گفت‌وگوی «نوآوران» با پدیده فوتبال ایران در روسیه

سعید عزت اللهی: آرزویم پوشیدن پیراهن شماره 6 تیم ملی است

با خداحافظی جواد نکونام از فوتبال، اکنون تلاش بازیکنان دیگر در پست هافبک دفاعی برای حضور در ترکیب افزایش یافته است و سعید عزت اللهی که یکی از جوانترین لژیونرهای فوتبال ایران در روسیه محسوب می شود با توجه به اعتماد و اعتقادی که کارلوس کی روش به این بازیکن دارد جایگاه ثابتی در ترکیب اصلی برای خود کسب کرده و اکنون به دنبال این است تا شماره 6 را از آن خود کند. عزت اللهی در گفتگویی با نوآوران درباره شرایط خود در روستوف و همچنین تیم ملی و آرزوهایش صحبت کرده که در ادامه خواهید خواند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
سعید عزت اللهی
نوآوران -

بعد از اینکه صحبت خداحافظی جواد نکونام به میان آمد، ضمن آرزوی موفقیت برای کاپیتان سابق تیم ملی، ادعا کرده بودی امیدواری وارث خوبی برای شماره 6 تیم ملی باشی.

این آرزوی قلبی من است و با توجه به اینکه الگوی فوتبالی ام با این شماره پیراهن بازی می کرد دوست دارم شماره 6 را بپوشم و با آن موفق شوم عملکرد خوبی از خودم به جا بگذارم.

الگویی فوتبالی ات چه کسی بود؟

کریم باقری شماره 6 می‌پوشید و من هم در پستی بازی می‌کنم که قریب به اتفاق بازیکنان، این شماره پیراهن را به تن می‌کنند و این مساله مرا امیدوار می کند در تیم ملی شماره 6 را از آن خودم کنم.

چون کریم باقری شش می‌پوشید تو هم به این پیراهن علاقه داری؟

 هم کریم باقری و هم جواد نکونام. هر دو از بازیکنان بزرگ فوتبال ایران بودند که سال‌ها برای تیم ملی تلاش کردند و سنگ تمام گذاشتند و من هم دوست دارم جا پای این بزرگان بگذارم.

در حالی گفته ای که لگویت کریم باقری است که شرایط سنی ات با بازی های او فاصله زیادی دارد. نخستین بار کی به بازی‌اش علاقه‌مند شدی؟

 زمانی که برای تیم نوجوانان بازی می‌کردم. آقا کریم آمده بود تا بازی‌های ما را از نزدیک ببیند. اتفاقا خیلی راهنمایی‌ام کرد و مدام نقاط ضعفم را گوشزد می‌کرد تا پیشرفت کنم و خوشحالم که تا حدودی توانسته ام به موفقیت برسم و البته این تازه ابتدای راه پیشرفتم است و آرزوهای بزرگتری در سر دارم.

از نظر فنی و اخلاقی چطور؟ آیا بازی‌های باقری در تیم ملی یادت هست؟

 مگر می‌شود یادم نباشد؟ من ابتدا از نظر شخصیتی آقا کریم را قبول دارم. او خودش را در همه حالت حفظ کرد و تا سن بالا توانست بدون حاشیه بازی کند و مثمرثمر باشد. در اوج آمادگی هم فوتبال را کنار گذاشت. آن هم زمانی که همچنان می‌توانست بازی کند و موثر باشد و خیلی ها مخالف این بودند که از فوتبال خداحافظی کند.

می توانی بگویی بهترین صحنه ای که از کریم باقری به عنوان الگویت به خاطر داری مربوط به چیست؟

 او در شهرآورد تهران گل زیبایی به ثمر رساند اما گلی که وارد دروازه فجرسپاسی کرد را هرگز فراموش نمی‌کنم. همان گلی که توپ را استپ سینه کرد و سپس دروازه حریف را با شوتی سنگین باز کرد. آن فصل بازی‌های او را دنبال می‌کردم و واقعا آرزویم این بود که یک روز بتوانم مثل آقا کریم در زمین تاثیرگذار باشم.

در جام جهانی نوجوانان برای نخستین بار باقری را دیدی؟

 دقیقا. باقری آمده بود تا بازی‌های ما را از نزدیک تماشا کند. او مثل همیشه بی‌حاشیه آمد و ما را راهنمایی کرد. مثل دوران فوتبالش که حاشیه خاصی نداشت و زیاد هم اهل مصاحبه و بازارگرمی نبود. بی‌شک او الگوی مناسبی برای من در پست هافبک دفاعی است. هر چند در پست‌های دیگر بازیکنانی نظیر علی دایی و افشین پیروانی هم بودند که می‌توانند الگو باشند.

یکی از شماره 6‌های مورد علاقه‌ات هم به تازگی از فوتبال خداحافظی کرد.

 نکونام بازیکن بزرگی بود که سال‌ها برای فوتبال ایران زحمت کشید. انجام 151 بازی ملی نشان می‌دهد که او تا چه اندازه برای فوتبال ایران مثمرثمر بوده و تلاش کرده است. خیلی دوست داشتم که زودتر به تیم ملی دعوت شوم و بازی کنار نکونام را تجربه کنم اما چه سود که این شانس نصیبم نشد. اگر این اتفاق رخ می‌داد می‌توانستم نکات بسیاری از او بیاموزم. بخصوص که هم پست آقا جواد بودم و او می‌توانست مرا برای پیشرفت راهنمایی کند.

می‌دانی از تو به‌ عنوان جانشین نکونام در تیم ملی یاد می‌کنند؟

 نکونام بازیکن بزرگی بود و من هرگز به این فکر نمی‌کنم که جانشین‌اش باشم و بتوانم جای او را پر کنم. تنها همانطور که گفتم یکی از آرزوهایم پوشیدن پیراهن شماره 6 تیم ملی است. پیراهنی که سال‌ها تن بازیکنان بزرگی چون کریم باقری و جواد نکونام بوده و حالا هم من علاقه‌مندم تا در تیم ملی این شماره پیراهن را بپوشم. افتخاری است پوشیدن پیراهن شماره 6 تیم ملی و امیدوارم در بازی‌های آینده به آرزویم برسم.

پس از خداحافظی نکونام، مهدی ترابی شماره 6 را بر تن کرد. با او صحبتی در این زمینه انجام داده ای؟

 

مهدی ترابی جدا از مسائل فنی، خصوصیات اخلاقی ویژه‌ای دارد. من با او برای شماره شش صحبت کردم. مهدی مشکلی با این قضیه ندارد و موافقت کرد که من شماره 6 را بپوشم. امیدوارم مسوولان تیم ملی نیز با خواسته‌ام موافقت کنند تا بتوانم با شماره 6 روزهای خوبی را در تیم ملی سپری کنم.

یعنی شماره 6  اینقدر برای تو اهمیت دارد و می خواهی آن را بر تن کنی؟

 خب خیلی دوست دارم که شماره 6 باشم. علاقه‌مندم این اتفاق بیفتد و بزرگترها هم اجازه بدهند. این شماره به من انگیزه می‌دهد و از نقطه نظر روحی می‌تواند به من کمک کند.