گزارش اختصاصی «نوآوران» از وجود مشکلات قلبی در بین بازیکنان

ایفمارک مجوز بازی به بازیکنان مشکوک را نمی دهد

ایفمارک که در ابتدای امسال با بودجه در نظر گرفته شده از سوی فیفا و با نامه نگاریهای فراوان رسما افتتاح شد به محلی برای مناقشه کارلوس کی روش و کمیته پزشکی تبدیل شده بود.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
ایفمارک مجوز بازی به بازیکنان مشکوک را نمی دهد
نوآوران -

جایی که سرمربی پرتغالی تیم ملی معتقد بود امکانات آن باید تنها معطوف به بازیکنان تیم ملی شود و طبق هماهنگی با فیفا به همین منظور بودجه آن پرداخت شده است اما دکتر زهره هراتیان که سرپرستی این مجموعه کاملا مجهز پزشکی- ورزشی را بر عهده گرفته، نظر دیگری داشت و همین مساله باعث جدال لفظی فراوانی بین او و سرمربی تیم ملی شده بود. اما این روزها این مجموعه پزشکی از نظر دیگری خبرساز شده است؛ تراژدی درگذشتهادی نوروزی، کاپیتان فقید پرسپولیس در میانه فصل گذشته باعث شد تا باشگاهها نگاه ویژه ای به سلامت روحی و جسمی بازیکنان شان داشته باشند و همین مساله در نهایت باعث شده تا اقدامات پزشکی در ابتدای فصل جدی تر از همیشه گرفته شود و تیمهای لیگ برتری و حرفه ای مجبور به حضور در مراکز پزشکی مورد تایید فدراسیون شوند و تستهای مربوطه را پشت سر بگذارند.

16 تیم لیگ برتری به همین منظور در ابتدای فصل و در جریان مراحل آماده سازی پیش فصل در مراکز پزشکی حضور یافتند تا تستهای مدنظر را پشت سر بگذارند اما گزارشها حاکی از این است که خروجی این تستها برای برخی بازیکنان چندان خوشایند نبوده و آنها را در معرض خطر اعلام کرده است. در این بین گفته می شود کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با ارسال نامههای محرمانه ای به 16 تیم لیگ برتری درباره وضعیت پزشکی و جسمانی چند بازیکن هشدار داده است. نتایج آزمایشهای پزشکی بازیکنان لیگ برتری در ایفمارک مشخص به سرپرستان و مسئولان باشگاهها رسیده است. اما نکته حائز اهمیت جایی است که کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال بر حسب گزارشهای ایفمارک، با ارسال نامههای محرمانه و جداگانه برای برخی باشگاههای لیگ برتری در مورد وضعیت جسمانی چند بازیکن هشدار داده است. برابر اطلاعات رسیده، بیش از 40 بازیکن شاغل در لیگ برتر، مشکل جسمانی و پزشکی دارند که بیشترین مورد پزشکی کوتاهی همسترینگ و نارسایی قلبی است. بنابراین از باشگاهها خواسته شده از بازیکنانی که مشکوک به نارسایی قلبی هستند، دوباره آزمایش گرفته شود و بازیکنانی که مشکل همسترینگ یا مشکلهای شبیه به این دارند به صورت ویژه زیرنظر کادر پزشکی باشگاهها باشند. طبق این خواسته، باشگاهها موظف اند مدارک پزشکی بازیکنانی که نام شان در این فهرست 40 نفره است را تا قبل از هفته پنجم لیگ برتر کامل کنند و اقدامات پزشکی تکمیلی را انجام بدهند تا سلامت این بازیکنان در خطر نباشد. در بین اسامی نامهای مطرحی نیز وجود دارد که از بین آنها می توان به کاپیتان فصل گذشته پرسپولیس اشاره کرد. گفته می شود رضا نورمحمد کاپیتان سابق پرسپولیس که در حال حاضر برای سیاه جامگان بازی می کند یکی از بازیکنانی است که نارسایی قلبی دارد.

علیرضا نورمحمدی که در ابتدای این فصل و بعد از خروج نامش از لیست پرسپولیس راهی سیاه جامگان شده بود تا زیر نظر فرهاد کاظمی به فعالیت بپردازد بر اساس همین مساله از سوی کادرفنی در دو بازی ابتدایی به کار گرفته نشد و با کسب اجازه از باشگاه و به همراه کادرپزشکی این تیم بار دیگر در تهران حضور یافت و آزمایشات مربوطه را انجام داده است. بعداز پایان آزمایشات مجدد نور محمدی مشخص شد که ضربان قلب کند دارد و این مساله البته خطر چندانی برای او ندارد و البته باید مراقبتهای ویژه برای سلامتی اش انجام دهد.

هادی نوروزی مهمترین چهره ورزشی ایران بود که فصل گذشته در بستر خواب به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. کاپیتان فقید پرسپولیس که طبق اعلام پزشک بیمارستان آتیه به دلیل فشار عصبی و نارسایی قلبی جان خود را از دست داد و فوتبال و البته ورزش ایران را در شوک فرو برد تا شدت اقدامات مراقبتی برای شناسایی ورزشکاران مشکوک به نارسایی قلبی افزایش یابد. کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال از باشگاهها خواسته تا زمان مشخص شدن مشکل و دلیل اصلی مشکوک بودن بازیکنان اعلام شده در بازی و تمرین مراقب شرایط آنها باشند.

لیگ برتر این هفته و در روزهای پایان هفته برگزار خواهد شد و بعد از آن با توجه به اردوی تیم ملی در ایتالیا با وقفه مواجه خواهد شد و از باشگاهها خواسته شده تا در این مقطع بازیکنان را بار دیگر برای انجام تستهای نهایی به مراکز پزشکی مورد تایید این کمیته فرستاده و نتایج آن را اعلام کنند تا در صورت وجود هر گونه مشکل اقدامات لازم را برای برطرف شدن آن انجام دهند.