گزارش اختصاصی «نوآوران» از یک رسوایی بزرگ

سردار آزمون مورد اتهام دوپینگ قرار گرفت

ستاره تیم ملی ایران و تیم باشگاهی روستوف روسیه که فصل فوق العاده ای را پشت سر گذاشته مورد ظن استفاده از مواد نیروزا قرار گرفته است و "وادا" بعنوان کمیته ضد دوپینگ به دنبال تحقیق در این مورد است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
سردار آزمون
نوآوران -

شگفتی سازی روستوف روسیه در فصل گذشته لیگ این کشور باعث شد تا اتهامات زیادی به این باشگاه در بحث استفاده از مواد نیروزا وارد شود و این مساله در نهایت باعث شد نیروهای ضد دوپینگ فیفا وارد عمل شوند و از بازیکنان این تیم تست دوپینگ به عمل آورند.

طبق اعلام سی بی سی اسپورت، اواخر هفته گذشته ماموران ضد دوپینگ و کنترل فیفا به طور سر زده وارد اردوی روستوف شدند و از 13 بازیکن این تیم تست به عمل آوردند. این تعداد تست از بازیکنان یک تیم که در تاریخ فوتبال بی سابقه است بی ارتباط با واکنش درباره احتمال استفاده تیم از مواد نیروزای ملدینیوم نیست. این اتفاق جیری دوراک پزشک ارشد فیفا را نیز به واکنش وا داشت تا درباره آن به اظهار نظر بپردازد: همه می دانند که این ارگان بدون اطلاع قبلی قادر خواهد بود در اردوی تیم ها حضور یابد و به انجام تست بپردازند. اما این مساله و تست از بازیکنان روستوف غیرپیش بینی شده بود و آنها نیز تعامل خوبی با افسران ما در این رابطه داشتند. هیچ شکایتی نیز به دست ما نرسیده بود و این مساله کاملا تصادفی رخ داد.

در این رابطه فیفا نیز بیانیه ای صادر کرد تا کانون توجهات را سمت باشگاه روستوف خارج کند. فیفا در این بیانیه اشاره کرده است با توجه به روند رو به رشد دوپینگ در روسیه و استفاده از ماده ممنوعه ملدینیوم تست دوپینگ را در این کشور افزایش داده است. ملدینیوم ماده ای است که باعث می شود جریان خون افزایش یافته و در نهایت سرعت انتقال اکسیژن در بین ورزشکاران بالاتر رفته و به آنها برای رقابت کمک کند. مساله ای که منجر به محرومیت ماریا شاراپووا قهرمان تنیس و همچنین سیمیون الیستراتف، قهرمان اسکیت روسیه طی ماه های اخیر شد مشخص شدن این ماده در تست دوپینگ آنها بود.

با این حال یکی از مسوولان فیفا در این باره گفته: شایعات همیشه وجود دارد و وظیفه ماموران کنترل دوپینگ فیفا این است تا هر گونه شائبه ای را برطرف کنند. حضور در اردوی روستوف و تست از بازیکنان این تیم به منزله دوپینگ نیست و ما تلاش خواهیم کرد شایعات را برطرف کنیم.

ماموران کنترل دوپینگ فیفا با حضور در اردوی روستوف از سوسلان (روسیه)، سردار آزمون (ایران)، دیمیتری پولوز (روسیه)، باستوس(آنگولا)، کریستین نوبوآ (اکوادور)، پاول موگیلوتس(روسیه)، ایوان نووسلتسف (روسیه)، بوریس روتنبرگ(فنلاند)، سزار ناواس (اسپانیا) و الکساندر اروخین (روسیه) تست دوپینگ به عمل آوردند.

اما اظهارنظر جالب را کافانف به عنوان یکی از مسوولان پزشکی باشگاه روستوف در مورد این ماجرا انجام داده است و ادعا کرده این باشگاه به دلیل مشکلات مالی قادر به تهیه ملزومات ابتدایی نیز نبوده و مطمئنا هیچ کدام از بازیکنان این تیم اقدام به این مساله نکرده اند.

در این مورد یکی از مسوولان فیفا گفته که بازیکنان تیم ملی روسیه به رهبری فابیو کاپلو در جام جهانی 2014 نیز به دلیل شواهدی که به آنها اعلام شد متهم به استفاده از مواد غیرمجاز و دوپینگ شدند اما آزمایشات در مورد این مساله نتیجه ای نداشت و بازیکنان این تیم از این مساله مبرا شدند و این مساله باعث می شود اکنون که بازیکنان روستوف نیز متهم به این ماجرا شده اند نگرانی وجود نداشته باشد و به زودی با اعلام نتایج همه چیز مشخص خواهد شد.

با رشد ماجرای دوپینگ در کشور روسیه که در آن اعلام شده این اقدامات سیستماتیک در حال انجام شدن است، وزیر ورزش این کشور نیز واکنش نشان داد. مهمترین مساله برای روس ها ممنوعیت حضور دو و میدانی کاران این کشور در المپیک به دلیل دوپینگ جمعی بود. ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه در این باره در گفتگویی با سایت Inside the games شرکت کرد و گفته: « دلایل محرم شدن فدراسیون د‌و‌و‌مید‌ا‌نی روسیه به خوبی ارائه شدند، بگذارید شفاف باشیم. از اتفاقات پیش آمده شرمنده هستیم. بسیار متاسفیم که تعدادی از ورزشکاران تلاش کردند ما و جهانیان را فریب دهند. آنها باید زودتر متوقف می‌شدند. متاسف هستیم زیرا روسیه تعهد دارد با بالاترین استانداردهای ورزشی فعالیت کند و از هر چیزی که ارزش‌های المپیک را تهدید می‌کند، جلوگیری کند. وجود مشکل در روسیه را انکار نمی‌کنیم. هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم تا این مشکل برطرف شود. با این حال باید بدانید که دوپینگ، مشکلی جهانی است و نه فقط مشکل روسیه.» ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه در ادامه اعلام کرده از رودچنکف، رییس پیشین آزمایشگاه ضد دوپینگ روسیه شکایت می‌کند و قانونا با او مقابله خواهد کرد: «طرح ادعای دوپینگی بودن ورزشکاران روسی یک دروغ محض است که با اهداف سیاسی بیان می شود در حالیکه ورزشکاران روسیه مدال های خود را با صداقت و توانایی کسب کرده اند. روتچنکوف که به آمریکا رفته به علت نارضایتی این ادعاهای دروغ را مطرح می کند و ما اکنون حاضر به انجام تحقیات در این زمینه هستیم.»

با تمام این شرایط فوتبالدوستان ایرانی در انتظار هستند تا با مشخص شدن نتایج دوپینگ و خروج نام سردار آزمون از این اتهام، این بازیکن جوان و تاثیرگزار به موفقیت های خود در فوتبال اروپا و تیم ملی ایران ادامه دهد.