گفت و گوی اختصاصی «نوآوران » با حمید استیلی

امیدوارم منصوریان در استقلال موفق شود

حمید استیلی بازیکن سابق تیم ملی و تیم پرسپولیس و مربی موفق تیم راه آهن بوده است. وی با وجود شرایطی که تیم ملوان در فصل گذشته داشت هدایت این تیم را برعهده گرفت ولی شرایط به وجود آمده در تیم نگذاشت که این مربی از سقوط این تیم جلوگیری کند

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
حمید استیلی
نوآوران -

حمید استیلی یکی از بزرگان فوتبال ایران است که در دوران بازیکنی یکی از ارکان مهم خطوط هافبک تیم پرسپولیس و تیم ملی جمهوری اسلامی ایران بوده است. استیلی در این گفتگوی تختصاصی اعتقاد دارد که همیشه یک ژای بحث قهرمانی در لیگ ایران دو باشگاه پر طرفدار پرسپولیس و استقلال هستند او اعتقاد دارد خیلی زود روی نیمکت پرسپولیس نشست و این کار او بر خلاف میلش در دوران مدیر عاملی حبیب کاشانی یک جو سیاسی ایجاد کرد اما با تمام این اوصاف او دوست دارد که علیرضا منصوریان در استقلال بماند و این تیم را از حاشیه‌ها دور کند.

    شرایط ملوان شرایط متفاوتی بود وقتی شما سکان هدایتش را بعهده گرفتید درباره ی آن برهه ی زمانی حرف بزنیم؟

بعداز ملوان پیشنهادهای زیادی داشتم ولی تصمیم گرفتم که جایی نروم و نرفتم، شرایط مهیا نبود. میخواستم استراحت کنم چون واقعا سال گذشته به من و خانواده‌ام خیلی سخت گذشت فعلا کمی استراحت می کنم تا ببینیم خدا چه می خواهد.

زمانی که ازملوان جدا شدید همه تصور می‌کردند که این تیم در لیگ برتر ماندنی باشد چون شرایط این تیم با حضور شما بد نبود. ازنظر فوتبالی هم شرایط خیلی خوبی داشتید اما داوری خیلی از مواقع به ضرر شما و ملوان سوت زد. مثلا پنالتی گرفته نشده یا اخراج نادیده گرفته شده و از این اتفاقات زیاد در دیدارها داشتید خیلی‌ها هم مخالف رفتن شما از این تیم در آن مقطع بودند و می‌‌گفتند که استیلی می تواند کنترل اوضاع را دوباره بدست بگیرد و تا به حال نشده تیمی دست او باشد و سقوط کند چه ‌شد که از ملوان رفتید؟

تقریبا نیم فصل بود که آن شرایط پیش آمد. شرایط خیلی سختی بود و سر تمرینات مدام اتفاقاتی پیش آمد که من تصمیم به جدایی گرفتم!نه به خاطر خودم بلکه به خاطر اینکه تیم آرامش داشته باشد. حتی من یک قرارداد 800 میلیون تومانی داشتم که بخشیدم باور نمی کنید اما من از جیب خودم برای این تیم هزینه کرده بودم .ملوان پتانسیل خیلی خوبی داشت و همان طور که شما اشاره کردید خیلی داوری به ضرر ما سوت زد نه اینکه آنهاقصد اذیت کردن تیم را داشته باشند بلکه فقط اشتباهات داوری برای ما بطور اتفاقی زیاد بود و ملوان از لحاظ داوری ضربه بسیاری خورد. ملوان اولین تیمی بود که از داوری ضربه خورد و دومی هم پرسپولیس بود. در کنار این اتفاقات مشکلات مالی این تیم هم زیاد بود و یک سری از بازیکنان این تیم به خاطر مشکلات مالی به وجود آمده از این تیم جدا شدند و بعد نتوانستیم بازیکن جایگزین را برای تیم جذب کنیم تا نیم فصل این اتفاقات باعث شد آقای احمدزاده به تیم اضافه شود ولی خب مشکلات زیادی در این تیم بود و نشد که در لیگ بماند انشاالله امسال با حضور آقای مایلی کهن تیم ملوان بتواند به لیگ برتر برگردد و مردم انزلی که فوتبال را دوست دارند و خیلی هم به این تیم کمک کردند و همیشه کنار تیم بودند خوشحال شوند.

     بعد از اتفاقات پیش آمده برای تیم ملوان خیلی‌ها آمدند و گفتند ما پول می‌دهیم تیم دیگری بخریم تا ملوان در لیگ بماند اما منتقدان اعتقاد داشتند که اگر این پول در شرایط افت ملوان به تیم تزریق می‌شد این تیم هرگز سقوط نمی کرد.

در آن زمان شرایط سخت بود آقای «دنیامالی» تنها فردی بود که از لحاظ مالی این تیم را ساپورت می کرد. جز او هیچ‌کسی به تیم کمک نمی کرد در شرایطی که در انزلی شرکت‌های کشتیرانی وجود داشت ولی خب کسی به این تیم کمک نمی کرد و آن اتحادی که باید وجود داشته باشد در این شهردیده نشد. وقتی تیم به لیگ دسته یک سقوط کرد همه به فکر کمک به این تیم افتادند تا بتوانند تیم را در لیگ نگهدارند و اگر در آن زمان به تیم کمک می شد با یک میلیارد تومان هم می شد بازیکنان تیم را حفظ کرد و هم اینکه دو.سه تا بازیکن خوب برای تیم جذب کنیم ولی خوب فکر هیچ کس هم نمی رسید که ملوان سقوط کند.

     شما شرایط کلی فوتبال ایران را چطور می‌بینید لیگ برتر 4 هفته است که شروع شده است ، یک سری تیم‌ها هستند که پتانسیل لازم را برای بازی در لیگ نشان نمی دهند. نظر شما چیست؟

ببینید شرایطی که الان فوتبال ما دارد شرایط خوبی نیست. شاید الان دو سه تا تیم هستند که از طریق صدا و سیما واس ام اس شرایط خوبی درست کردند و شاید سالیان قبل تیم‌هایی مثل ذوب آهن و سپاهان تیم‌های صنعتی مثل فولاد شرایط مادی خوبی داشتند و الان بودجه این تیم‌ها کم شده است الان پرسپولیس و استقلال از طریق اس ام اس‌هایی که می‌زنند دغدغه مالی به آن صورت ندارند و تیم‌هایی که هوادار نداشته باشند با مشکل مواجه می شوند و این شرایط که فوتبال ایران دارد پیش می رود شرایط خوبی برای ما نیست و شرایط مقطعی به وجود آمده است و در این زمینه یک جا فوتبال به مشکل می‌خورد و در اون موقع تازه به فکر اینکه چیکار کنیم می افتیم به نظر من خیلی مهم است که ما مدیران خوبی داشته باشیم قطعا اگه مدیران خوبی داشته باشیم پرورش بازیکن‌ها هم راحت تر صورت می‌گیرد. برای فوتبال و یکسری ورزش‌های دیگر بهتر است برنامه دراز مدت داشته باشیم تا بتوانیم به موفقیت برسیم. والیبال تنها رشته تیمی است که نسبتا موفق تر از دیگر رشته‌ها عمل کرده است و این هم به دلیل اینکه برنامه ریزی دراز مدت داشتند و بعضی مواقع شاید تنها آرزویمان این بود که درآسیا از چین و ژاپن بازی را ببریم اما حالا جلوی ایتالیا، برزیل ، آرژانتین موفق بودیم، دلیلش هم این است که برنامه ریزی‌های خوبی داشتند بچه های والیبال . چون ایرانی‌ها استعدادهای خوبی دارند اگر ما برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم مثل شمشیر بازی که یکی مثل عابدینی می آید و شما می‌بینید که اگه یک مقدار ناداوری نبود. یک مدال از شمشیر بازی می‌آوردیم، یا وزنه برداری یا کشتی احتیاج به این دارند که برنامه ریزی شود. کشتی فرنگی و آزاد یه مقدار برنامه ریزی شده عمل کردند و به حریفان خود نزدیک شدند باید بهتر کار کنیم از همه مهمتر مدیران خوبی داشته باشیم مدیران برنامه ریز تا بتونیم چهار سال دیگر در رشته‌هایی مثل دوو میدانی، شنا و تیراندازی مدال آور شویم اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشیم قطعا می‌توانیم المپیک بعدی مدال‌های بیشتری بدست بیاوریم و به فکر این نباشیم که فقط در دوو میدانی به خط پایان برسیم فکر این باشیم مدال بیاوریم. بین انسان‌ها فرقی وجود ندارد فقط بعضی‌ها استعداد بهتری دارند ولی از همه مهمتر برنامه ریزی و مدیریت است تا بتوانیم به قهرمانی برسیم ما این کار را در راه اهن انجام دادیم و ظرف مدت کوتاهی هفت ،هشت بازیکن به تیم ملی المپیک تحویل دادیم ولی نگذاشتند که ادامه دهیم.

     همه معتقدند که فوتبال بهتر است به سمت خصوصی سازی برود ولی این امکانات را در اختیار فرد نمی‌گذارند شما به عنوان کسی که 30 سال در فوتبال هستید، نظرتان چیست ؟

قوانین ما قوانین خوبی نیست برای خصوصی سازی اول باید قوانین درست شود و یک شرایطی بگذاریم تا افراد بیایند این کاررا انجام دهند. قبلا شاید برخی از آدمهایی که کارخانه دار بودند و کارخانه تولیدی داشتند درصدی را برای ورزش می‌گذاشتند اما این قانون را برداشتند . اگر ما بخواهیم کشور سالمی داشته باشیم تا جوانان ما به سمت ورزش بروند و شاداب باشند مجلس ما باید قانونی وضع کند تا سرمایه دار بتواند در کار ورزش سرمایه‌داری کند اگر مردم ورزش کنند دنبال اعتیاد نمی روند خیلی از معضلات کشور هم حل می‌شود مردم فقط به 10 تا فوتبالیست که قرارداد میلیاردی دارند نگاه می کنند ما کشور 80 میلیونی هستیم به خاطر این تعداد از فوتبالیست‌ها قوانین وضع می کنند که ورزش ما سودی نمی کند.

     الان خیلی از کشورها هستند که دولت هیچ هزینه ای برای ورزش کشور نمی کند تمام این هزینه‌ها دربخش خصوصی انجام می‌شود و اسپانسرها انجام می‌دهند ولی ما هیچ پلنی نداریم که اسپانسر بیاید مثلا همین حامی مالی پرسپولیس که یک طرح سودآور داشتند که بتوانند باشگاه را از بدهی‌ها نجات بدهند که دیگر باشگاه مشکل مالی نداشته باشد همین امسال همان طرح را در بخش دیگر به صورت موازی انجام می‌دهد. اسپانسرهای استقلال و پرسپولیس و تراکتور الان در شرایطی هستند که می‌توانند این طرح را انجام دهند ولی در ایران این شرایط وجود ندارد و اگر کسی هم وارد شود و طرح درستی هم بدهد زمین می خورد و از دور خارج می شود و شما داشتید در شرایطی مناسب در راه آهن این کار را با دو برادر انجام می‌دادید ولی نگذاشتند ادامه دهید چرا؟

ما با این دو برادر قرارداد 5 ساله داشتیم مهدوی پور بازیکن راه آهن بود و به ذوب آهن منتقل شد قطعا استعدادهای زیادی در کشور وجود دارد و ما میخواهیم یک آکادمی درست کنیم که بتوانیم استعداد فوتبالی کشف کنیم . اروپاییها از این طرح خیلی استقبال کردند ولی متاسفانه دولتمردان ما یک مقدار تفکراتشان بسته است و به قول معروف به نوک دماغ نگاه می کنند و خیلی دور را نگاه نمی کنند و فکر نمی کنند که همه بچه‌های ایران بچه‌های خودشان هستند و باید به فکر بچه‌های ایران باشیم .الان در محله ی یافت آباد چندین سال است که مدارس فوتبال راه انداختیم هفتصد شاگرد داریم که به صورت رایگان بازی می کنند. فوتبالیست‌ها و آنهایی که شروع می کنند وضع مالی خوبی ندارند حتی لباس ورزشی را ما خودمان به بازیکنان دادیم ما 700بازیکن ثبت نام کردیم از این 700 بازیکن قطعا 10 بازیکن بیرون می آید و آموزش می‌بیند اینجا امکانات شهرداری است که شهرداری زمین رایگان به ما داده است و ما هم لباس و توپ و دروازه حتی مربی گذاشتیم و آنها رایگان کار می کنند ولی این مسائل مقطعی است. انقدرها هستند که باید این کار را انجام بدهند بعضی‌ها هستند که باید از نظر مالی ساپورت‌شان کرد تا دغدغه مالی نداشته باشند و راحت بیایند بازی کنند. در قسمت اکادمی حتما باید «سوبسید» بدهی و اگر سوبسید ندهی نمی توانی کار کنی تیم‌های خوبی مثل پرسپولیس و استقلال مربی پایه خود را باید ساپورت کنند نه اینکه به مربی پایه کمترین حقوق را بدهند . این کار باعث بالا رفتن انگیزه مربی می‌شود مگر اینکه با عشق کار کند و اگر ساپورت کنند می توانند بازدهی بهتری داشته باشند.

    فوتبال در همه جای دنیا یک صنعت است زمانی که تیم ملی ما می‌رود جام جهانی و یا حتی می‌‌رود جام ملت‌ها من خودم به عنوان یک خبرنگار کلی سود می‌کنم، صدا و سیما سود می‌کند، چارتر هواپیمایی و خیلی جاهای دیگر ولی ما هیچ وقت نتوانستیم به مدیرانی که می‌ آیند القا کنیم که اگر کار خیلی خوب انجام شود همه سود بیشتری می برند همه آمدند و فقط جلوی چشمشان را دیدیدند و گفتند چند ماه ماموریت داریم می ریم به نظر ما این بخش به نحوی است که میشه به بخش دولتی گفت مثل ما اونا انتخاب می کنند چون که باشگاه‌های ما خصوصی نیستند ؟

خیلی ساده میتوانیم ببینیم که چه اتفاقی برای فدراسیون والیبال ما افتاده آنها هم راهشان مشخص بود و هم مدیریت ثابت داشتند و بعد اول آقای یزدانی و خرم و بعد آقای داورزنی این راه و ادامه دادند و شما ببینید آقای داورزنی چند سال رئیس فدراسیون است همان مسیر آقای خرم رفت. اول رفتند استعدادیابی کردند و رفتند به سوی کار مدیریتی ثابت و همینطور در شهرستانها گشتند و استعدادیابی کردند حالا بازیهاشان را ببینید چند آنها چند مربی آوردند و این باعث شد والیبال ما در جهان حضور جدب داشته باشد الان تیم ما در المپیک از نظر سنی بالاتر از تیم‌های دیگر بود.

     البته پشتیبانی سازی هم کردند تیم "ب" که رفت آسیا قهرمان شد ؟

اما در بزرگسالان کسی ندید. قطعا پشتیبان سازی وجود دارد به نظرم الگوی خوبی است والیبال اگر ما از والیبال الگو بگیریم قطعا در ورزش‌های دیگر موفق می شویم همون طور گفتم مدیریت مهمه.

     شاخصه‌های مدیر موفق را شما میتوانید بگویید، شما داخل مدیریت بودید و با مدیرای زیادی هم کارکرده اید ؟

مدیریت تعریف شده است و هر مدیر یکسری فاکتور برای موفقیت دارد. علم مدیریت و ارتباطات در کشور ما خیلی مهم است و از همه مهمتر صداقت در کار باید داشته باشد و تیم موفقی برای مدیریت خود انتخاب کند تا بتواند مدیر موفقی باشد.

      کدام بخش المپیک برای شما جذابتر بوده است ؟

کشتی یزدانی که 6 -0 عقب بود شرایط خیلی حساس بود ساعت 2 شب بود و رستمی و سلیمی خوب بودند و سلیمی که خیلی خوب بود و داوران ایران هم گفتند حقش پایمال شد به نظر من با همان عملی که روی پایش انجام شد فوق العاده ظاهر شد.

  ما همیشه در دقیقه 90 قهرمان می‌شویم و در سوی دیگر قهرمانان ما همه در آوردگاه المپیک به اصطلاح گیر می‌کنند مثل حمید سوریان نظر شما چیست؟

آقای بنا چندین سال برای کشتی زحمت کشیده است در ورزش نمی توان انفرادی نتیجه گرفت.خیلی سخت است اما در ورزش گروهی، باخت تقسیم می‌شود. سوریان چندین طلا برای کشتی ما تا بحال گرفته است و برای ما قابل احترام است همینطور اقای بنا که تا امروز ورزشکاران خوبی تحویل جامعه ی کشتی داده است وما نباید با یک برد و باخت زود تصمیم بگیریم و به قول معروف طوری تصمیم بگیریم که سزاوار است خیلی خوب باید تصمیم گیری کنیم نباید به خاطر نتیجه ضعیف تمام عملکرد آنها را زیر سوال ببریم .

      اینکه در المپیک قهرمانان ما اشک بریزند و به بن بست برسند خیلی سخت است برگردیم سر بحث لیگ و فوتبال آقای منصوریان در استقلال به نظر می رسد که بن بست رسیده است که همه درباره اش صحبت می کنند نظر شما چیست؟

قطعا اگر زمان به منصوریان داده شود می‌تواند موفق شود و هواداران باید که پشت تیم خودشان باشند . در کشور ما نتیجه مهم است. به هر حال منصوریان در نفت موفق بود.

     نمی‌شود شرایط نفت را با استقلال مقایسه کرد نفت به اندازه استقلال هوادار ندارد.

استقلال شرایط این که جزو مدعیان شود را دارد. من بازی صنعت نفت را دیدم بازی خوبی داشت اجرا می کرد که با گلی که خورد به حاشیه رفت و نتوانست این بازی را برنده بیرون بیاید.

     در تیم‌های پرسپولیس و استقلال به مربیان مهلت داده نمی‌شود تا بتواند کار کنند .

 به من در پرسپولیس مهلت ندادند چون آن زمان کار سختی داشتیم، بین وزارت ورزش و آقای کاشانی اختلاف بودو ما نتوانستیم بازیکن بگیریم انشالله برای علیمنصور این اتفاق پیش نیاید و خودش هم باید یک مقدار تمرکز داشته باشد تا بتواند استقلال را از حاشیه دور کند.

      یک جا خواندم که شما گفتید در پرسپولیس به شما یک نیمه هم فرصت ندادند تیم شما مهره نداشت ولی تیم استقلال مهره بازی ساز زیاد دارد؟

نمی خواهم مقایسه کنیم علی مربی جوانی است و انشاالله که در این کار موفق شود فقط زمان می خواهد تا بتواند خودش را ثابت کند دربی هم نزدیک است و او می تواند در این بازی تاثیرگذار باشد. بازی بعدی پرسپولیس با تراکتور در تبریز است و استقلال در تهران با ماشین سازی بازی دارد و باید دید در این بازی او چطور بازی را اداره می کند.

     شرایط کلی لیگ را چطور می‌بینید الان مدعیان مشخص شدند یا نه؟

هنوز خیلی زود است که راجع به این موضوع نظر بدهیم همیشه پرسپولیس و استقلال یکی از مدعیان قهرمانی هستند ولی برای گفتن این موضوع الان زود است و مدعیان هفته 8 به بعد مشخص می‌شوند.

         تا حالا تصمیمی گرفته‌اید که بعد پشیمان شوید ؟

بله مگر می‌شود آدم اشتباه نکند. آمدنم به پرسپولیس در آن مقطع اشتباه محض بود به خاطر دوستی با آقای کاشانی قبول کردم و وقتی که به عنوان مربی به این تیم آمدم زمان مناسبی نبود. من برای پرسپولیس همیشه با دل و جان بازی می‌کردم و آمدنم در آن مقطع زمانی سیاسی شد.

        

     تیم ملی برای جام جهانی آماده می‌شود شما چقدر امیدوارید دوباره به جام جهانی برویم ؟

ببینید از همه مهمتر این است که آقای کی روش ثبات در مربیگیری و انتخاباش وجود داشته است و چندین سال است که الان در این تیم حضور دارد و بازیکنان این تیم را به خوبی می‌شناسد و از بازیکنان جوان در این تیم استفاده می‌کند. در آن زمان سازمان لیگ آقای تاج یک قوانینی را درباره بازیکنای زیر 23 سال تصویب کرد و بازیکنای زیادی به فوتبال ما راه پیدا کردند و بعد از آن این بازیکن‌ها را در تیم ملی دیدیم چون در جام جهانی قبل بازیکنان تیم ملی سن بالایی داشتند و نتوانستند لژیونر شوند. رنج سنی در تیم ملی پایین آمده است و این امر که لیگ تعطیل شده است تا بازیکنای تیم ملی هماهنگی بیشتری پیدا کنند بسیار خوب است و قطعا تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کند.

     هماهنگی بین تیم ملی و تیم لیگ چطور باید صورت گیرد؟

فدراسیون فوتبال باید با مربیان جلسه‌ای برگزار کند تا این هماهنگی ایجاد شود و باید درباره بازیکن‌ها از تیم سوال شود و عملکرد بازیکن‌ها به مربی تیم ملی گفته شود و این تعامل باید بین فدراسیون و آقای کی‌روش و مربیان تیم‌ها برگزار شود.