گفت‌وگوی «نوآوران» با لژیونر شماره 10 ایران

کریم انصاری‌فرد: ما لشکر 100 هزار و 11 نفره هستیم

مهاجم شماره 10 تیم ملی امیدوار است با حضور تماشاگران و پر شدن استادیوم آزادی اولین گام در مسیر رسیدن به جام جهانی را مقتدرانه پشت سر بگذارند.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
کریم انصاری‌فرد: ما لشکر 100 هزار و 11 نفره هستیم
نوآوران -

کریم انصاری‌فرد که در فصل گذشته در لیگ یونان عملکرد خیره کننده ای داشت، با تمدید قراردادش با پانیونیوس بار دیگر با پیراهن این تیم به میدان خواهد رفت. او اکنون در اردوی تیم ملی حضور دارد و خود را برای دیدار فردا مقابل قطر آماده می کند. دیداری که پیروزی در آن در این ماراتن 5 تیمه می تواند نقش پررنگی در دومین صعود پیاپی ایران به جام جهانی و این‌بار به مقصد روسیه ایفا کند. انصاری‌فرد در گفت و گو با «نوآوران» ابراز امیدواری می کند با حضور هواداران پرتعداد ایرانی در استادیوم شرایط پیروزی را آسان تر کنند که در ادامه صحبت‌های او را خواهید خواند.

   با توجه به فرصت کم باقیمانده به دیدار با قطر، برای این تقابل آماده اید؟

من در اردوی آماده سازی پانیونیوس حضور داشتم و بعد از آن به اردوی تیم ملی در ایتالیا اضافه شدم. اردوی خوبی در فلورانس پشت سر گذاشتیم و اکنون نیز در فاصله کوتاهی که به این دیدار باقی مانده کاملا مهیای این بازی سرنوشت ساز هستیم. حریف را نمی توان به هیچ عنوان دست کم گرفت و قطر طی سالیان اخیر با هزینه‌هایی که داشته هم از نظر امکانات و هم پیشرفت فنی خود را به سطح بالایی رسانده است و هم اکنون لیگ این کشور یکی از معتبرترین لیگ‌های آسیاست که ستاره‌های اروپایی نیز به راحتی پیشنهاد حضور در آن را می پذیرند. با این حال ما به عنوان تیم اول آسیا و یکی از شانس‌های مسلم حضور در جام جهانی با توجه به بازی در استادیوم آزادی به نتیجه ای جز پیروزی فکر نمی‌کنیم و باید این دیدار را با حداکثر امتیاز به پایان برسانیم.

   قطر با توجه به فقر جمعیت، توانسته ستاره‌های خوبی به تابعیت خود درآورد به نظر می رسد کار دشواری پیش رو داشته باشیم.

منکر این مساله نمی شویم و خودم هم به این مساله اشاره کردم که قطر طی سالیان اخیر هزینه سرسام آوری را برای پیشرفت فوتبال خود انجام داده و بر اساس آن نیز توانسته جواز میزبانی جام جهانی در دوره آتی را نیز کسب کند. مسلما آنها نمی خواهند به عنوان تیمی که میزبانی دور آتی را برعهده دارند در این دوره غایب باشند. ما در گروهی حضور داریم که همه از ایران و کره‌جنوبی به عنوان مدعی اصلی نام می برند اما مسلما ازبکستان، قطر، چین و سوریه نیز هر کدام نقشه‌های خاص خود را دارند و به دنبال رسیدن به بزرگترین افتخارشان هستند و حریف آسانی به نظر نمی رسند. ما در دوره قبل نیز با کره جنوبی و ازبکستان هم گروه بودیم و باوجود شرایط سختی که داشتیم توانستیم جواز صعود به برزیل را کسب کنیم با این حال در این دوره نیز مسلما کار سختی پیش روی ما که نه مقابل مردم ایران قرار دارد و همه در این مسیر سهیم هستند.

   کدام تیم را مهمترین رقیب تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی می دانی؟

فوتبال اکنون در تمام دنیا علاوه بر ورزش یک علم است و تمام کشورها اکنون این علم را به ورزش خود تزریق کرده اند. قطر و چین در همین فصل مطمئنا میلیارد تومان هزینه حضور ستاره‌هایی کرده اند که کیفیت لیگ شان را افزایش می دهد و در کنار آن باعث پیشرفت فوتبال در این کشورها می شود. ما برخلاف این کشورها توانسته ایم به قلب اروپا راه پیدا کنیم و اکنون بیشتر بازیکنان تیم ملی تجربه حضور در لیگ‌های اروپایی را دارند و این می توان پوئن مثبتی برای فوتبال کشورمان باشد. با این حال در میدان مسابقه نباید یک لحظه غفلت کرد و ما با کارلوس کی روش برای تمام دقایق برنامه داریم و می خواهیم بار دیگر به جام جهانی صعود کنیم و این افتخار را با تمام هواداران‌مان شریک خواهیم‌شد.

   برخلاف دوره قبل اما در این دوره امکانات بهتری پیش روی تیم ملی قرار گرفته و رسانه‌ها، فدراسیون، مردم و مسوولان نگاه ویژه ای به تیم ملی دارند.

این انتظاری است که همه دارند. ما امانت دار پیراهن و پرچم ایران هستیم و با حمایت آنهاست که می توانیم خواسته‌ها را برآورده کنیم. در دیدار برابر قطر نیز ما با 11 بازیکن به میدان نمی رویم بلکه با حضور یکصد هزار هوادار در استادیوم مقابل این حریف سرسخت قرار خواهیم گرفت. وقتی خواسته ای به عنوان هدف عمده یک جامعه قرار دارد باید همه در حد توان برای تحقق آن تلاش کنند. صدا و سیما به گونه ای خاص، رسانه‌ها به گونه ای دیگر و هواداران تیم ملی نیز به گونه ای که می توانند. ما نیز مسلما تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت تا نتیجه به ثمر رسیده همان چیزی باشد که خواسته همگی است. پس از هم اکنون خودمان را به گونه ای آماده می کنیم که با یک لشکر صد هزار و 11 نفره مقابل قطر قرار گیریم و نتیجه خوبی نیز برای فوتبال مان رقم بزنیم و اینگونه گام اول را محکم برداریم.

    شناخت از حریف نقش پررنگی در آنالیز و شیوه تقابل با آنها دارد. اکنون شناخت تان از تیم قطر با شرایط ویژه ای که برابر ما قرار خواهد گرفت چگونه است؟

بخش اصلی فوتبال این است که بتوانی قدرت خود را به حریف دیکته کنی و ما در استادیوم خانگی مان این مساله را به عنوان فاکتور اول به کار خواهیم گرفت. در نهایت نیز این مساله را باید بگویم کادرفنی کارلوس کی روش شناخت کاملی از حریف و شیوه و تاکتیک و بازیکنان آن دارند که به اطلاع بازیکنان رسیده است و همه ما با آمادگی کامل مقابل این تیم قرار خواهیم گرفت. اکنون به تنها چیزی که نیاز داریم حمایت است و ما این حمایت را در بازی فردا و روی استادیوم‌ها باید به طور کامل لمس کنیم. در ترکیب تیم ما ترکیبی از بازیکنان جوان و باتجربه به میدان می روند و این حمایت می تواند نقش پررنگی در نتیجه داشته باشد.

   به عنوان مهاجم شماره 10 و باتجربه تیم ملی قول گلزنی در این دیدار می دهی؟

باید ابتدا نظر کارلوس کی روش را برای حضور در این بازی جلب کرده باشم و امیدوارم فرصت حضور در این بازی را داشته باشم. در نهایت نیز وظیفه اصلی ام به عنوان مهاجم گلزنی است و تمام تلاش و توان و البته تمرکزم را روی این مساله خواهم گذاشت تا به گل برسیم. در ترکیب ما بازیکنان خوبی حضور دارند که مسلما همه آنها به نتیجه گرفتن تیم فکر می کنند و قلب همه ما برای موفقیت تیم ملی می تپد.