گفت‌و گوی «نوآوران» با برترین مربی فصل

عبدالله ویسی: می‌خواهم همیشه بهترین باشم

سرمربی فصل گذشته استقلال در میان ناباوری میلیون ها فوتبالدوست ایرانی موفق شد عنوان قهرمانی را از آن خوزستانی ها کند. شاید اگر در ابتدای فصل کسی می خواست شانس تیم ها برای قهرمانی متصور شود به تعداد انگشت دو دست هم کسی روی تیم او ریسک نمی کرد. خصوصا تیمی که در فصل گذشته اش در سراشیبی سقوط قرار داشت و در بازی پلی آف برابر مس کرمان موفق شده بود جواز بقا در لیگ برتر را از آن خود کند. در این میان اما عبدالله ویسی توانست همه را شگفت زده کند و لباس قهرمانی را بر تن تیم استقلال کند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
عبدالله ویسی: می‌خواهم همیشه بهترین باشم
نوآوران -

حمید ابراهیمی- او اکنون در سپاهان حضور یافته و ادعا می کند می خواهد همچنان بهترین باشد. شاید دیگر باید حرف های او را جدی گرفت، به خصوص که اکنون او عنوان برترین مربی سال ایران را نیز از آن خود کرده است. گفت و گوی نوآوران با گوآردیولای وطنی را پیش روی شما قرار داده ایم.

از یک قدمی سقوط تا قهرمانی و اکنون نیز کسب عنوان برترین مربی سال؛ با کسب این عنوان چه حسی دارید؟

مسلما حس کنونی ام را نمی توانم به زبان بیاورم اما خیلی خوبم، در بین این فوتبالی‌ها برتر شدن مسوولیتم را چند برابر می‌کند و البته این را مدیون بازیکنان خوب استقلال خوزستان، مدیریت کارآمد این تیم و همچنین هواداران خوزستانی هستم و همه آنها در این عنوان با من سهیم هستند.

چه زمانی به این باور رسیدید که شانس قهرمانی استقلال خوزستان با تیم های دیگر و مدعیان این جام برابر است؟

در ابتدای فصل برای کسب نتیجه ای مناسب و حضور در جمع تیم هایی که مجوز لیگ قهرمانان آسیا را کسب خواهند کرد، کار را آغاز کردیم اما از نیم فصل دوم این باور در ما به وجود آمد. از نیم فصل دوم گفتم برای قهرمانی بجنگید اما در نیم فصل اول به مسوولانمان گفتم که کت و شلوار خود را برای آسیا آماده کنید. مردم خوزستان هم به سهمیه آسیا قانع بودند اما خود من در نیم فصل دوم فقط به قهرمانی فکر می‌کردم. البته باید بگویم بچه‌های ما هم فوق‌العاده بودند و تا ثانیه آخر مردانه جنگیدند.

به هرحال برای کمتر کسی قابل باور است تیمی که در فصل قبل از آن برای نیفتادن جنگید به یکباره به مدعی اصلی جام تبدیل شود و در پایان نیز عنوان قهرمانی را کسب کند. این مساله چطور در تیم به وجود آمد؟

 با تحمل و اعتقاد، وقتی به موضوعی فکر می‌کنید به شما کمک می‌کند به خواسته تان برسید. من به کارم اعتقاد داشتم و خوشبختانه به هدفم رسیدم. البته برای رسیدن به این جایگاه انقلاب کردیم و این انقلاب را یک بار در صبا تجربه کردم و به آن اعتقاد داشتم.

به طور کلی سرنوشت جالبی داشته اید. از خط خوردن از لیست تیم ملی که با اشک های تان در خاطر فوتبالدوستان ماندید و در ادامه این قهرمانی و کسب عنوان برترین مربی ایران. از نظر روانشناسی به نظر می رسد آن اتفاق انگیزه شما را زیاد کرده باشد.

 آن اشکی که ریختم من را مصمم کرد که الان به این اشک شوق برسم. من بدون رابطه و اینکه آدم‌های سیاسی پشتم باشند به این جایگاه رسیدم و چیزی جز تلاش و حمایت خانواده را در کنار خودم نمی دیدم و این عنوان ها اکنون برایم فوق العاده لذتبخش تر از همه چیز است. از اینکه در بین آن همه آدم من به آن جایگاه رسیدم به خودم می‌بالیدم و به خودم قول دادم که هیچ وقت حق کسی را نخورم.

شما در بهترین لحظه از افرادی یاد کردید که شاید کمتر کسی می‌دانست باعث موفقیت‌تان شدند. این سپاسگذاری از حامیان جزو روحیه خاصی است که در شما وجود دارد و قابل تقدیر است.

من حقیقت را گفتم. باید از آقای کربکندی و آقای شهریاری تشکر می‌کردم. آقای شهریاری مدیر بزرگی است و ایشان در صبا پشت من ایستاد وگرنه من همانظور که گفتم باید کشاورزی می‌کردم. آدم نباید گذشته‌اش را فراموش کند. من روستایی‌ام و نباید روستایی بودنم را فراموش کنم. من گفتم اگر حمایت آقای شهریاری در صبا نبود اکنون باید کشاورزی می کردم و در زمین حاضر می شدم و این واقعیت بود. اکنون خوشحالم که پاسخ آن اعتماد را داده ام و تلاشم را بیشتر خواهم کرد.

وقتی ویسی اینقدر حواسش به همه چیز هست و گذشته‌اش را فراموش نمی‌کند چرا حاضر نشد در تیمی که خودش قهرمان کرده بماند؟ مردم خوزستان از شما توقع داشتند که بمانید و با استقلال خوزستان در آسیا موفق شوید.

 ضمن اینکه ارزش خاصی برای مسوولان استقلال خوزستان قایل هستم اما از من نخواستند که در استقلال خوزستان بمانم و گفتند هر کجا خواستی برو. با همین صداقت به من گفتند مشکلی با قطع همکاری با من ندارند و این مساله باعث شد به پیشنهاد دیگرم فکر کنم. باور کنید دقیقا همین را گفتند. آنها فقط یک صحبت 10 دقیقه‌ای با من در فرودگاه داشتند و بعد هم گفتند ما بودجه نداریم. بارها به آنها گفتم سه، چهار تیم من را می‌خواهند من می‌خواستم بمانم اما آنها نخواستند البته پورکیانی راست می‌گوید، گفته بود اگر من از ویسی می‌خواستم می‌ماند اما ایشان این ماجراها را نمی‌دانست، می‌خواهم به مردم خوزستان بگویم من نمک نشناس نیستم ولی وقتی 10 دقیقه با من صحبت می‌کنند و می‌گویند برو چه کاری از دست من برمی‌آید؟ سپاهان هم به کمک من نیاز داشت، خودم هم دوست داشتم به سپاهان بروم چون من یک سپاهانی هستم و خوشحالم به تیم سابقم برگشتم.

مربیانی که در سپاهان کار کردند با نویدکیا مشکل داشتند شما چطور می‌توانید با این بازیکن و احیانا دخالت‌هایی که در تیم می‌کند کنار بیایید؟

 محرم از بچه‌های خوب و با اخلاق است و به اندازه من روی سپاهان تعصب دارد، برای یک اشتباه هم نباید او را طرد کرد. من به دنبال احیای محرم هستم همانطور که در گذشته سهراب، مبعلی و میداودی را احیا کردم. من دوباره محرم را احیا می‌کنم مطمئن باشید. همه ما هدف بزرگی داریم و تلاش خواهیم کرد به نتیجه لازم برسیم. به نظرم سپاهان شخصیت قهرمانی را دارد و امیدوارم بتوانم مردم اصفهان را شاد کنم.