در صورت موافقت کارلوس کی‌روش

جدال ایران و ترکیه در استکهلم

قرار است ایران و ترکیه در سوئد به مصاف هم بروند. البته برای برگزاری این بازی باید منتظر نظر موافق کارلوس کی‌روش باشیم. اگر کی‌روش موافقت کند، ایران و ترکیه سیزدهمین بازی تاریخ خود را برگزار خواهند کرد. این دو تیم آخرین بار سال 1353، یعنی 42 سال قبل به مصاف هم رفتند.دیداری که در نهایت با نتیجه یک - صفر به سود ترکیه به پایان رسید.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
کی‌روش
نوآوران -

ایلیا اسدی _  تقابل دو تیم با تمام بازیکنان بزرگی که در اختیار دارند قطعا جذاب از آب در می‌آید. البته به شرطی که کی‌روش موافقت و برای شکست ترکیه برنامه‌های ویژه خود را طرح‌ریزی کند.

تیم ملی برای آمادگی جهت حضوری موفق در مسابقات مقدماتی جام جهانی نیاز به برگزاری بازی‌های تدارکاتی دارد. حریفان ایران یکی پس از دیگری با تیم‌های ملی قدرتمند بازی می‌کنند و ایران هنوز تیمی سطح بالا را برای برطرف کردن نقاط ضعف و محک جدی خود انتخاب نکرده است. مقدونیه و قرقیزستان دو تیمی بودند که ماه گذشته مقابل شاگردان کی‌روش قرار گرفتند و شکست خوردند.

 فدراسیون فوتبال البته مشغول رایزنی با کشورهای مختلف است تا برای تیم ملی بهترین بازی‌های تدارکاتی را در نظر بگیرد. دیداری که گفته می‌شود زمینه برگزاری‌اش تا حدود بسیاری فراهم شده بازی مقابل ترکیه است. یک بازی بزرگ برای ایران که بازیکنان می‌توانند محکی جدی بخورند و کی‌روش نیز قادر است نقاط ضعف تیم ملی را بشناسد و برای برطرف کردن آنها تلاش کند.

برگزاری بازی ایران- ترکیه مورد موافقت فدراسیون فوتبال ترکیه قرار گرفته است. ترک‌ها از تقابل با ایران استقبال کرده و موافقند تا در ماه نوامبر میلادی به مصاف ایران بروند. تنها مساله برای برگزاری این بازی بزرگ، موافقت کارلوس کی‌روش است. اگر او نظر مثبت خود را برای برگزاری این بازی تدارکاتی به فدراسیون فوتبال بدهد، تیم ملی ایران مهر یا آبان ماه به مصاف ترکیه خواهد رفت. دیداری که می‌تواند کمک شایانی به آمادگی تیم ملی ایران در راه رسیدن به جام جهانی کند.

نکته جالب اینکه حتی کشور میزبان این بازی نیز مشخص شده. ایران برای مصاف با ترکیه نیازی ندارد به این کشور برود و در ناامنی با شاگردان فاتح تریم بازی کند. این بازی قرار است در استکهلم سوئد و ورزشگاه فرندز آره نا برگزار شود. ورزشگاهی که پیشتر ایران و سوئد در تعطیلات نوروز 94 در آن به میدان رفته بودند.

 اگر این بازی و برگزاری‌اش با موافقت کارلوس کی‌روش مواجه شود ایران می‌تواند یکی از بزرگترین بازی‌های چند سال اخیرش را تجربه کند. دیداری برای شناسایی نقاط ضعف تیم ملی و البته در سطحی بسیار بالاتر از مصاف با مقدونیه و قرقیزستان. همه چیز به تصمیم کی‌روش ارتباط دارد. اگر او نظر مثبت خود را اعلام کند، ایران و ترکیه در سوئد و برای سیزدهمین بار در تاریخ به مصاف هم خواهند رفت.

 ایران و ترکیه نخستین بار، 69 سال قبل و وقتی فوتبال هنوز شکل حرفه‌ای به خود نگرفته بود مقابل هم بازی کردند. دیداری که در سال 1326 شمسی برگزار شد و البته ایران و ترکیه به تساوی بدون گل دست یافتند. در بازی بعد که سال 1327 برگزار شد ترکیه، ایران را با نتیجه 3- یک شکست داد. ایران و ترکیه در سال 1329 دو بار با هم بازی کردند. ابتدا به تساوی 2-2 رسیدند و سپس ترکیه 6- یک ایران را از پیش رو برداشت.

سال 1344، ایران و ترکیه سه بار با هم ملاقات کردند. ابتدا ترکیه 2- یک برد، سپس ایران با همین نتیجه ترکیه را شکست داد و در بازی سوم نیز دو تیم به تساوی صفر- صفر رسیدند. سال 1345 نیز ایران با نتیجه 2- یک ترکیه را از پیش رو برداشت و سپس با این تیم به تساوی بدون گل دست یافت. سال 1346 این ترکیه بود که یک – صفر ایران را مغلوب کرد. سال 1348 دوباره نوبت ترکیه بود که ایران را با نتیجه 4- صفر شکست بدهد. سال 1349 دو تیم به تساوی یک- یک رسیدند و آخرین بار هم سال 1353 بود که ترکیه موفق شد با نتیجه 2- یک ایران را از پیش رو بردارد.

ایران و ترکیه در کل 12 بار مقابل هم بازی کرده‌اند که سهم ترکیه 6 برد و سهم ایران تنها 2 برد بوده است. چهار بازی دو تیم نیز با تساوی به پایان رسیده.

در صورت برگزاری بازی ایران و ترکیه در نوامبر 2016، می‌توانیم شاهد تقابل‌های جذابی باشیم. به‌عنوان نمونه دوئل فاتح تریم و کارلوس کی‌روش که دو تن از مربیان صاحبنام دنیای فوتبال هستند یا تقابل آردا توران، کاپیتان تیم ملی ترکیه و هافبک بارسلونا با بازیکنان جوان خط میانی ایران و البته جدال سردار آزمون در نوک خط حمله ایران با کانر ارکین که برای اینترمیلان در ایتالیا بازی می‌کند.