گفت‌وگوی «نوآوران» با مدافع سابق تیم ملی

جواد زرینچه: این عملکرد در حد نام تیم اول آسیا نبود

تیم ملی ایران در دیدار اول خود در مرحله انتخابی جام جهانی برابر قطر به پیروزی دست یافت و این مساله در حالی حاصل شد که انتقادات زیادی به روند تاکتیکی تیم ملی وارد شده بود.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
جواد زرینچه: این عملکرد در حد نام تیم اول آسیا نبود
نوآوران -

عملکرد نه چندان قابل قبول بازیکنان ایران در کنار حواشی به وجود آمده این بازی باعث شد تا با یکی از بااخلاق ترین بازیکنان سابق تیم ملی و باشگاه استقلال گفت‌وگو کنیم. جواد زرینچه که با پیراهن استقلال و بازوبند کاپیتانی این تیم یکی از محبوب ترین ها در بین هواداران آبی‌پوش محسوب می شود، در جام جهانی 98 نیز زمینه ساز یکی از گل های ایران برابر آمریکا بود تا خاطره بزرگی در ذهن فوتبالدوستان باقی بگذارد. زرینچه علی‌رغم دوری از فوتبال با توجه به سابقه مناسبی که از خود به جا گذاشته مسلما می تواند کارشناس جالبی برای پاسخگویی درباره اتفاقات بعد از دیدار برابر قطر باشد. جایی که خیلی ها مدعی هستند نباید با رفتار غیر ورزشی به قطری ها اجازه توهین به فوتبال ایران را می دادیم. او در این رابطه با نوآوران به گفت‌وگو نشست که در ادامه می خوانید.

  اینکه جواد زرینچه از فوتبال دور است مطابق میل هواداران نیست و مسلما همه انتظار دارند شما را در سطح اول ببینند. چرا هدایت تیمی را قبول نمی کنید؟

مسلما فوتبال عشق بزرگ من است و خودم هم از این شرایط چندان رضایت ندارم اما شاید بهتر است اینطور بگویم که فعلا شرایط برای کار کردن مهیا نیست و باید منتظر فرصت بهتری باشم. هیچ وقت نخواستم در این فوتبال با وصل شدن به آقایان تیم بگیرم زیرا نمی‌خواهم به این شکل به فوتبال بازگردم. البته برخی از دوستان من این کار را انجام می‌دهند اما با این شرایطی که در فوتبال حاکم است، افرادی که حق آنها حضور در لیگ برتر است از چرخه مربیان بیرون می‌مانند.

  تیم ملی در اولین گام به سه امتیاز شیرین دست یافت و شرایط خوبی در جدول برای خود به وجود آورد. این در حالی است که عملکرد تاکتیکی و فردی بازیکنان با انتقادات زیادی همراه بود. نظرتان در این باره چیست؟

مسلما همینطور است و از تیم ملی ایران انتظار بیشتری در بازی برابر قطر می‌رفت. با این حال باید شرایط دیدارهای اول هر تورنمنت را پذیرفت و مسلما شاگردان کی روش در دیدارهای آتی خود با شیوه و عملکرد متفاوت و قابل قبولی به میدان خواهند رفت. جای خوشحالی است که توانستیم سه امتیاز از اولین بازی خود کسب کنیم و البته همانطور که گفتید به نظر من نیز تیم ایران در حد و اندازه خود ظاهر نشد. از این تیم انتظار بیشتری داشتیم ولی باید گفت که بازی اول همیشه شرایط سخت است. این بازی جذابیت فوتبالی نداشت و با اینکه ما میزبان بودیم ولی مهم سه امتیاز بود که گرفتیم.

  شرایط برخی بازیکنان باعث شد تا در پایان بازی انتقادات زیادی متوجه آنها شود و خیلی ها معتقدند احسان حاج صفی و آندرانیک تیموریان در حد و اندازه خود ظاهر نشدند.

نمی توان با یک بازی شرایط را سنجید اما از بازیکنان باتجربه انتظار بیشتری می رود. امیدوارم در بازی‌های بعدی تیم جوان‌تری را روانه مسابقات کنیم و با توجه به بازیکنان با استعدادی که داریم بازی‌های بهتری ارائه دهیم. چند بازیکن از شرایط آرمانی خود به دور بودند و می‌توان گفت این ناآمادگی به دلیل حساسیت زیاد بازی اول بود. با این حال بازیکنان در فرم ایده آل خود در این بازی نبودند و همین مساله باعث شد تا به سختی به دروازه حریف برسیم و در نهایت نیز برای پیروزی به بیش از 90 دقیقه زمان نیاز داشته باشیم.

  عملکرد کارلوس کی روش و البته جواد نکونام نیز با توجه به حواشی به وجود آمده، انتقادات زیادی را به همراه داشته. نظرتان در این باره چیست و آیا شما آن را حرفه ای می دانید؟

مسلما در دنیای حرفه ای این مسائل به سود فوتبال ما نخواهد بود. تیم ملی از بازیکنان جوانی سود می برد که این شرایط می تواند حاشیه بزرگی ایجاد کند. در نظر بگیرید اگر جو همانطور ادامه می یافت و یکی از بازیکنان جوان ما اقدام غیرحرفه ای تری انجام می داد چه کسی باید عواقب آن را برعهده می گرفت؟ این کارها به ضرر فوتبال ما است و فرهنگ ما این اتفاقات را قبول نمی‌کند. این نوع درگیری‌ها اعتبار فوتبال ما را زیر سؤال می‌برد. البته من هم قبول دارم داور در حد و اندازه این بازی نبود و به این دلیل که ما تیم اول آسیا هستیم می‌شد تیم داوری بهتری برای این بازی درنظر گرفت.

  تیم ملی بعد از پیروزی برابر قطر، این هفته راهی چین خواهد شد تا دومین دیدار خود در مسیر انتخابی جام جهانی را برابر این حریف برگزار کند. چینی که البته بعد از شکست نزدیک مقابل کره جنوبی نمی خواهد شانس خود را از دست بدهد. شرایط ایران را در این بازی چطور ارزیابی می کنید؟

شرایط هر بازی متفاوت است و بنده امیدوارم ایران در بازی با چین شرایط بهتری را پشت سر بگذارد. بازی دو تیم چین و کره جنوبی را دیدم و چینی ها در حمله فوق‌العاده نشان دادند و در این بازی خط دفاعی ما و کلا ساختار دفاعی ما تاثیرگزار است. چین می‌تواند تیم خطرناکی برای ما باشد. ما باید برابر این تیم بسیار هوشیار بازی کنیم. چین همیشه جلوی ما شکست خورده است ولی بازیکنان ما نباید به این مسائل توجه کنند. امیدوارم با بازی خوب بتوانیم چین را در زمین خودش شکست دهیم.

  در پایان نظرتان درباره استقلال و شرایط آن با علیرضا منصوریان چیست؟ فکر می کنید این تیم با منصوریان موفق شود؟

در اینکه استقلال تیم خوبی در این فصل دارد و به قول فوتبالی ها، فوتبالیست جذب کرده شکی نیست اما شاید نیاز به زمان داشتند و این زمان در این برهه که لیگ تعطیل است در اختیار آنها قرار گرفته است. هیچ‌کس دوست ندارد استقلال را در این وضعیت ببیند و شخصا به عنوان هواداران این تیم برای منصوریان و استقلال آرزوی موفقیت می کنم. مسلما منصوریان این قابلیت را دارد که این استقلال را به موفقیت برساند و باید ضمن دوری از حاشیه ها تمام توان خود را به کار گیرد.