گفت‌وگوی «نوآوران» با دروازه بان لژیونر فوتبال ایران

علیرضا حقیقی: می‌خواهم همچنان در اروپا بازی کنم

علیرضا حقیقی پنجمین سال حضورش در فوتبال اروپا را هم پشت سر می گذارد و تجربه بازی در دو لیگ روسیه و پرتغال را در کارنامه خود دارد و به دنبال این است تا با تغییر فضا این‌بار به لیگ اسپانیا برود. دروازه بان شماره یک ایران در جام جهانی برزیل و همچنین جام ملت های آسیا در استرالیا اکنون به دنبال جایی است تا بتواند شرایط حضورش در دومین جام جهانی را نیز در ترکیب تیم ملی ایران تثبیت کند و به همین منظور بعد از فسخ قراردادش اکنون راهی اردوی تیم ملی شده تا ضمن تمرین زیر نظر کادرفنی ایران، شرایط تیم های خواهان خود را نیز بسنجدد.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
علیرضا حقیقی: می‌خواهم همچنان در اروپا بازی کنم
نوآوران -

گفتگوی نوآوران با دروازه بان لژیونر و جوان فوتبال ایران در اروپا را در ادامه خواهید خواند.

     فسخ قراردادت با ماریتیمو خیلی عجیب بود و این در حالی بود که این تیم اولین بازی اش در لیگ پرتغال را پشت سر گذاشته بود.

به هرحال این تصمیم با توافق دو طرف انجام شد. پیش از شروع فصل من اعلام کرده بودم تنها در صورتی در ماریتیمو باقی خواهم ماند که دروازه بان فیکس این تیم باشم و بعد از اینکه در بازی اول سرمربی تشخیص داد درون دروازه نباشم تصمیمم را نهایی کردم و با صحبتی که با مسئولان تیم داشتم اعلام کردم خواهان فسخ قراردادم هستم. مطمئن باشید در اروپا همه چیز قانونی است و من نیز طبق توافقاتی که در قراردادمان بود ترجیح دادم آینده فوتبالی ام را در نظر بگیرم. دروازه بانی پست حساسی است و در هر بازی تنها یک بازیکن می تواند به عنوان فیکس در آن حضور یابد و من نمی توانستم در انتظار فرصت باشم و بعد از اینکه مشخص شد سرمربی مان روی هم وطن خود نظر مثبت دارد این تصمیم را نهایی کردم.

    شاید دلیل اینکه در اولین بازی فیکس بازی نکردی به دلیل مشکلی بود که به خاطر آتش سوزی در محل تمرین تان با آن مواجه شده بودی و حتی راهی بیمارستان نیز شدی.

شاید اینطور به نظر برسد اما من با سرمربی تیم صحبت کردم و حتی گفتم که مشکلی ندارم و می توانم بازی کنم اما او نظر خود را اعلام کرد و گفت گزینه من دروازه‌بان دیگری است. درست است که من به خاطر آتش سوزی و دودی که در محل تمرین‌مان به وجود آمده بود 3 روز قبل از بازی به دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستان شدم اما مشکلی برای این بازی نداشتم و در گفتگو با سرمربی آن را اعلام کردم اما او تصمیم گرفته بود من ثابت نباشم و گزینه بعدی را در نظر گرفته بود. سال سختی پیش رو داریم و بازی های حساسی در تیم ملی پیش روی ما قرار دارد. هر دروازه بانی که فیکس نباشد از شرایط آرمانی دور خواهد شد و من نیز نمی خواستم فرصت خوبی که در جام جهانی پیش رویم است را از دست دهم و باید با آمادگی کاملی در خدمت تیم ملی باشم و به همین منظور تصمیم به این جدایی گرفتم.

  درباره آینده ات چه تصمیمی گرفتی؟ گفته می شود از چند تیم اروپایی پیشنهاد داری و احتمال حضورت در فوتبال آسیا نیز وجود دارد.

عمده این پیشنهادات مربوط به پیش فصل بود و اکنون نیز یک پیشنهاد مناسب از اروپا و اسپانیا دارم. زمانی که در اردوی ماریتیمو در لاس پالماس بودیم مدیران این باشگاه صحبتی با من و مدیربرنامه هایم انجام دادم و از آنها خواستم با مدیران باشگاه ماریتیمو در ارتباط باشند. مدیران باشگاه رابطه خوبی با من دارند و اعلام کردند راضی به این جدایی نیستند اما بعد از اینکه این اتفاقات به وجود آمد، دوباره آن پیشنهاد روبرویم قرار دارد و روی آن نیز فکر می کنم. می خواهم تصمیمی بگیرم که مشکلی برای آینده ام به وجود نیاید و امیدوارم با مشورتی که از دوستانم گرفته ام می خواهم تیم مناسبی را برای ادامه فوتبالم انتخاب کنم. در حال حاضر تصمیمی برای بازگشت به فوتبال ایران و آسیا ندارم و این توانایی را در خودم می بینم که بتوانم در اروپا به کارم ادامه دهم. اما واقعا باید این مساله را در نظر بگیرید که بازیکن ایرانی در پلان اروپایی ها جایگاهی ندارد و بازیکن ایرانی باید حداقل 50 درصد بیشتر وبهتر از دیگران کار کند تا نظرشان را جلب کند. کاملا صادقانه می گویم که تا به اینجای کار که 5 سال در اروپا هستم با پرویی بوده و تلاش زیادی کردم تا جایگاهم را حفظ کنم. این مساله برای دروازه بانی مسلما خیلی سخت تر است. شاید یک بازیکن در جریان بازی فرصتی به دست آورد یا سرمربی تشخیص دهد پست او را تغییر دهد و از او استفاده کند اما این شانس برای دروازه بان وجود ندارد و ما فقط یک شانس داریم و یا دروازه بان اصلی هستیم و یا نفر دوم. همه دروازه بانان دنیا در هر سطحی باشند هم این توان را در خود می بینند که فیکس بازی کنند و همین مساله مشکل ساز می شود. به هرحال دروازه بانی پست سختی است و همانطور که می بینید همین الان هم جو هارت به عنوان دروازه بان فیکس انگلیس در یورو، نتوانسته نظر گوآردیولا را جلب کند و منچسترسیتی او را نمی خواهد. با این حال من تمام تلاشم را می کنم تا توانایی های خودم را اثبات کنم و به همین منظور می‌خواهم در فوتبال اروپا به کار خودم ادامه دهم.

    تصمیم کاملا حرفه ای گرفته ای و جالب اینکه بعد از فسخ قراردادت به اردوی تیم ملی اضافه شدی تا از نظر بدنی شرایط خوبی داشته باشی.

به هر حال نمی خواستم از شرایط تمرینی دور باشم و بعد از صحبتی که با کادرفنی تیم ملی داشتم و اجازه آقای کی روش به اردوی ایتالیا رفتم تا تمرینات را دنبال کنم و کارهای انتقالم توسط مدیربرنامه هایم پیگیری می شود. همانطور که گفتم تیم ملی همیشه در اولویتم بوده و تلاش می کنم توان توانم را برای آن به کار گیرم. خوشحالم که اکنون اینجا هستم و این فرصت توسط آقای کی روش به من داده شده است. همه ما مصمم هستیم به هدف بزرگ مان که دومین حضور متوالی در جام جهانی است برسیم و هیچ کس نمی خواهد کوچکترین کم کاری در این راه انجام دهد.

    به نظرت با شرایط امکاناتی که داریم و همچنین رقبای پیش رو می‌توانیم در جام جهانی روسیه حضور داشته باشیم؟

هیچ چیز محال نیست؛ ما در دوره اول کره جنوبی مدعی را پشت سر گذاشتیم و تیم اول به جام جهانی رفتیم. این البته به معنای مسیر آسانی ما نیست و اکنون مدعیان جدی را پیش روی خودمان می بینیم که همه به دنبال حضور در جام جهانی هستند. فقط کار، کار و کار و همچنین اتحاد می تواند ما را به خواسته مان برساند و در این مسیر سخت نیز نیاز به حمایت همه جانبه داریم و از رسانه تا مسوولان و مردم باید در کنار هم برای این هدف بزرگ تلاش کنیم.