گزارش «نوآوران» از انحلال عجیب تیم بانوان ملوان

خـــــودزنـــــــی

فقط به اعلام خبر انحلال تیم بسنده میکردند اینقدر حاشیه و جنجال ایجاد نمی شد. اما مصاحبه های تند و تیز سارا قمی کاپیتان تیم و برخی از بانوان فوتبالیست ملوانی همه چیز را به هم ریخت و در کنار تمام این ها بیانیه عجیب و غریب باشگاه ملوان در مورد دلایل انحلال تیم یکی از عجیب ترین حواشی ورزش ایران را رقمزد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
خـــــودزنـــــــی
نوآوران -

       صدور حاشیه از بندر

تیم فوتبال ملوان بندر انزلی رابه جرات میتوان حاشیه  سازترین تیم فوتبال ایران در سهماه اخیر دانست. انزلی چی ها لیگ پانزدهم را با سقوط به لیگ آزادگان به پایان رساندند. مدیران باشگاه ملوان به جای تقویت نقاط ضعف تیم خود برای حضوری قدرتمندانه در فصل بعد لیگ آزادگان با انجام مصاحبه های جنجالی مدام مدعی حضور در فصل جدید لیگ برتر به وسیله خرید امتیاز تیم های لیگ برتری شدند. در نهایت هم کار به جایی رسید که باشگاهی که به دلیل مشکلات فراوان مالی راهی لیگ آزادگان شده بود در نهایت با اعلام خبر امتیاز باشگاه نفت تهران همه را شوکه کرد. خبری که برای مدتی کوتاه اهالی بندر شمالی را خوشحال کرد اما در نهایت با مخالفت نهاد های نظارتی ورزشی و فوتبالی این واگذاری لغو شد. به نظر می رسید بالاخره ماجراهای حاشیه ای در بندر تمام شده اما در کمتر از یک ماه بعد از تلاش برای خرید امتیاز تیم نفت ، مسعود رضاییان مدیرعامل وقت ملوان رای به انحلال باشگاه بانوان ملوان  داد. تیمی  به عنوان یکی از پرافتخارترین تیم های فوتبال بانوان ایران قدمت زیادی در این رشته داشت و بازیکنان معروفی مانند مریم ایراندوست را هم به فوتبال بانوان ایران معرفی کرد. اما مسئولان باشگاه ملوان به راحتی خط بطلانی بر این همه سابقه کشیدند ورای به انحلال تیم فوتبال ملوان دادند.

        اوج  از بی پولی تا مشکلات مگو

به دنبال افزایش انتقادات از مدیران باشگاه ملوان بیانیه عجیب و غریب این باشگاه صادر شد. در این بیانیه آمده بود: در پی افزایش انتقادها درباره انحلال تیم زنان باشگاه فوتبال ملوان، یکی از موفقترین تیمهای فوتبال لیگ زنان ایران، این باشگاه با صدور بیانیهای اعلام کرد دلایل انحلال این تیم «در یک جامعه اسلامی» و رسانهها قابل بیان نیست.

در این بیانیه گفته شده که باشگاه ملوان مدتی بود در پی واگذار کردن تیم زنان خود بود و مسائل مالی «کوچکترین دلیل انحلال» تیم بوده است. باشگاه ملوان تاکید میکند اعلام عدم تیمداری در حوزه بانوان تصمیمی یک شبه و شتابزده نبوده و از نیم فصل سال گذشته تقریبا تمامی مسئولان ورزش استان در جریان چنین موضوعی بودند و در جلسه مجمع عمومی باشگاه نیز مطرح شد. ملوان به عنوان یک باشگاه فرهنگی، ورزشی برای ورزش بانوان به خصوص فوتبال احترام و ارزش قائل است، اما به دلایلی کاملا غیرمادی تاکید میکنیم از بیان آنها به طور واضح در رسانهها باید خودداری کرد.

این بیانیه پرازتناقض باشگاه ملوان تنها اوضاع را آشفته تر کرد. در ابتدای بیانیه دلیل انحلال  قابل بیان در جامعه اسلامی دانسته نشده بود و در ادامه مشکلات مالی باشگاه دلیل انحلال دانسته شد.

شاید به خاطر همین بیانیه عجیب و غریب بود که کار بالا گرفت و بانوان فوتبالیست ملوان هم بیکار ننشستند.

       واکنش های تند و تیز

بعد از بیانیه عجیب باشگاه ملوان مبنی بر اینکه مسائل مالی کمترین نقش را در انحلال تیم بانوان این باشگاه داشته است، نصرت ایراندوست پیشکسوت فوتبال انزلی و پدر مریم ایراندوست سرمربی این تیم اولین واکنش را از خود نشان داد. در بیانیه رسمی ملوان از مسائل پشت پردهای سخن گفته شده بود که ذهنها را به سمت مسائل غیراخلاقی در این تیم برد. ایراندوست در واکنش به طرح این مسائل میگوید:   «قطعاً از باشگاه ملوان و مدیرانش به خاطر صدور چنین بیانیه اهانتآمیزی به قوه قضاییه شکایت میکنم. با حرفهای نصرت ایراندوست ماجرا وارد فاز جدیدی شد. بحث در حضور بازیکنان شبههدار جنسیتی مدتها بود در برخی رشته های ورزشی بانوان ایران شنیده می شد. اما همواره زیر سایه برخی ملاحضات اخلاقی تکذیب و به کلی فراموش شد. تا اینکه ناگهان باشگاه فوتبال ملوان تیم بانوانش را تقریبا  به دلیل این موضوع   منحل کرد تا این بحث بار دیگر در ورزش ایران مطرح شود.

سارا قمی به عنوان یکی از بهترین بازیکنان  فوتبال ایران که عنوان خانم گل رقابت های لیگ برتر را یدک می کشید بلافاصله درباره این موضوع گفت: اقدام باشگاه ملوان وقیحانه بوده و امیدوارم تنبیه سختی برای مسئولان باشگاه ملوان در نظر گرفته شود. از همین جا از رئیسجمهوری و وزیر ورزش میخواهم که با مدیران ملوان بهخاطر توهین به بانوان ایرانی برخورد کنند. اکثر نفراتی که اکنون در این تیم هستند، 12، 13سال برای ملوان زحمت کشیدهاند و حالا با این توهینها از این تیم بدرقه میشوند. با اینکه دیگر عضو تیم ملوان نیستم اما مطمئنم در کنار سایر بازیکنان این مسأله را پیگیری میکنم.

       کمیته اخلاق کجاست

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در سالهای اخیر بارها و بارها در زمینه موارد اخلاقی خبر ساز شده  و گاهی اوقات تا جایی پیش رفت که  حتی کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی  فوتبال را بابت  نحوه پوشش مواخده می کرد . اما چه شد که کمیته ایی که بابت خالکوبی بازیکنان ایرانی و خارجی در لیگ برتر ایران آنقدر حساس است در مورد چنین مسأله مهمی تا کنون سکوت کرده، شاید تنها مقام مسئولی که درباره این موضوع موضع رسمی گرفت« الهه عرب عامری» نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال بود. او در این باره گفت: «من بیانیه باشگاه ملوان را خواندم اما منظورشان را متوجه نشدم. تا به امروز هیچ بحث غیراخلاقی درباره تیم ملوان حتی به گوشمان نرسیده و اگر چیزی بود، قطعا اولین نفر ما مطلع میشدیم. شاید بهتر باشد که با مسئولان این باشگاه و رئیس هیأت فوتبال گیلان حرف بزنم و دلیل صدور این بیانیه را متوجه شوم. فضایی که به وجود آمده اصلا مناسب نیست. البته بحث انحلال تیم ملوان چند ماهی است که مطرح شده اما مسائل جدید را تا قبل از این نشنیده بودم.» با توجه به صحبتهای نایبرئیس بانوان فدراسیون فوتبال و تکذیب مسائل غیراخلاقی در تیم بانوان ملوان، حالا مسئولان این باشگاه باید پاسخگو باشند که چرا چنین مسائلی را مطرح کردهاند و آیا مدرکی هم دارند یا خیر.

       چرا انحلال

مسلما وجود چند بازیکن شبهه دار جنسیتی در تیم بانوان ملوان هم دلیل خوبی برای انحلال یک تیم فوتبال نیست. چرا که این تیم تابهحال تعداد زیادی بانوی فوتبالیست شایسته تربیت کرده که اتفاقا هیچ کدام کوچکترین مشکلی هم نداشتند و در سالهای اخیر با هیچ حاشیه ای هم مواجه نشده بودند.  اینکه یک تیم تنها به دلیل چنین ماجرایی کلا منحل شود کاملا عجیب است.به نظر می رسد مسئولان ملوان سعی کردند با سوء استفاده از  این موضوع که شاید شامل  درصد بسیار اندکی از بانوان ورزشکار شود تصمیم به انحلال یک تیم باسابقه فوتبال گرفتند تا شاید بتوانند اندکی از مشکلات فراوان مالی واقتصادی باشگاه ملوان را کم کنند. البته به نظر می رسد این انحلال شتاب زده نه تنها از مشکلات ملوان کم نکرده بلکه باعث شد تا حاشیه ای دیگر به کوه مشکلات این باشگاه قدیمی اضافه شود.