پیامد افت فاحش لژیونرهای ایرانی در 10 سال اخیر

لژیونرهای بی کیفیت ایرانی در خارج

لژیونرهای ایرانی که در گذشته در تیم های مطرح دنیا بازی می کردند و حتی جلوی تیم های مطرح لالیگا به میدان می رفتند حال در تیمهای سطح پایین و لیگ های غیر مطرح بازی می کنند .

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
لژیونرهای بی کیفیت ایرانی در خارج
نوآوران -

شاید این امر به خاطر پایین آمدن کیفیت بازیکنان ایرانی باشد که دیگر تیمهای مططرح علاقه ای به جذب بازیکنان ایرانی ندارند.

      سردار آزمون و عزت الهی

سردار آزمون پس از تمام حواشیهای پیش امده و شکایت آزمون به فیفا از روبینکازن روسیه به رستوف پیوست و او در اولین  بازی خانگی برابر اورال، از زمین اخراج شد و2 جلسه از همراهی تیمش محروم شد  پس از محرومیتش تصمیم به جدایی از این تیم گرفت که با توافق باشگاه رستوف  او به یکی از تیم های پیشنهادیاش برود. سعید عزت اللهی که جزو یکی از بازیکنان رستوف است  که در بازی های اول این تیم به خوبی درخشید در بازی مقابل  تیم زنیت سن پترزبورگ  با زدن یک گل به خودی باعث باخت تیمش شد.

      سجاد شهباززاده

پس از بازگشت جنجالی بازیکنان پرسپولیس بعد از کودتای ترکیه ، این بار نوبت  بازیکن استقلال بود تا جزو لژیونرهای ایران در لیگ ترکیه باشد. سجاد شهباززاده که  پس از جنجالهایی که  با استقلال داشت و علاقه خاصی که به لژیونر شدن نشان داد طلب 700 میلیونی خود را بخشید تا بتواند به لیگ ترکیه برود و در توپ بزند. او که به تازگی به تیم آلانیای ترکیه پیوسته است در بازی تدارکاتی خود در این تیم  تن به شکست داد.

      لژیونرهای هلندی

 قوچان نژاد بر خلاف تصورات جدایی از لیگ هلند در تیم لیگ ماند. او برای فصل آتی بعد از سالها به خانه بازگشت تا به دنبال خوشبختی دوباره با تیمی باشد که به فوتبال حرفهای معرفی شد. البته این بازیکن از تیم پرسپولیس پیشنهاد داشت ولی ترجیح داد تا فوتبال خود را در هیرنوین ادامه دهد که فوتبال خود را از همینجا آغاز کرده بود. گوچی که حالا باتجربهتر و پختهتر از دوره اول حضورش در فوتبال هلند است میتواند فصلی درخشان را با پیراهن هیرنوین در هلند به ثبت برساند و دوباره جایگاه ثابتش در تیم ملی را باز پس بگیرد. علیرضا جهانبخش به  آلکمار هلند باز گشت تا دومین فصل حضورش در این تیم را تجربه کند. مسئولان باشگاه در بدو ورود پیراهن شماره 7 را به او خواهند داد تا نقش کلیدی این بازیکن توانمند ایرانی بیشتر به چشم بیاید. آلکمار برای آمادهسازی مرحله مقدماتی لیگ اروپا دور جدید تمرینات خود را شروع کرده و با وجود تمام صحبتهایی که در مورد جدایی جهانبخش شنیده میشد، بعید به نظر میرسد که این بازیکن از جمع آلکماریها جدا شود چون در این تیم احساس خوشبختی میکند و به دنبال یک انتقال بزرگ در سالهای آتی است.

      جنگ بین قوچان نژاد و جهانبخش

دربی ملی پوشان ایرانی در هفته نخست لیگ هلند به تساوی انجامید.تیمهای آلکمار و هیرنوین با بازیکنان ایرانی خودشان از ساعت 17 در ورزشگاه خانگی تیم آلکمار در هفته نخست لیگ اردیویژه هلند به مصاف یکدیگر رفتند.تیم آلکمار که در این بازی علیرضا جهانبخش را 90 دقیقه در ترکیب خودش داشت در آخرین لحظات مقابل هیرنوین که از دقیقه 71 ده نفره بازی میکرد با نتیجه 2-2 متوقف شد.آلکمار ابتدا در دقیقه 33 روی پاس جهانبخش توسط هنریکسن به گل رسید اما زنلی در دقیقه 40 بازی را به تساوی کشاند. تیم میزبان بار دیگر در دقیقه 52 توسط وخورست از حریف خودش پیش افتاد.این پایان کار نبود و تیم هیرنوین که در دقیقه 71 به دلیل دو اخطاره شدن مدافعش بازی را ده نفره دنبال می کرد در دقیقه 82 توسط شارز به گل تساوی دست یافت تا یاران جهانبخش در نخستین هفته فصل جدید لیگ هلند در خانه مقابل یاران قوچان نژاد متوقف شوند.رضا قوچان نژاد که از ابتدا در ترکیب تیمش قرار گرفته بود در دقیقه 76 از بازی خارج شد.

      میلاد محمدی

میلاد محمدی در آخرین مصاحبه خود اعلام کرده به بازی در تیم گروژنی و اروپا ادامه خواهد داد و قصد بازگشت به ایران را ندارد. یکی از قل های پدیده راه آهن بعد از انتقال عجیب به فوتبال روسیه و نیم فصل نیمکت نشینی حالا با آشنایی بیشتری که با جو فوتبال روسیه و تیم ترک گروژنی پیدا کرده به دنبال درخشش بیشتر در این تیم است تا جایگاه ثابتی در تیم کی روش برای جام جهانی 2018 پیدا کند.

      علیرضا حقیقی

دروازه بان تیم ملی ایران فصل آینده را به عنوان دروازهبان اصلی ماریتیمو شروع خواهد کرد. سرمربی تیم ماریتیمو پرتغال بعد از فروش دروازهبان اول خود حالا چشم به تواناییهای حقیقی دوخته تا از چارچوب دروازه حراست کند به همین خاطر اقدامی برای خرید دروازه بان نکرد تا مرد شماره یک ایران در پرتغال هم مرد شماره ماریتیمو لقب بگیرد. فصلی دشوار و سرنوشت ساز برای این دروازه بان که میتواند جایگاه او در جام جهانی 2018 را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

      علی کریمی

علی کریمی اولین لژیونر ایرانی در لیگ کرواسی است. معمولا عادت داشتیم بازیکن از کرواسی وارد کنیم نه صادر اما گویا این طلسم شکسته شد چون هافبک جوان و پدیده دو فصل گذشته سپاهان با پیوستن به تیم مطرح دیناموزاگرب و شاگردی دوباره کرانچار به اولین لژیونر فوتبال ایران در کرواسی تبدیل خواهد شد تا فصلی نو در فوتبال خودش و ایران ورق بخورد.

      سوشا مکانی

سوشا مکانی بازیکن جنجالی فصل قبل پرسپولیس به یک تیم نروژی پیوست تا  در لیگ نروژ خود را در ثابت کند. او در بازی اول خود در تیم میوندالن درخشید و بهترین بازیکن میدان نام گرفت.

      کریم انصاری فرد و مسعود شجاعی

کریم بعد از فصل درخشانی که با پانیونیوس داشت با پیشنهادات زیادی در یونان روبرو شد با این حال در این تیم ماند و مسعود شجاعی دیگر بازیکن تیم ملی ایران با قرارداد ماهانه به این تیم پیوست و همبازی کریم انصاری فرد شد.

      مهرداد پولادی

مهرداد پولادی؛  بازیکنی که به خاطر مشکلات خدمت سربازی نمیتواند به ایران بازگردد و پیراهن تیم ملی را برتن کند با الشحانیه برای 2 سال دیگر تمدید کرد تا جایگاهش در قطر تثبیت شده و آرام ترین لژیونر ایرانی لیگ ستارگان لقب بگیرد.

      اشکان دژاگه

اشکان قرارداد سنگینی با العربی تا دو فصل آینده داشت و کمتر کسی فکر میکرد با وجود انتخاب شدن به عنوان بهترین بازیکن فصل قبل او در لیست خروجی قرار بگیرد اما ورود رئیس جدید باشگاه همه معادلات را تغییر داد ولی کاپیتان تیم ملی بازهم در این تیم ماندنی شد و برای این تیم توپ خواهد زد.

      مرتضی پور علی گنجی

مرتضی پورعلی گنجی کماکان با السدیها قرارداد داردو با اعلام رسمی نفرات مازاد تیم باید او را نیز جزو برنامههای آتی باشگاه معروف دوحه در لیگ ستارگان دانست تا پورعلی گنجی به کسب تجربه از ژاوی ادامه دهد. ماندن مدافع ملی پوش و جوان ایرانی در السد در حالی نهایی شد که پیش از این اخبار زیادی پیرامون بازگشت او به فوتبال ایران و پوشیدن پیراهن پرسپولیس به گوش میرسید. دیگر لژیونرهای ایرانی عقیل اعتمادی دروازه بان ایرانی که در لیگ هلند بازی می کند. پژمان منتظری و مجتبی جباری دیگر بازیکنانی هستند که در لیگ قطر توپ می زنند و جز بهترین بازیکنان لیگ عرب هستند.