گزارش «نوآوران» از شرایط مالی تیم های لیگ برتری

مشکلات مالی در فوتبال ایران

وضع مالی بیشتر باشگاههای لیگ برتری خوب نیست و نمیتوانند تعهداتشان را بهموقع انجام دهند. معمولاً در شروع فصل همه از شانسهای قهرمانی، آقای گلی یا پدیدههای فصل صحبتمیکنند اما فوتبال ما آنقدر این روزها با مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکند و باشگاهها هر سال در پرداخت دستمزد بازیکنان به مشکل میخورند که تصمیم گرفتیم 5 باشگاهی که احتمالا زودتر از بقیه با بیپولی روبهرو میشوند را پیشبینی کنیم!

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مشکلات مالی در فوتبال ایران
نوآوران -

در چند سال گذشته همیشه وقتی اسم بیپولی و پرداخت نکردن مطالبات بازیکنان، مطرح میشد نام پرسپولیس و استقلال دیده میشد. اما این روزها این دو باشگاه پرطرفدار پایتخت به لطف اسپانسرها وضعیت بهتری دارند هر چند که همچنان با مشکل بدهکاری رو به رو هستند و بازیکنی مثل رامین رضاییان به دلیل پرداخت نکردن مطالباتش با پرسپولیس فسخ قرارداد کرد. با این حال نام این دو باشگاه محبوب پایتخت در لیست ما قرار نمیگیرد.

پیشبینی اینکه کدام باشگاهها را باید در لیست قرار دهیم کار بسیار سختی است چون تقریباً همه باشگاهها با مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکنند و بدهکار هستند اما در این بین، وضع بعضی از باشگاهها بدتر از دیگران است. در زیر نگاهی داریم به 5 باشگاهی که پیشبینی میکنیم زودتر از بقیه با مشکل مالی رو به رو شوند.

1- صبای قم

وضعیت صبای قم مبهم است. این باشگاه که زیر نظر استانداری قم اداره میشود فعلاً بدون اسپانسر و مالک است. در تابستان تلاشهای بسیاری برای واگذاری این باشگاه شد اما در نهایت هیچ شرکتی هزینههای صبا را تقبل نکرد. شایعهها هم کم نبودند از اینکه دوستان علی دایی سرمربی این تیم مالکیت باشگاه را در دست میگیرند تا اینکه صبا از استان قم خارج میشود ولی در نهایت هیچ اتفاقی رخ نداد تا وضعیت این باشگاه همچنان نامعلوم باشد. صبا که فصل پیش هم مشکلات مالی بسیاری داشت، به نظر میرسد امسال با مشکلات بیشتری رو به رو شود. تا جاییکه سایت باشگاه در بخش معرفی، قسمت مدیریت را از دسترس خارج کرده است تا مشخص شود حتی مسئولان فعلی باشگاه هم از وضعیت آینده آن خبر ندارند.

2- نفت تهران

عیجبترین وقایع فوتبال ایران در فصل گذشته بیپولی باشگاه نفت تهران بود. باشگاهی که متعلق به پولدارترین وزارت خانه ایران است اما از آنجایی که وزارت خانه قصد باشگاهداری نداشت و طبق قانون هم وزارت نفت حق خرج کردن در فوتبال حرفهای را ندارد باشگاه نفت فصل کابوسواری را گذراند و تمام فصل با مشکلات مالی رو به رو بود. پس از پایان فصل وقتی قرار شد باشگاه واگذار شود وضعیت پیچیدهتر شد. بار اول مزایده واگذاری را ملوان برد اما با مخالفت فدراسیون فوتبال مجدداً مزایده دیگری برگزار شد که این بار شرکت بهنام پیشرو پیروز مزایده شد تا نفت در تهران باقی بماند. شرکت بهنام پیشرو پیشتر یکبار سعی کرده بود باشگاه پرسپولیس را بخرد و مدتی هم اسپانسر سرخهای پایتخت بود اما نتوانست تعهداتش را به درستی انجام دهد. این شرکت دو سال پیش هم قرار بود 30 میلیارد تومان به پرسپولیس کمک کند که از پس این مورد هم برنیامد و پرسپولیس فصل فاجعهباری را گذراند تا در نهایت قرارداد بهنام پیشرو با سرخپوشان فسخ شود. بنابراین میتوان پیشبینی کرد که نفت امسال هم مشکلات مالی بسیاری خواهد داشت.

3- پدیده خراسان

زمانی که در سال 1392 شرکت پدیده شاندیز امتیاز باشگاه مس سرچشمه را خرید و باشگاه پدیده خراسان فعالیتش را آغاز کرد کمتر کسی پیشبینی میکرد این باشگاه با مشکلات مالی رو به رو شود. بسیاری از سرمایهگذاری این شرکت خصوصی در فوتبال استقبال کردند اما پس از 3 سال حالا شرکت پدیده شاندیز با مشکلات مالی بسیاری رو به رو است و وضعیت نامشخصی دارد. سهامداران شرکت پدیده شاندیز از وضعیت این شرکت راضی نیستند. به همین دلیل وضعیت باشگاه هم نامشخص است و معلوم نیست که مشکلات شرکت پدیده شاندیز تا چه میزان روی باشگاه پدیده تأثیر میگذارد. هر چند که قرار است به زودی تکلیف شرکت پدیده شاندیز مشخص شود اما در صورت ادامه مشکلات شرکت پدیده، پیشبینی مشکلات مالی برای باشگاه مشهدی هم قابل انتظار است و به نظر میرسد پدیده امسال با مشکلات مالی بسیاری رو به رو شود.

4- صنعت نفت آبادان

صنعت نفت که امسال به لیگ برتر صعود کرد با همان مشکلی رو بهرو شده است که سال گذشته نفت تهران مواجه بود. طبق قانون وزارت نفت نمیتواند پولی را خرج باشگاه حرفهای کند. مسئولان صنعت نفت امیدوار بودند که با جذب اسپانسر بتوانند بخشی از هزینهها را تأمین کنند. اتفاقی که تاکنون نیفتاده است. بنابراین بدون کمک مالی وزارت نفت، احتمالا تیم صنعت نفت آبادان در طول فصل با مشکلات مالی بسیاری مواجه خواهد شد.

5- باشگاههای فولادی

سه باشگاه سپاهان، ذوبآهن و فولاد خوزستان زیر مجموعه صنایع فولاد هستند زمانی این سه باشگاه جز پولدارترین باشگاههای ایران محسوب میشدند اما حالا با کاهش قیمت جهانی فولاد این سه باشگاه هم با مشکلات مالی رو بهرو شدهاند، از طرفی وضعیت صندوق بازنشستگی صنایع فولاد هم خوب نیست تا فشارهای مالی بر شرکتهای زیر مجموعه صنایع فولاد افزایش یابد. بودجه هر سه باشگاه امسال کاهش یافته است و نتوانستهاند مطالبات مالی بازیکنانشان را تسویه کنند. با ادامه کاهش جهانی قیمت فولاد و افزایش مشکلات مالی شرکتهای فولادی میتوان پیشبینی کرد مشکلات مالی این سه باشگاه هم افزایش پیدا کند.