه استقلالی هستند و دوست داریم تیم‌مان موفق شود و موفقیت استقلال برای من از همه چیز مهم‌تر است. استقلال در دو، سه سال اخیر قهرمانی را از دست داد و من امیدوارم در آینده موفق شود. همه می‌آیند و می‌روند و این استقلال است که باقی می‌ماند ولی سال گذشته درست است من در فهرست پرویز مظلومی حضور داشتم. من خودم را برای مرحله جدیدی آماده کردم و می‌خواهم در دوره مربی‌گری هم موفق شوم. در سال‌های آخر نمی‌خواستم زیاد باشگاه‌هایم را عوض کنم و به همین دلیل تصمیم گرفتم از فوتبال خداحافظی کنم. البته این تصمیم قبلا گرفته بودم و فقط در رسانه‌ها عنوان نمی‌کردم. از اینکه بخشی از وجود خود را باید کنار بگذارم ناراحت هستم ولی زندگی ادامه دارد و از همین امروز برنامه‌های خود را برای مربیگری دارم. امیدوارم مراحل موفقیت را در مربیگری طی کنم.

از تیم ملی هم در حالی خداحافظی کردید که علیرغم اینکه گفته می شد بازی با سوئد آخرین دیدار ملی شماست اما مراسم خاصی در نظر گرفته نشد.

بل از بازی کی‌روش به من گفت که می‌تواند از مسئولان بخواهد که در آنجا برای من مراسم خداحافظی بگیرند اما من گفتم که دوست دارم این اتفاق در ایران بیفتد و مایل نیستم که مراسم خداحافظی‌ام را خارج از کشور برگزار کنم. قبل از من کسانی بودند که مراسم خداحافظی برای آن‌ها نگرفتند و علاقه‌مند بودم برای من هم این اتفاق بی‌سروصدا رخ بدهد.

دوره های مربیگری را پشت سر گذاشته اید؟

سال گذشته کلاس‌های مربی‌گری را رفتم و الان که فوتبال را کنار گذاشتم آن را ادامه خواهم داد. دوست دارم به طور اصولی مربی‌گری را دنبال کنم. برای کلاس‌ها هم ثبت نام کرده‌ام.