گفت و گوی «نوآوران» با شهریار

علی دایی: نمی توانم از داور به خاطر اشتباهش تشکر کنم!

سرمربی سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس اکنون به همراه نفت تهران به دنبال به سرانجام رساندن رویاهای پایان ناپذیر خود است. علی دایی که در روزهای پایانی فصل راهی نفت تهران شده، امیدوار است خیلی زود موفق شود این تیم را از شرایط فعلی خارج کند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
علی دایی
نوآوران -

 حمید ابراهیمی - نفتی‌ها در پایان فصل گذشته و با حاشیه های فراوان حول تغییر مالکیت به بهنام پیشرو واگذار شدند و مهمترین مساله در این تیم البته جدایی ستاره هایی است راهی سرخابی‌ها شده اند. علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، وحید امیری، سعید لطفی، علی قربانی و میلاد زکی پور مهمترین بازیکنان این تیم بودند که در این فصل از جمع زردپوشان جدا شده اند. اما در سمت مقابل مسوولان جدید نفت موفق شدند شهریار را به عنوان سرمربی به جمع خود بیاورند و امیدوارند بلندپروازی‌های این مربی آنها را در مسیر موفقیت قرار دهد. علی دایی در گفتگو با نوآوران درباره شرایط تیمش در فصل پیش رو و دیدار با استقلال در هفته اول که با تساوی دو تیم به پایان رسید صحبت کرد که در ادامه خواهید خواند.

در حالی که بعد از قطع همکاری با صبای قم به نظر می رسید در این فصل در لیگ برتر حضور نداشته باشید، هدایت نفت را برعهده گرفتید.

دوست داشتید حضور نداشته باشم؟ (خنده) به هر حال مدیران نفت از دوستان قدیمی من هستند و وقتی از من برای همکاری دعوت کردند خیلی زود پیشنهاد را پذیرفتم و تلاش خواهم در راستای هدف دو طرف گام برداریم و روزهای خوبی به همراه نفت رقم بزنم. ما با آشنایی که بهنام پیشرو کیش داشت در پرسپولیس با آنها کار کردیم و با گلرخسار و شهریاری کار کرده‌ام. در سایپا با شهریاری کار کرده‌ام. با این حال کار سختی در پیش داریم و زمان زیادی را از دست دادیم و این مساله باعث می شود برنامه های مان را طوری قرار دهیم که در طول رقابت‌ها به آمادگی مدنظر برسیم و بدنسازی مان را نیز پیش ببریم.

ستاره های زیادی در این فصل از نفت جدا شدند و انتظار می رود با توجه به شرایط موجود و پتانسیل این تیم از روند موفقیت آمیز نفت فاصله زیادی داشته باشد.

بازیکنانی که جدا شدند همگی از ستاره های فوتبال ایران و جزو ملی پوشان محسوب می شوند اما خدا را شکر فوتبال ایران سرمایه های زیادی دارد و هیچ وقت از این نظر فقیر نمی شود. کافی است مروری به روند بازیکنانی که طی سالیان اخیر به فوتبال ایران آمدند داشته باشید. مسلما بازیکنان خوب و باکیفیتی به فوتبال ورود کردند اما ضعف اصلی فوتبال ما مشکلات مدیریتی و زیرساختی است که باعث شده از این پتانسیل بزرگ سود نبریم و هرز برود. اگر این بازیکنان را در مسیر درست رشد و ترقی قرار دهیم مسلما تا سال ها می توانیم در کسب نتایج لازم موفق عمل کنیم. در همه تیم ها مشکل است و در فوتبال ما هیچ کس نمی تواند بگوید تیم من مشکل ندارد. تا الان همه جوره از ما حمایت کردند و کم و بیش به ما کمک کنند تا وضع بهتر شود.

در طول سالیان اخیر کارتان را با تیم هایی شروع کرده اید که در بحران به سر می بردند و در فاصله کم تا شروع مسابقات هدایت آنها را پذیرفتید.

خوشبختانه یا متاسفانه با این مسایل را در راه آهن و صبای قم مواجه بودم و این بحران را حل می‌کنیم و چون کار کرده‌ایم و شناخت هم داریم باشگاه و کادرفنی این مساله سخت را حل می‌کند. مطمئنا اهدافی که باشگاه دارد را با برنامه‌ریزی تامین خواهیم کرد. با این حال به شخصه فکر می کنم از تیم صبای سال قبل خیلی جلوتریم. اگر ببینید ما با استقلال بازی کردیم نه استقلال اهواز. سال قبل با صبا در دیدار اول‌مان در قم به مصاف استقلال اهواز رفتیم که آن مسابقه با تساوی به پایان رسید. عملکرد خوبی داشتیم و من به آینده امیدوار شدم. مطمئن هستم ما می توانیم با این تیم پیشرفت داشته باشیم و با همت بچه ها تیمی مدعی برای هفته های بعد داشته باشیم.

البته در این فصل هم آغاز شما با اعتراض به داور مسابقه همراه بود.

انتظار دارید از آنها بابت اینکه پنالتی تیمم و اخراج بازیکن حریف را نگرفت تشکر کنم؟ پنالتی ما کاملا مشخص بود اما داور به راحتی از آن گذشت. من نسبت به تیمم متعهد هستم و اعتراض من نیز به همین دلیل است و نمی توانم از این مسائل بگذرم و با گفتن اشتباه هم جزو داوری هم چشمم را روی آن ببندم. ما عملکرد خوبی برابر استقلال داشتیم و دو بار نیز توپ مان به تیرک دروازه این تیم خورد و در چند صحنه نیز دروازه بان و مدافعان آن به خوبی مانع به نتیجه رسیدن ما شدند. با این حال من همچنان به آینده امیدوارم و البته باید امیدوار باشم کمیته داوران هم نظارت مناسبی داشته باشد تا اتقاقاتی اینچنینی مانع از به نتیجه نشستن تلاش یک تیم نشود.

در دیدار اول لیگ برابر استقلال قرار گرفتید. شرایط این تیم را چطور ارزیابی می کنید و به نظرتان آنها با علیرضا منصوریان موفق خواهند شد؟

استقلال و علیرضا منصوریان به زمان نیاز دارند. منصوریان عملکرد خود را در طول دو فصل گذشته به خوبی نشان داده است و اکنون به تیم بزرگی آمده که خودش به عنوان بازیکن سابق این تیم به تمام شرایط و حواشی آن آگاه است. استقلال هم از نظر فردی و هم فنی روز به روز بهتر خواهد شد و من هم مثل منصوریان معتقدم این تمام توان این تیم نبود و در هفته های آینده بهتر خواهند شد و این جای امیدواری برای هواداران این تیم دارد.

درباره هواداران صحبت کردید. با توجه به تجربیات گذشته باید خوشحال باشید که در این بازی استقلالی ها از هواداران خود نتوانستند سود ببرند و آنها محروم بودند.

من برای هواداران استقلال نیز احترام زیادی قائلم و رابطه خوبی نیز با آنها دارم. اما جذابیت های فوتبال به حضور هواداران است و مسلما آنها باعث زیباتر شدن فوتبال و ایجاد انگیزه بین بازیکنان برای ارائه بازی بهتر می شوند. مسلما استقلال بزرگترین ضربه را در بازی برابر ما از بابت نداشتن طرفدارانش متحمل شد و هر تیمی دوست دارد در افتتاحیه بازی هایش تماشاگرانش را در کنار خود ببیند. با این حال اگر طرفداران این تیم نیز حضور داشتند ما با همین شیوه برابر استقلال قرار می گرفتیم و تلاش می کردیم به نتیجه برسیم و امیدوارم در بازی های آینده تماشاگران با تشویق و ایجاد انگیزه به بازیکنان تیم خود مانع از شکل گیری چنین آرایی شوند.

یکی از اقدامات جالب شما دعوت از جواد نکونام به این بازی و تقدیر از کاپیتان سابق تیم ملی توسط باشگاه نفت بود. اتفاقی که همه انتظار داشتند از سوی باشگاه استقلال صورت گیرد.

جواد بازیکن بزرگی است و این مساله را با سال ها بازی در تیم ملی و باشگاه های اروپایی و خارجی نشان داده است. من همچنان معتقدم او غریبانه خداحافظی کرد و استحقاق این را داشت تا تمام ایران برای او مراسم بزرگی ترتیب دهند. با این حال با توجه به اینکه دوستی نزدیکی با او دارم و مسوولان نفت نیز احترام زیادی برای کاپیتان سابق تیم ملی قائل هستند این مراسم کوچک را برای او ترتیب دادیم و امیدوارم در مرحله بعدی زندگی حرفه ای و ورزشی اش موفق باشد.

ماجرای طلب شما از باشگاه پرسپولیس به کجا رسید؟ هنوز موفق نشده اید مطالبات فصول گذشته تان را از این تیم دریافت کنید؟

متاسفانه شکایت من از پرسپولیس پا بر جا هست. بیش از یک سال از خروج من از پرسپولیس می گذرد اما متاسفانه مدیرعامل پرسپولیس خودش را به خواب خرگوشی زده است و چندین بار است که به درخواست های ما بی توجه هستند و جوابگو نیستند. مجبور شدیم به کمیته انضباطی شکایت کنیم تا آنها تصمیم گیری بکنند. نه من نه هیچ کس دیگر علاقه ای نداریم کار به اینجا کشیده شود. متاسفانه بعضی ها که از جنس فوتبال نیستند به فوتبال می آیند و فکر می کنند مدیرعامل یک شرکت خصوصی و دولتی هستند و از بالا به پایین  برخورد می کنند که این برخوردها به ضرر باشگاه می شود. آنها چند صباحی در فوتبال هستند و بعد از آن جدا م شوند اما مشکلات برای باشگاه همچنان ادامه پیدا می کند. باشگاه برای آنها نیست و از جیب خودشان برای باشگاه هزینه نمی کنند و به همین دلیل بدهی های باشگاه برای آنها مهم نیست.