گفت‌وگوی «نوآوران» با سرمربی سایپا

حسین فرکی: برای کسب سهمیه آسیایی خواهیم جنگید

حسین فرکی پس از قهرمانی‌هایی که با فولاد و سپاهان در فصل جدید با سایپا وارد لیگ می‌شود. با توجه به تغییراتی که این تیم داشته باید منتظر سایپا مدل جدید اینبار با هدایت فرکی بود. آنها از 36 روز پیش تمرین‌های آماده‌سازی‌شان را آغاز کردند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
فرکی
نوآوران -

جعفر برزگر_ لیست بازیکنان مورد نظر فرکی تا حدودی جذب و برخی از آنها هم سر از تیم‌های دیگر درآوردند. با این حال سایپا را به‌خاطر حسین فرکی و تغییراتی که داشته باید یک تیم خوب دانست. شاید خیلی‌ها از الان این تیم را مدعی قهرمانی ندانند اما بدون شک اگر اتفاق خاصی نیفتد حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. مهم‌ترین مساله این روزهای شاگردان فرکی مکان بازی اول شان با پرسپولیس است که احتمالا ورزشگاه تختی خواهد بود. حسین فرکی در گفتگو با نوآوران درباره شرایط نارنجی پوشان در فصل شانزدهم فوتبال ایران صحبت کرد که در ادامه خواهید خواند.

روند آماده سازی سایپا بعد از حضورتان چطور بوده و آیا از شرایط این تیم راضی هستید؟

 ما از روز 25 خرداد شروع کردیم و طبق برنامه پیش رفتیم. تمرین‌های بدنسازی، اردوی آمادگی و بازی‌های تدارکاتی پیش‌بینی کرده بودیم که خدا را شکر انجام شد. در این میان بازیکنانی هم به تیم اضافه شدند. دروازه‌بان و مدافع خارجی هم که دو روز پیش آمدند. در فصل نقل و انتقالات تمرکز زیادی از مربیان گرفته می‌شود اما به هر حال پرونده جذب بازیکن را تا نیم فصل بستیم اگرچه می‌توان تا هفته چهارم به آن فکر کرد. این تصمیم خوبی بود که از سوی فدراسیون اتخاذ شد. مسلما یک تیم برای موفقیت در لیگ برتر نیاز دارد که ترکیبی متشکل از بازیکنان جوان و با تجربه در اختیار داشته باشد.

قرعه کشی لیگ نیز انجام شده و در هفته اول باید با پرسپولیس رقابت کنید. از قرعه ای که نصیب تیم تان شده راضی هستید؟

 قرعه خوبی در ابتدای کار نصیب ما نشد. جدا از بازی اول با پرسپولیس ما دو بازی متوالی خارج از خانه را به فاصله کم داریم. برای ما همه تیم‌ها قابل احترام هستند اما بازی با پرسپولیس و استقلال به ‌خاطر هوادارانی که دارند با بقیه فرق می‌کند. ضمن اینکه هر دو تیم به ‌خاطر تغییراتی که داشتند تا حدودی برای هم ناشناخته‌اند.

این مساله می‌تواند برای بازی اول با پرسپولیس اتفاق بدی هم نباشد؟

 بله. البته 4-5 هفته طول می‌کشد تا چهره واقعی تیم‌ها در لیگ مشخص شود. به هر حال این بازی برای هر دو تیم سختی‌های خاص خودش را دارد. پرسپولیس تیم بسیار بزرگی است که هوادارانش همیشه به‌عنوان یار دوازدهم کنارشان هستند.

با این حال اما سوال مهم درباره محل برگزاری این بازی است؛ در کدام استادیوم به مصاف پرسپولیس خواهید رفت؟

 ما خیلی دوست داریم که در ورزشگاه دستگردی که ورزشگاه اصلی‌مان است بازی کنیم اما در نهایت شورای تامین باید اجازه دهد. ما اگر میهمان بودیم که قطعا در آزادی بازی می‌کردیم اما الان چون میزبان هستیم و اگر اجازه بازی در دستگردی را به ما ندهند ورزشگاه تختی را پیشنهاد خواهیم کرد. واقعیت این است که در بازی با پرسپولیس خیلی مکان بازی فرقی ندارد اما ما می‌خواهیم از شرایط میزبانی‌مان استفاده کنیم. به هرحال باشگاه پیگیر این موضوع هست.

با توجه به نقل و انتقالات صورت گرفته چه تیم‌هایی را مدعی می‌دانید؟

 هر سال همین اتفاق می‌افتد و تیم‌ها بر اساس نیاز‌ها و بودجه‌ای که دارند بازیکن می‌گیرند. اما باید دید در جریان لیگ نتیجه این نقل و انتقالات چه می‌شود. فراموش نکنیم وقفه‌هایی که به ‌خاطر اردوی تیم ملی در راه صعود به جام جهانی برگزار می‌شود هم بر کیفیت کار تیم‌ها تاثیر می‌گذارد. بعداز هفته چهارم لیگ یک ماه تعطیل می‌شود و پس از چند هفته دوباره شاهد تعطیلی لیگ خواهیم بود.

سایپا در طول فصول اخیر تیمی بوده که نتوانسته مدعی قهرمانی باشد. با حضور شما که در سه فصل اخیر دو قهرمانی کسب کرده اید شرایط این تیم چگونه خواهد بود؟

 تیم‌های لیگ برتر را باید به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول تیم‌هایی که همیشه مطرح هستند و مدعی قهرمانی و همچنین کسب سهمیه هستند و بخش دیگر هم تیم‌هایی که به کسب سهمیه آسیایی امیدوارند. سایپا هم از این دسته تیم‌هاست. تیمی که در گذشته‌های دور قهرمان لیگ هم شده است و ما تلاش می‌کنیم که سهمیه آسیایی بگیریم و حتی به دنبال قهرمانی هم هستیم البته تلاش می‌کنیم به این اهداف برسیم. ما همیشه به فکر این موضوع هستیم که خودمان را در میان تیم‌های بالای جدول ببینیم. بعد از خواست خدا همه چیز دست خودمان است. باید تلاش بکنیم و منتظر اتفاق نباشیم. حالا در این میان اگر اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی فوتبال به نفع ما باشد شانس دستیابی به کسب سهمیه آسیایی را خواهیم داشت.