گزارش "نوآوران" از شرایط نیمکت سرخابی ها

منصوریان و برانکو، در مسیر موفقیت

به نظر میرسد از همان ابتدا سرمربی جدید استقلالیها به دنبال رقابت با پرسپولیس و بیش از پیش محبوب شدن بین هواداران آبی است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
منصوریان و برانکو، در مسیر موفقیت
نوآوران -

سرمربی جوان استقلال جنگ با پرسپولیسی را آغاز کرده است و این در حالی است که هنوز لیگ آغاز نشده است و به نظر می رسد که با این شواهد جنگ او با سرخ پوشان ادامه داشته باشد. منصوریان نشان می دهد که در مسیر پرویز مظلومی و صمد مرفاوی حرکت می کند و یک تفاوت آشکار با برانکو ایوانکوویچ و امیر قلعه نویی دارد.

هدایت دو تیم بزرگ پایتخت را دو مربی از دو نسل متفاوت برعهده دارند. هدایت پرسپولیس برعهده برانکو ایوانکوویچ است؛ مربی کرواتی که از تجربه بسیار بالایی برخوردار است و سالهاست که در تیم های مختلف در حال مربیگری کردن است اما منصوریان مربی است که چند سالی است در سطح نخست فوتبال ایران در حال مربیگری است.

منصوریان در نفت تهران نتایج خوبی به دست آورد و همین باعث شد تا سکان هدایت آبی پوشان را به او بدهند. تیم او در فصل جابهجایی تابستانی بازیکنان خوبی جذب کرد و به همین خاطر می توان گفت که از شانسهای اصلی کسب عنوان قهرمانی به شمار می آید.

یک تفاوت آشکار بین برانکو و منصوریان جدای از مسائل فنی و تجربه آنها وجود دارد و آن اینکه سرمربی آبی پوشان پایتخت به نظر می رسد که زیاد دنبال حاشیه سازی و جنجال است و رقابت با پرسپولیس را هدف اصلی خود از مربیگری در نیمکت استقلال قرار داده است.

منصوریان به نظر می رسد که به دنبال محبوبیت بیشتر در بین هواداران استقلال است. او به خوبی می داند که چگونه می تواند خود را در دل هواداران استقلال جا بیندازد و به همین خاطر با انتقادهایی که از پرسپولیس می کند و با حساسیت زیادی که نسبت به پرسپولیس  دارد خود را وارد جنگ تمام عیاری با سرخ پوشان کرده است. آنگونه که از رفتار و سخنان منصوریان پیدا است برای سرمربی آبی پوشان بالاتر بودن از پرسپولیس کفایت می کند. به نظر می رسد که پیروز شدن در داربی برای منصوریان مهم تر از کسب عنوان قهرمانی است. او تیم برانکو را مقابل خود می بیند و طوری رفتار می کند که انگار تنها پرسپولیس رقیب او است.

از زمان آمدن منصوریان به استقلال پیروز شدن در داربی به گفتمان اصلی آبی پوشان و سرمربی این تیم تبدیل شده است تا جاییکه حتی بازیکنان هم بیشتر از آنکه به لیگ و بازیهای متعدد برای حریفان خود فکر کنند به توانایی سرمربی خود در پیروز شدن در داربی اشاره می کنند این درحالی است که منصوریان به عنوان مربی استقلال یک داربی را هم تجربه نکرده است. منصوریان به خوبی می داند که هواداران استقلال به نام پرسپولیس حساسیت دارند و او می خواهد از این حساسیت نهایت استفاده را ببرد و با کارهایی مثل انتقاد از سرخ پوشان، آلرژی نشان دادن به رنگ قرمز و یا انگیزه پیروز شدن در داربی خود را در نزد هواداران استقلال محبوب نشان دهد کاری که اسلاف او مثل پرویز مظلومی و صمد مرفاوی هم از خود نشان دادند اما راه به جایی نبردند و نه تنها محبوب نشدند بلکه شعار هم علیه آنها سر داده شد چرا که طبیعی است پیروز شدن در یک بازی نمی تواند باعث محبوبیت همیشگی یک مربی شود و اگر این طور بود پرویز مظلومی با پیروز شدن در چهار داربی پیاپی به محبوب ترین سرمربی تاریخ استقلال تبدیل می شد.

اما امیر قلعه نویی تا حدود بسیار زیادی متفاوت تر نشان می داد. او همواره از علاقه خود به علی پروین اسطوره سرخ پوشان سخن به میان می آورد و با وجود آنکه به زمین و زمان اعتراض می کرد اما اعتراضهای او جنبه رنگی نداشت و همین باعث شده بود که در بین هواداران پرسپولیس هم محبوب باشد البته این بدین معنا نیست که قلعه نویی نسبت به استقلال تعصب نداشت بلکه برعکس تعصب زیادی هم داشت و موفق ترین مربی این تیم هم به شمار می آید. اما برانکو ایوانکوویچ به کلی متفاوت با منصوریان و پرویز مظلومی و یا صمد مرفاوی است. او برای محبوب کردن خود نیازی به انتقاد از استقلال و حساسیت نشان دادن به رنگ ها ندارد چرا که یک مربی بسیار حرفه ای است و این احتمال را میدهد که روزی هم هدایت آبی پوشان را برعهده گیرد. او بدون انتقاد کردن و بدون استفاده از ایدئولوژی رنگ توانسته به محبوبیت زیادی دست پیدا کند و حتی هواداران استقلال هم برای این مربی کروات احترام زیادی قائل هستند.

برانکو فوتبال زیبا را در دستور کار خود قرار داده است. برای او تنها پیروز شدن در داربی مهم نیست و تنها چند روز قبل از داربی حاضر است درباره این بازی سخن به میان آورد چرا که به خوبی می داند داربی هم تنها یک بازی است و تیمی که می خواهد قهرمان شود باید در مجموع بازیها عملکرد خوبی از خود نشان دهد و این است تفاوت آشکار دو مربی بزرگ پایتخت که البته بدون شک به تجربه آنها برمی گردد و هیچگاه نمی توان تجربه منصوریان را با تجربه برانکو مقایسه کرد