بررسی مسیر استقلال با سرمربی جاه‌طلب

منصوریان؛ ماهی سیاه کوچولو!

  1. ۱ سال قبل
  2. ۱
منصوریان؛ ماهی سیاه کوچولو!
نوآوران -

«ماهی سیاه کوچولو از زندگی در برکه خسته شده بود، دوست داشت ماه را ببیند. با آنکه ماهیان دیگر اعتقاد داشتند خارج از برکه زندگی دیگری وجود ندارد، تصمیم گرفت زندگی در دریا را تجربه کند.  او می‌دانست جویباری که در آن زندگی می‌کند آخر دنیا نیست و زندگی بهتر و لذتبخش‌تری هم وجود دارد.»

قصه‌ی این روزهای علیرضا منصوریان هم بی‌شباهت به ماهی سیاه کوچولو صمد بهرنگی نیست.  منصوریان بعد از مدتی در برکه ماندن، حالا هوس دریا کرده است. او به راه افتاده تا هم تصویر کامل ماه را در زندگی‌اش ببیند و هم فضای دیگری را تجربه کند، آن هم در تیمی که سابقه حضور در آن را دارد و اینبار به دنبال تجربه موفقیت روی نیمکت آن است. اما سرنوشت آنطور که مدنظر سرمربی جوان این روزهای استقلال است پیش نمی‌رود و او اکنون بدترین آغاز استقلال در تاریخ فوتبال ایران در نیم قرن اخیر را به نام خود کرده است. کسب تنها دو امتیاز از سه بازی آغازین فصل و ثبت دو شکست در کارنامه استقلال علیرضا منصوریان را در شرایطی قرار داده است که چاره‌ای جز صدور بیانیه‌های پی در پی برای عذرخواهی از هواداران ندارد.

ماجرا را باید اندکی از عقب‌تر رصد کرد. در روزهایی که قرار بود پای منصوریان به استقلال باز شود عده‌‌ای که دوست داشتند شماره 10 محبوب سال‌های نه چندان دور، «سرمربی» استقلال شود درباره توانایی‌های منصوریان چنان غلو می‌کردند که گویا علیرضا منصوریان به محض ورود به استقلال با جادوگری می‌تواند یک‌ شبه تیم را از این رو به آن رو کند. در همان روزها عده‌ای بودند که این رفتار را شبیه دوستی خاله خرسه می‌دانستند و هشدار می‌دادند که نباید با این حرف‌ها توقع از منصوریان را بیش از اندازه بالا برد اما گوش شنوایی نبود.  خود منصوریان هم در این زمینه مقصر استا  و چنان عطش مربیگری در استقلال را داشت که فقط به بستن قرارداد فکر می‌کرد.

مصائب علیرضا منصوریان

استقلال علیرضا منصوریان تمام پتانسیل مدنظر برای موفقیت را در خود دارد. آنها در نقل و انتقالات توانستند بیشتر خواسته‌های کادرفنی و هواداران را به خود جلب کنند و با حضور بازیکنانی مثل کاوه رضایی، آرش افشین، محمدحسین کنعانی زادگان، فرشید باقری، وریا غفوری، بختیار رحمانی و البته رابسون برزیلی یکی از برترین‌ها در جذب بازیکن بوده اند.

علیرضا منصوریان در بازه نقل و انتقالات طبق اطلاعاتی که در سازمان لیگ موجود است 9 میلیارد و هفتصد میلیون تومان هزینه جذب بازیکنان جدید تیمش کرده که در نوع خود عدد قابل توجهی است. در این بین تنها کاوه رضایی توانسته انتظارات کادرفنی و هواداران این تیم را با دو گلی که در فصل جدید به ثمر رسانده برآورده کند و دیگر نفرات تازه وارد این تیم عملکردی ناامیدکننده و تا حدودی دور از انتظار از خود به جا گذاشته‌اند. خط دفاعی استقلال در فصل جدید و در سه بازی اخیر این تیم 6 گل دریافت کرده که این عدد برای خط دفاعی آبی‌پوشان که به همراه مهدی رحمتی به عنوان یکی از عناصر دفاعی این تیم که بیش از 7 میلیارد و 300 میلیون تومان هزینه آن شده است عدد عجیبی است و به یکی از دغدغه‌های منصوریان تبدیل شده است.

اما با تمام این شرایط با روندی که استقلال دنبال می‌کند می‌توان به آینده آنها امیدوار بود؛ شاید اگر احسان حاج صفی به عنوان ستاره مدنظر منصوریان با این تیم به توافق دست می‌یافت اکنون شرایط استقلال متفاوت با چیزی بود که در جدول لیگ برتر آن را مشاهده می‌کنیم. علیرضا منصوریان که تا روزهای پایانی نقل و انتقالات به شدت به دنبال جذب این مدافع چپ ملی‌پوش بود در نهایت در جذب او ناکام ماند تا حاج صفی بعد از بازگشت از فوتبال آلمان و حضور در اوبرلیگا راهی نصف جهان شود و پیراهن زردپوشان سپاهانی را بر تن کند. این مساله زمانی قابل لمس می‌شود که این نکته را در نظر بگیریم که علیرضا منصوریان در پست مدنظرش برای احسان حاج صفی تاکنون 5 بازیکن را در سه بازی اخیر مورد آزمایش قرار داده و همه آنها نمره مردودی دریافت کرده‌اند. میثم مجیدی، هرایر مگویان، امید نورافکن، یعقوب کریمی و میلاد زکی پور بازیکنانی بودند که از سوی منصوریان در جناح چپ دفاعی به کار گرفته شدند و همگی ناکام بزرگ لقب گرفتند.

منصوریان در قاب حمید استیلی!

شرایط این روزهای استقلال را می‌توان با روزهای پرسپولیس با سرمربیگری حمید استیلی نیز مقایسه کرد. علیرضا منصوریان نیز همانند همتای خود تلاش زیادی حتی خارج از دایره فوتبال برای رسیدن به نیمکت تیمش داشت و در نهایت جانشین پرویز مظلومی شد که تنها پشتوانه فنی‌اش طی سالیان اخیر پیروزی در دربی‌ها بود و شکست مفتضحانه در دربی فصل گذشته با نتیجه 4 بر 2 باعث شد، مسوولان این تیم روی تمام قول و قرارهای خود بزنند و قرارداد سه ساله این مربی باتجربه که در فصل اول قول حضور در لیگ قهرمانان آسیا را داده بود و به آن نیز وفا کرده بود را بزنند. حمید استیلی نیز در چنین شرایطی سرمربیگری پرسپولیس را پذیرفته بود. تیمی که علی دایی موفق شده بود با آن قهرمانی جام حذفی را کسب کند و تنها اختلاف نظرش با مدیر وقت سرخپوشان پای گزینه دیگر را به قلمروی نیمکت او باز کرده بود. با شرایط به وجود آمده اما حمید استیلی هرگز نتوانست لحظه‌ای با پرسپولیس رنگ شادی را ببیند و سکوها علیه او شده بودند تا بعد از شکست در دربی عطای نیمکت محبوب را به لقایش ببخشد و از این تیم برود. منصوریان نیز علیرغم تلاش‌های فراوانش برای رسیدن به نتیجه مطلوب هنوز تیمش از نظر فنی سنگینی زیادی برای رسیدن به مدل دلخواه هواداران دارد و همین مساله باعث شده تا سهم آنها از 12 امتیاز ممکن تنها دو پوئن باشد. با این شرایط او هر لحظه نگران سکوهایی است که در اولین تمرین این تیم شگفت‌زده‌اش کردند و با حضوری 5هزار نفره به سوژه اصلی رسانه‌ها تبدیل شدند. اما مسلما منصوریان نیز نمی‌خواهد این شانس بزرگ را از دست دهد و مدل حمید استیلی در پرسپولیس برای استقلالی‌ها شود.

اشتباه منصوریان چیست؟

علیرضا منصوریان مسلما بزرگترین اشتباه خود را زمانی مرتکب شد که بعد از عقد قرارداد با استقلال ادعاهای بزرگی را مطرح کرد. او برای اینکه کار سرمربیان فصول گذشته استقلال را زیر سوال ببرد در واکنش به سوالی در مورد شرایط این تیم در فصل جاری ادعا کرد که به دنبال چهار جام در فصل جدید خواهد بود و چهارمین جام را پیروزی در دربی و مرهم گذاشتن روی دل زخمی هواداران عنوان کرد. این تمام ادعای منصوریان نبود و سرمربی جوان استقلال مدعی شده بود شرایط تاکتیکی تیمش را با تغییرات بزرگ همراه خواهد کرد تا این تیم با شیوه بازی تهاجمی و مورد علاقه هواداران در زمین حضور یابد. اما با تمام این وعده‌ها او اکنون در ادعاهای ابتدایی‌اش ناکام مانده و همه استقلالی‌ها را با بیم بزرگی برای بازی در هفته ششم و دربی پایتخت مواجه کرده است.

منصوریان تمامیت خواهی‌های عجیبش و ادعاهای خود را در ابتدای فصل آغاز کرد؛ جایی که او تمام خوب‌های لیگ برتر را می‌خواست و همه بازیکنان با توجه به این شرایط با ارقام نجومی مواجه شدند و برای خریداران خود ناز می‌کردند. استقلال میلاد زکی پور را می‌خواست چون ویسی و سپاهان روی او دست گذاشته بودند. آنها وحید امیری را هم می‌خواستند چون پرسپولیس او را می‌خواست، کاوه رضایی، فرشید باقری، علی قربانی و ... نیز جزو این دسته بازیکنان بودند. منصوریان حتی مهدی رحمتی محروم را برای بازی‌های ابتدای فصل خود می‌خواست و خواهان لغو محرومیت او بود. با این همه اما استقلال از نظر کیفیت فنی هیچ تفاوتی نه با سال گذشته که با دو فصل گذشته خود نداشته است و هنوز امضای منصوریان را روی روند این تیم نمی‌توان دید. استقلال علیرضا منصوریان همچنان متکی به جناح راست خود است چرا که این تیم در این پست خسرو حیدری را دارد که پا به توپ است و هنوز هم ارسال‌هایش بوی گل می‌دهد، درست مثل تاکتیکی که قلعه نویی روی آن اصرار داشت و البته پرویز مظلومی نیز....

اینجا نفت نیست آقای منصوریان

علیرضا منصوریان به همراه نفت عملکرد خیره کننده داشت اما همین نفت تهران که توانست به جمع هشت تیم برتر آسیا راه یابد در لیگ برتر چالش‌های بزرگی را تجربه کرد که تمام آن به دلیل بی توجهی به این تیم بی هوادار نادیده گرفته شد و تمام نگاه‌ها معطوف به عملکرد آنها در دیدارهای بزرگ با توجه به فوکوس رسانه‌ای بود. اما همین نفت با یحیی گل محمدی و حسین فرکی نیز همین مسیر را دنبال می کرد و آنها به همراه این دو مربی نیز توانسته بودند در جمع 4 تیم برتر فوتبال ایران قرار گیرند. منصوریان اما به خوبی می‌داند که شرایط تیم پرطرفداری مثل استقلال با نفت تهران کاملا متفاوت است و او در استقلال تنها مدیران باشگاه را پیش روی خود نمی‌بیند و اینجا هواداران منتظر تغییر بزرگ در استقلال هستند؛ و منصوریان به خوبی می‌داند که مردم رانبایدخیلی منتظرگذاشت چون انتظارزیاد،بی‌گمان عواقب سختی را برای او در پی خواهد داشت.

منصوریان نمی‌خواهد کشک شود!

مسیری که استقلال این روزها دنبال می‌کند با نتایجی که ناصر حجازی روی نیمکت این تیم در سال 86 گرفته بود می‌اندازد؛ جایی که اسطوره آبی‌ها در سه بازی ابتدایی فصل با یک برد، یک تساوی و یک باخت زیر تیغ انتقادات قرار گرفت و از هیات مدیره باشگاه اولتیماتوم دریافت کرد. این اولتیماتوم در نهایت حجازی را در هفته دوازدهم از نیمکت استقلال جدا کرد تا او با توجه به محبوبیت‌اش راهی پست مدیریتی شود و پست تشریفاتی مدیرفنی به او پیشکش شود. پستی که در فوتبال ایران جدی گرفته نمی‌شود و به همین دلیل است که علی پروین درباره آن گفته که این پست یعنی کشک! منصوریان این روزها در استقلال محبوبیت دارد و بعد از شکست‌هایش کمپین حمایتی تشکیل می دهند اما مسلما با توجه به از دست دادن حامیانش در هیات مدیره استقلال  (نجف نژاد و افشارزاده) شرایط سختی در ادامه خواهد داشت و هیچکدام از هواداران استقلال نمی‌خواهند مهره محبوب‌شان اینگونه وداعی زودهنگام با آبی‌ها داشته باشد.