اسطوره همیشه منتقد آبی ها در گفتگو با نو آوران

حسن روشن:بسیاری از بازیکنان استقلال در حد این تیم نیستند

لیگ پانزدهم به تازگی به پایان رسیده بود و هواداران تیم استقلال از نتایج این تیم به‌شدت عصبانی بودند. از دست دادن لیگ برتر بعد از هفته ها صدرنشینی و باخت در فینال جام جذفی مقابل ذوب آهن باعث شده بود تا هواداران و بسیاری از پیشکسوتان استقلال یک صدا خواهان برکناری پرویز مظلومی شدند. درست در همان روزهایی که بیشترهواداران استقلال یک صدا نام علیرضامنصوریان صدا می زدند و تنها یک نفر بود که خلاف جریان آب شنا کرد و معتقد بود هنوز برای حضور منصوریان روی نیمکت زود است.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۱
حسن روشن:بسیاری از بازیکنان استقلال در حد این تیم نیستند
نوآوران -

حسن روشن اسطوره تقریبا معترض استقلالی ها یکی از معدود منتقدان کادر فنی استقلال بود. روشن در گفتگو با نوآوران از دلایل این مخالفت و آینده احتمالی تیم آبی های پایتخت می گوید.

   به نظر می رسد علی رضا منصوریان خیلی زود با استقلال وارد شرایط بحرانی شده است به نظر شما او می تواند در این روزهای تعطیلی لیگ برتر تیم اش را از شرایط بحرانی خارج کند؟

مسلما این تعطیلی لیگ به نفع استقلال و سایر تیم های بحران زده لیگ است اما آیا استقلال می تواند در این 20 روز از بحران خارج شود کاملا به خود منصوریان بستگی دارد. من به عنوان هوادارو یکی از بازیکنان قدیمی استقلال از صمیم قلب آرزو دارم شرایط بحرانی تیم به سرعت تمام شود اما خب باید واقع بین باشیم .

     اما خیلی ازهواداران استقلال معتقدند منصوریان به واسطه کارنامه اش با تیم نفت در استقلال هم موفق خواهد بود؟

منصوریان فصل پیش در تیم نفت هفته ها در شرایط بحرانی به سر می برد. اما خب فشاری روی کادر فنی این تیم نبود . اتفاقا برخی از مسئولان تیم نفت از باخت تیم شان خوشحال می شدند چرا که قصد انحلال و واگذاری این تیم را داشتند. اما شرایط در تیم های مثل استقلال و پرسپولیس به کلی متفاوت است. با هر باخت این تیم ها هزاران نفر از هواداران تیم ناراحت می شوند و مدام پیگیر نتایج تیم هستند. حتی خیلی از مسئولان وزارت ورزش با این که علاقه ای چندانی به این دو تیم ندارند اما بازهم پیگیر نتایج آن هستند. پس نمی توان گفت که یک سرمربی به صرف موفقیت در تیم های درجه دو می تواند در این دو باشگاه

 هم موفق باشد.

  اخیرا برای تقویت استقلال بهتاش فریبا و عبداللهی به کادر فنی این تیم اضافه شدند به نظر شما این ماجرا در تقویت کادر فنی موثر است؟

خوشبختانه در روزهای اخیر تصمیمات خوبی گرفته شده است و می تواند به تیم کمک کند اما متاسفانه مشکلات تیم های خیلی بیش از این حرفهاست. به نظرم سایر پیشکسوتان تیم هم به جای انتقاد مخرب باید همگی به کمک باشگاه بیایند.

  به نظر شما آیا منصوریان می تواند در اولین فصل حضورش نتیجه خوبی با استقلال بگیرد؟

متاسفانه قراردادهای مربیان ما شفاف نیست. مثلا مظلومی وعده کسب سهمیه آسیا داده بود که موفق هم شد اما خب برکنار شد . یا خود منصوریان اصلا نمی دانیم چه قرار دادی با باشگاه بسته و چه وعده ای به آنها داده است. متاسفانه در ایران همه در سال اول وعده برنامه سه ساله و قهرمانی می دهند اما عملا این کار در فوتبال ایران عملی نیست. چرا که همه بازیکنان ما قرارداد یک ساله امضا می کنند و در این شرایط وقتی سرمربی نمی داند در سال آینده چه بازیکنانی را در اختیار دارد هیچ برنامه ریزی را هم نمی تواند برای آینده انجام دهد.

     شما از ابتدا جزو منتقدان حضور منصوریان روی نیمکت استقلال بودید چرا حضور منصوریان را روی نیمکت استقلال زود می دانستید؟

متاسفانه در تیم های باشگاهی پروسه انتخاب سرمربی و کادر فنی توسط مدیر عامل صورت می‌گیرد و کمیته فنی نقشی در آن ندارد. مثلا آقای فتح الله زاده خودش مرحوم حجازی را کنار گذاشت و خودش هم به دنبال فیروز کریمی و قلعه نویی رفت .به خاطر دارم دوسال پیش چنین کمیته ای در باشگاه برای انتخاب سرمربی صورت گرفت، اما من تنها کسی بودم که رای به مربی خارجی دادم که متاسفانه کسی توجهی نکرد. دقیقا همان روزها هم پرسپولیس به دنبال برانکو رفت . شاید برانکو از نظر فنی در سطح بهترین های جهان نباشد اما روان شناس فوق العاده ای است و همین باعث موفقیت اش شد است . امسال هم بارها گفتم منصوریان بسیار سرمربی خوب و آینده داری است اما حضور او روی نیمکت تیم بزرگ استقلال برایش زود بود. اما متاسفانه کسی توجهی نکرد. به نظرم اگر یک سرمربی بزرگ خارجی در راس کادر فنی استقلال قرار می گرفت و منصوریان می توانست بعد از سه یا چهار سال دستیاری این سرمربی روی نیمکت استقلال بنشیند.در سالهای نه چندان دور هیچ وقت نیمکت این دو تیم مطرح به یکباره به سرمربیان جوان سپرده نمی شد. خاطرم هست آقای مهاجرانی ابتدا در تیم ملی جوانان دستیار بود بعد از چند سال دستیاری سرمربی تیم جوانان شد و بعد ازقهرمانی با این تیم در آسیا به کادر فنی تیم بزرگسالان اضافه شد و دو سالی هم دستیار اوفارل در تیم ملی شد و اتفاقا به محض استعفای اوفارل هدایت تیم ملی را به عهده گرفت و تیم ملی به‌راحتی قهرمان آسیا شد به المپیک مونترال رفت و بعد هم به جام جهانی. متاسفانه این روزها سرمربیان جوان ما طاقت طی کردن این پروسه

طولانی پیشرفت را ندارند.

        اتفاقا برخی هم در مقاطعی به دنبال آوردن سرمربیانی مثل اسکوچیچ و کرانچار روی نیمکت استقلال بودند؟

خوب شد این اتفاق نیفتاد. به نظرم سرمربیانی مثل اسکوچیچ و کلا این ساندویچ ها به درد فوتبال ما نمی خورند. اگر واقعا یک سرمربی در سطح و کلاس جهانی باشد حاضر نمی شود در شرایط فوتبال ما کار کند. 23 سال پیش آری هان برای هدایت تیم ملی امید به ایران آمد اما وقتی امکانات آن روزما را دید فراری شد. اما بسیاری از سرمربیان کروات وقتی به ایران می آیند با هرشرایطی کنار می آیند و کار می کنند.

        خریدهای جدید این هم مناسب نبوده است؟

ببینید این دو باشگاه نیاز به بازیکنان درجه یک دارند. اما متاسفانه بارها شده که برخی از بازیکنان بعد از درخشش در تیم های درجه دو سه راهی این دو تیم می شوند و خب هیچ کاری هم از پیش نمی‌برند. یکی از بازیکنان مورد علاقه من در سال های اخیر وحید امیری است. بازیکنی که سبک بازی بسیار ساده و به اصطلاح لری دارد و می تواند به خوبی در هر تیمی موثر باشد متاسفانه این بازیکن در استقلال جذب نشد. متاسفانه استقلال در هر سه خطر دفاع،هافبک و حمله بازیکنان کوچکی را جذب کرده است .

    با این اوصاف به نظر شما امسال استقلال در آسیا نتیجه ای را می گیرد؟

نه استقلال و نه هیچ کدام از تیم های ایرانی به نظرم فعلا نمی توانند در آسیا عرض اندام بکنند. در ده سال اخیر هم هیچ کدام از تیم های ایرانی در آسیا موفق نبوده اند چرا که زورمان به سایر رقبای آسیایی نمی رسد.

    پس با این حساب فوتبال ایران سالها رنگ پیشرفت را نخواهد دید؟

دقیقا تا زمانی که آکادمی تیم های بزرگ پایتخت شروع به پرورش بازیکن نکنند و تیم‌های پایه درستی نداشته باشیم نمی توانیم وعده پیشرفت را بدهیم. در سال های اخیر وضعیت آکادمی این دو تیم واقعا اسفبار بوده . مثلا در باشگاه استقلال عملا نشستن روی نیمکت یا بازی درون زمین قیمت های جداگانه داشت با این وضعیت پیشرفت برای فوتبال محال است.