فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا قرعه کشی شد

بدشانسی برای جهانبخش

بیست و ششمین دوره از قرعه کشی لیگ قهرمانان اروپا پنج شنبه شب در شهر موناکو برگزار شد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
بدشانسی برای جهانبخش
نوآوران -

جدای از جذابیت های همیشگی لیگ قهرمانان اروپا مسابقات فصل17-2016 به‌دلیل حضور سه بازیکن ملی پوش و جوان ایرانی تیم روستوف و دینامو زاگرب در آن جذابیتی دو‌چندان برای طرفداران ایرانی خواهد داشت. اگر تیم روستوف در یکی از سخت ترین گروه های ممکن قرار گرفته است اما مسلما دیدن تقابل سردار آزمون و سعید عزت اللهی و علی کریمی با تیم هایی نظیر بایرن مونیخ و اتلتیکو مادرید می تواند خاطرات سال‌های نه چندان دور درخشش لژیونرهای ایرانی را در فوتبال اروپا زنده کند.

      گروه A: خوش شانسی به نام آرسنال

اولین گروه مسابقات لیگ قهرمانان اروپا را می توان یکی از گروه های نسبتا ساده این مسابقات نامید. پاری سن ژرمن قهرمان فرانسه به عنوان سرگروه باید به مصاف تیم‌های مثل آرسنال انگلیس، بازل سوئیس و لودوگورتس بلغارستان برود. حضور آرسنال در این گروه می‌تواند خبر خوبی برای آرسن ونگر باشد. مسلما حضور در کنار این تیم ها برای توپچی‌ها بسیار خوشایند تر از همگروهی با تیم هایی نظیر بارسا ،بایرن مونیخ و رئال مادرید بود. شاید بازل سوئیس هم در این گروه در مقام شگفتی ساز ظاهر شود . اما به احتمال فراوان پاریسی ها و لندنی‌ها کار سختی برای صعود نخواهند داشت. از نکات جالب این گروه تقابل برادران ژاکا در تیم های بازل و آرسنال خواهد بود. گرانیت ژاکا در آرسنال و تاوالانت ژاکا در تیم بازل به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

      گروه B: وقتی بنفیکا غول می شود

گروه B را می توان یکی از گروه های جالب این دوره از مسابقات دانست . در گروهی که بنفیکای پرتغال سرگروه است مسلما از حضور سایر غول های سنتی قاره سبز در این گروه خبری نخواهد بود. بنفیکا در این گروه با تیم‌هایی نظیر ناپولی ایتالیا، بشکتیاش ترکیه و دینامو کی‌یف اوکراین هم گروه خواهد بود. مسلما این در این گروه رقابت اصلی بین دو تیم ناپولی و بنفیکا خواهد بود.

      گروه C: بازگشت پپ به خانه

یکی از جذاب ترین دیدارهای مرحله مقدماتی در گروه C رقم خواهد خورد . جایی که بارسلونای اسپانیا به مصاف منچستر سیتی انگلیس، مونشن گلادباخ آلمان و سلتیک اسکاتلند خواهد رفت. پپ گواردیولا بعد از ناکامی نسبی با بایرن مونیخ هدایت سیتیزن‌های شهر منچستر را به عهده گرفته و در اولین گام حضورش با منچستر سیتی در اروپا باید رودر‌روی بارسلونا اسپانیا قرار بگیرد. منچستر سیتی فصل قبل با هدایت مانوئل پیگرینی تا نیمه نهایی مسابقات لیگ قهرمانان هم بالا رفت اما به دست رئال حذف شد. مسلما کسب هر نتیجه ای به غیر از قهرمانی اروپا توسط گواردیولا از سوی مالکان ثروتمند باشگاه سیتی قابل قبول نخواهد بود. بعید به نظر می رسد دو تیم دیگر یعنی گلادباخ و سلتیک بتوانند برای سیتی و بارسا دردسر ساز شوند.

      گروه D: سعید و سردار رودر روی بزرگان اروپا

بعد از سال‌ها بالاخره فوتبال ایران صاحب سه نماینده در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا شده است. تیم فوتبال روستوف روسیه به لطف درخشش سردار آزمون و سعید عزت اللهی به مرحله گروهی این رقابت ها صعود کرده است و حالا باید رودروی تیم های بایرن مونیخ، اتلتیکو مادرید و آیندهوون هلند قرار بگیرد. اگرچه صعود روستوف به مرحله بعد بعید خواهد بود اما مسلما درخشش آزمون و عزت اللهی در این بازی‌ها بهترین فرصت برای درخشش این دو بازیکن آینده دار فوتبال ایران در سطح اول فوتبال دنیاست. تقابل مجدد بایرن و اتلتیکو مادرید هم از نکات جذاب این گروه خواهد بود. سال گذشته بود که شاگردان دیگو سیمئونه بایرن مونیخ را در مرحله نیمه نهایی از جریان مسابقات حذف کردند و مسلما شاگردان آنجلوتی انگیزه بالایی برای جبران شکست سال گذشته دارند.

      گروه E: همه مدعی هستند.

 اگرچه ظاهرا در گروه E هیچ کدام از غول‌های سنتی قاره سبز حضور ندارند اما به نظر می‌رسد قدرت و توان هر چهار تیم در یک سطح است. زسکا مسکو روسیه به عنوان سرگروه باید به مصاف تیم های بایر لورکوزن آلمان، تاتنهام انگلیس و وموناکو فرانسه برود. به نظر می رسد هر چهار تیم حاضر در این گروه شانس مساوی برای صعود به مرحله بعد این مسابقات را داشته باشند.

      گروه F: دیدار انتقامی دورتموند و رئال

 رئال مادرید پرافتخارترین تیم لیگ قهرمانان اروپا در گروه F با تیم های بورسیا دورتموند آلمان، اسپورتینگ لیسبون پرتغال و لژیا ورشو لهستان هم گروه خواهد بود. تقابل رئال با زنبورهای زرد وستفالن در سال های اخیر شاهد برد و باخت هر دو تیم بوده است. البته به‌نظر می رسد شاگردان توخل کار بسیار سختی را مقابل تیم یکدست زیدان پیش رو داشته باشند. دیگر تقابل جذاب این گروه مصاف رونالدو با اسپورتینگ لیسبون خواهد بود. چرا که رونالدو با درخشش در عقاب های سبز و سفید لیسبون خود را به فوتبال اروپا معرفی کرد و بازی رونالدو مقابل اسپورتینگ نوعی بازگشت به خانه به شمار می رود.

      گروه G: خوش شانسی به نام رانیری

تیم شگفتی ساز لستر سیتی انگلیس بعد از قهرمانی در لیگ جزیره در سید یک قرعه‌کشی قرار گرفت و در این مسابقات باید به مصاف تیم های پورتو پرتغال، کلوب بروخه بلژیک و کپنهاگن دانمارک برود.

شاگردان کلودیو رانیری در تا اینجای لیگ جزیره چندان درخششی از خود نشان نداده بودند و مسلما این گروه بندی بهترین خبر برای کلودیو رانیری خواهد بود. چرا که می تواند با اندکی خوش شانسی راهی دور بعد مسابقات شود.

      گروه H: کار راحت گورخرهای احیا شده

شاگردا ن ماکسی آلگری بعد از باخت تلخ فصل پیش مقابل بایرن مونیخ کار امسال برای جبران به میدان آمده اند. یوونتوس در این گروه با تیم های سویا،المپیک لیون و دینامو زاگراب کرواسی هم گروه است. این گروه هم برای ایرانی‌ها جذابیت خاصی خواهد داشت . چرا که زلاتکو کرانچار به عنوان سرمربی دینامو زاگرب و علی کریمی بازیکن ایرانی تیم دینامو زاگرب در این گروه حضور دارند. اگرچه این گروه کریمی نسبتا از گروه سردار آزمون و سعید عزت اللهی ساده تر است . درخشش این هافبک ایرانی هم می تواند باعث افزایش بیش از پیش اعتبار فوتبال ایران در اروپا شود.