پایان عصرمدیرعامل سحر خیز باشگاه استقلال

شوک مثبت یا منفی

اردیبهشت 93 بود که خبر انتصاب بهرام افشارزاده به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال برای بسیاری از هواداران این تیم عجیب بود. دبیرکل سحرخیز کمیته ملی المپیک برای سالها به عنوان یک مدیر بی حاشیه جانشین علی فتح الله زاده ای شد که به مصاحبه و جوسازی های جنجالی در عرصه مطبوعات مشهور بود.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
شوک مثبت یا منفی
نوآوران -

اگرچه از همان ابتدا تردید هایی  در مورد موفقیت افشارزاده در استقلال وجود داشت اما مدیرعامل 72 ساله جدید آبی های پایتخت به مانند روزهای حضورش در کمیته ملی المپیک اینجا هم پرانرژی ظاهرشد. اگرچه ترکیب افشارزاده و امیرقلعه نوعی کمی نامانوس به نظر می رسید اما مدیریت تقریبا بی حاشیه افشارزاده در کنار منابع مالی نسبتا خوبی که برای استقلال تامین کرده بود باعث شد تا عمر مدیریتی او در این تیم طولانی شود.

      آغاز بحران

فصل94-93 به آخرین فصل حضور امیر قلعه نوعی در استقلال تبدیل شد. ژنرال محبوب آبی ها با وجودی که تا هفته های آخر مدعی عنوان قهرمانی بود در نهایت پنجم شد و داربی رفت و برگشت فصل را به یکی از بدترین پرسپولیس های فصل واگذار کرد. همین دو نتیجه کافی بود تا افشارزاده با اولین بحران جدی خود روبرو شود. درنهایت با جدایی قلعهنوعی هدایت تیم را به پرویز مظلومی سپرد که البته مظلومی هم نه در جام حذفی و نه در لیگ به جایی نرسید تا افشارزاده برای دومین فصل متوالی در استقلال ناکام بماند. اگرچه بازهم زمزمه های برکناری افشارزاده به دلایل مختلفی مثل دوشغله بودن به گوش رسید اما مسئولان وزارت ترجیح دادند مدیرعامل باتجربه آبی ها را حفظ کنند و درنهایت این پرویز مظلومی بود که برکنارشد تا جا برای ورود علی منصوریان گزینه محبوب هواداران استقلال در این تیم باز شود. اگرچه بازهم نام بسیاری از مربیان داخلی و خارجی به عنوان گزینه هدایت این تیم مطرح شد اما افشارزاده ترجیح داد تا با اتکا به محبوبیت علی منصوریان بین هواداران او را به عنوان سرمربی جدید استقلال انتخاب کند. اگرچه در همان روزهای نقل و انتقالات نام چند گزینه دیگر به عنوان مدیر عامل جدید شنیده شد اما حمایت برخی از هواداران استقلال در فضای مجازی از افشارزاده باعث شد تا ظاهرا یک فصل دیگر هم در استقلال ماندنی شود. اما شروع ضعیف استقلال در لیگ شانزدهم بازهم باعث بروز برخی حواشی در استقلال شد تا مسئولان وزارت ورزش به فکر ایجاد تغییر در این باشگاه بیفتند.

      شوک به آبی ها

دو هفته از شروع لیگ شانزدهم می گذرد و هیچ شایعه ای هم در مورد برکناری مدیرعامل باشگاه استقلال وجود ندارد اما در نهایت در عصر روز دوازدهم مرداد ماه خبر استعفای بهرام افشارزاده اهالی فوتبال را شوکه کرد. اگرچه برخی رسانه ها به جز لفظ استعفا از کلمه برکناری استفاده کردند و همین مسأله باعث شد تا شایعات درمورد رفتن افشارزاده قوت بگیرد. بحث بازنشسته بودن افشارزاده هم به عنوان یکی دیگر از دلایل استفعای او ذکرشد که البته  وجود مدیرانی مثل احمد ناطق نوری در فدراسیون بوکس و محمود مشحون در راس فدراسیون های بوکس و بسکتبال هم نشان دهنده بی اهمیت بودن بازنشستگی مدیران برای وزارت ورزش است.

      ریخت وپاش در نقل و انتقالات

به محض آغاز لیگ شانزدهم سازمان لیگ لیست قراردادهای همه تیم های لیگ برتر را منتشر کرد. وفور بازیکنان میلیاردی در بین بازیکنان استقلال باعث اعتراض وزارت ورزش به مسئولین این باشگاه شد. موضوعی که می تواند یکی از دلایل اصلی استعفای افشارزاده باشد. ریخت  و پاش های نسبتا گسترده آبی پوشان پایتخت درکنار ناکامی های متوالی در جامهای سه گانه شاید باعث شده تا وزارت ورزش برای تغییر در مدیریت باشگاه قانع شود. البته این استعفا با واکنش منصور پورحیدری سرپرست باشگاه استقلال هم مواجه شد و گفت: من شنیدهام که استعفا کرده است، اما هیأت مدیره باشگاه جلسهای نداشته که افشارزاده استعفایش را به هیأت مدیره بدهد، ولی خودش استعفا کرده است. پورحیدری در مورد اینکه موافق استعفای افشارزاده هست یا نه، گفت: « من موافق استعفایش نیستم، او برای باشگاه خیلی زحمت کشیده، اما چنین تصمیمی را گرفته است و هیأت مدیره هم از زحمات او تشکر کرده است».

      گزینه های نه چندان جذاب

به محض انتشار خبراستعفای بهرام افشارزاده گزینه های فراوانی برای جانشینی او مطرح شد که شاید مهم ترین آنها  محمد حسین قریب باشد. مدیرعاملی که یاد آور روزهای خوش حضور سه ساله امیر قلعه نوعی و قهرمانی آبیپوشان در لیگ برتر برای هواداران این تیم است. اگرچه او هم جزو بازنشسته هاست  که این میتواند به نوعی مانع از انتخاب او به عنوان مدیر عامل شود. کاظم اولیایی و علی فتح الله زاده هم از دیگرگزینه های مدیرعاملی باشگاه است. در کنار این سه نفرنام سید عبدی افتخاری مدیرکل ورزش و جوانان وزارت ورزش هم به عنوان یکی از گزینه های  مدیرعاملی استقلال مطرح شده که با توجه به تصمیمات عجیب و غریبی که  وزارت ورزش برای سرخابی های در سالهای اخیر گرفته می توان برای این گزینه هم شانس زیادی قائل بود. چرا که وزارت ورزش در سالهای اخیر نشان داده تمایلی به استفاده از چهرههای امتحان پس داده قبلی در پست مدیریت دوباشگاه تهرانی ندارد. البته در کنار همه اینها همشهری بودن افتخاری با گودرزی و دو تن از اعضای هیأت مدیره که همگی اهل ملایر هستند  جالب به نظر می رسد.

اگرچه شاید این تغییر ناگهانی در ابتدای لیگ کمی به ضرر استقلال به نظر برسد اما در صورت انتخاب صحیح مدیرعامل از سوی وزارت ورزش می تواند یک شوک مثبت برای باشگاه استقلال تلقی شود.