عنابی‌پوشان ستاره‌دار را بردیم

بازی تلخ با پیروزی شیرین

تیم ملی ایران در اولین گام و برابر حریفی که این‌بار با تفاوت بسیار روی نیمکت و بازیکنان لیست خود برابر ایران حضور یافته بود، توانست به برتری دست یابد و با این سه امتیاز اکنون در صدر جدول 5 تیمی خود قرار دارد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
بازی تلخ با پیروزی شیرین
نوآوران -

شاگردان کارلوس کی روش که بعد از پشت‌سر گذاشتن اردوی آماده سازی ایتالیا و مخفی‌کاری های مخصوص سرمربی پرتغالی خود برای تحت فشار قرار دادن قطری ها در این بازی حضور یافته بودند، در حضور یکصدهزار هواداری که در استادیوم بی تاب برتری ایران بودند تا دقیقه 90 کاری از پیش نبردند. بازی نه چندان جالب از سوی ملی پوشان ایران که تاب هواداران را به سر آورده بود در نهایت با اشتباه شیرین دروازه بان حریف همه چیز را به نام ایران رقم زد تا گوچی بار دیگر در مسیر جام جهانی به داد ایران برسد.بدترین لحظه برای تیم ایرانی موقعی بود که پس‌ از پایان نیمه اول بازی مربی تیم ملی به همراه کادر فنی‌اش وارد زمین شدند و به شدت نسبت به داور بازی انتقاد کردند.

تیم ملی ایران بازی را با چند سورپرایز جالب آغاز کرد و علیرضا بیرانوند که در این فصل عملکرد خوبی در ترکیب پرسپولیس داشت را جایگزین علیرضا حقیقی که در دو تورنمنت معتبر قبلی شماره یک ایران بود، قرار داد. نیمکت‌نشینی مرتضی پورعلی گنجی نیز دیگر سورپرایز کارلوس کی روش بود و سرمربی تیم ملی خط دفاعی خود را با سیدجلال حسینی، رامین رضاییان، احسان حاج صفی و پژمان منتظری شکل داد. عملکرد دور از انتظار احسان حاج صفی که بعد از بازگشت از لیگ آلمان هنوز نتوانسته در حد و اندازه های خود ظاهر شود انتقاد اول را متوجه سرمربی تیم ملی کرد تا او وادار به واکنش شود و این‌بار بهانه گذشته مبنی بر در اختیار نداشتن مهرداد پولادی را پیش بکشد. پولادی، بازیکنی که 3 سال است از تیم ملی دور بوده به زعم کارلوس کی‌روش اکنون نیز بزرگترین بازیکنی است که می تواند او در جناح چپ تیم ملی به کار گیرد و البته در شرایط فعلی او سعید آقایی و میلاد محمدی را نیز در اختیار دارد. کی روش اما در واکنش به این سوال که چرا از این دو بازیکن در این دیدار سود نبرده عنوان کرد وقتی از بازیکنی با بیش از 80 بازی ملی این انتقادات انجام می شود، باید نگران بازیکن بی تجربه ای مثل این دو باشد.

در خط میانی ایران که نبودن عنصر تکنیک و فانتزیست نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود کی‌روش از آندرانیک تیموریان، سعید عزت اللهی، اشکان دژآگه و علیرضا جهانبخش سود برد. اشکان دژآگه در این دیدار در دقیقه 68 به دلیل مصدومیت جای خود را به وحید امیری داد تا نگرانی بابت عدم حضور این بازیکن در دیدار برابر چین افزایش یابد.

استفاده از زوج جوان مهدی طارمی و سردار آزمون نیز دیگر مورد بود که کارشناسان به آن اشکال زیادی وارد کرده بودند و معتقد بودند با توجه به ناآمادگی مهدی طارمی که در تیم باشگاهی اش نیز کمتر از سوی برانکو مورد استفاده قرار می گیرد، تصمیم بهتری باید از سوی کی روش اتخاذ می شد. با این حال اما مهدی طارمی و سردار آزمون بعد از ناکامی های متعدد در نهایت جای خود را به کریم انصاریفرد و رضا قوچان نژاد، دو لژیونر ایرانی حاضر در لیگ یونان و هلند دادند تا همین دو بازیکن نیز در ادامه روی همکاری با هم از اشتباه مهلک امیر لکومته، دروازه‌بان فرانسوی تیم ملی قطر سود و آزادی را تا مرز انفجار ببرند. در لحظاتی که به نظر می‌رسید حرکات نمایشی و عصبیت بیش‌از اندازه کی‌روش و دستیارانش هم موثر واقع نشده، اشتباه شماره یک قطری ها باعث شد تا توپ در اختیار انصاریفرد قرار گیرد و پیش روی این بازیکن به محوطه جریمه و دخالت مدافع حریف فرصت را در اختیار رضا قوچان نژاد قرار داد تا دروازه عنابی پوشان را باز کند و در ادامه نیز بعد از وقفه ای 7 دقیقه‌ای بابت درگیری های به وجود آمده بین نکونام و بازیکنان و کادر قطری، این جهانبخش بود که با حرکت اروپایی خود گل دوم را به ثبت رساند.

جواد نکونام، کاپیتان پیشین تیم ملی که بعد از بازنشستگی اکنون روی نیمکت تیم ملی در کنار کی روش قرار گرفته است، بعد از گلی که گوچی به ثمر رساند برای شادی از نیمکت ایران جدا شد که در این بین برخورد او با کادر قطری ها باعث ایجاد حاشیه و درگیری شدیدی بین بازیکنان و اطرافیان دو تیم شد. اتفاقی که قطری ها را مصمم کرد در پایان بازی تهدید کنند از خجالت ایرانی ها در بازی برگشت در خواهند آمد.

با این پیروزی و با توجه به تفاضل گل بهتر ایران، شاگردان کارلوس کی روش تا پیش از دیدار برابر چین در صدر جدول قرار گرفتند و باید دید برابر این حریف که در اولین دیدار خود مقابل کره جنوبی با نتیجه 3 بر 2 شکست خورد چه نتیجه‌ای کسب خواهند کرد.