حرف اول - حمید ابراهیمی

کی‌روش و لکه‌های برجا مانده از قطر

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
کی‌روش و لکه‌های برجا مانده از قطر
نوآوران -

تیم ملی ایران در اولین گام از مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در استادیوم آزادی برابر قطر قرار گرفت و در یک بازی پر حرف و حدیث به برتری دست یافت. دیداری که مسلما در آینده بزرگترین خاطره ای که بر ذهن هواداران فوتبال بر جا می ماند نه اشتباه مهلک دروازه بان دو ملیتی و فرانسوی قطر که منجر به باز شدن گره بازی و نه سوپر گل اروپایی علیرضا جهانبخش، بلکه رفتار دور از ذهن کارلوس کی روش و کادرفنی اش روی نیمکت و جنجال های رخ داده در این ارتباط خواهد بود.

کارلوس کی روش که با تعطیلی یک ماهه لیگ و حضور در اردوی ایتالیا انتقاد زیادی را از سوی مربیان ایرانی متوجه خود می دید در اولین گام نه اقتدار لازم را برابر یکصدهزار هوادار که بیش از 90 دقیقه حامی تیم ملی بودند، از خود به نمایش گذاشت و نه توانست مانعی مقابل تاکتیک های خوزه دنیل کارنو، سرمربی اروگوئه ای تیم ملی قطر ایجاد کند و از نظر آماری از حریف در خانه شرایط بدی را پشت سر گذاشت. با این حال همه چیز در پس برد دو گله در ثانیه هایی که تنها خدا دوست‌مان داشت و کسب سه امتیاز این بازی پنهان ماند. کارلوس کی روش برخلاف تصور نیمه اول این بازی را نه بر پایه تاکتیک بلکه تنها بر اساس فشار روی داور سریلانکایی به پایان رساند و همین مساله نیز عاملی شد تا هواداران در پایان این نیمه برخورد عجیبی با پررا هتیکان کاناماگ داشته باشند و با انواع و اقسام اشیا او را به سمت رختکن مشایعت کنند. شاید همین عامل بود که سوت او در نیمه دوم بیشتر به سود ایران چرخید و باعث شد تا جنجال‌های دقایق پایانی بازی نیز این‌گونه شکل گیرد. جواد نکونام که به تازگی کفش ها را آویخته به عنوان مرد مورد اعتماد کی روش روی نیمکت تیم ملی حضور یافته و در اولین تجربه خود چنان عتاب از دست داد که بعد از گل برتری مقابل قطر با حرکاتی عجیب به سمت زمین یورش برد و در این راه برخوردی نیز با کادر حریف داشت. برخوردی که باعث شد درگیری بزرگ و خارج از کنترل داور بازی شکل گیرد و در ادامه پای نیروی امنیتی نیز به میان کشیده شود. در این میان اما کارلوس کی روش بدون توجه به صحبت همتای خود روی نیمکت حریف که جنتلمنانه اعتراضش نسبت به کادر او را اعلام می‌کرد به ادامه جوسازی‌اش پرداخت تا سه امتیاز این بازی از کف او نرود. کی‌روش با حرکات اعتراضی و تشنج‌آفرین و با اعتراض به داوری سعی در تغییر فضای بازی را داشت و کارنو نیز در سمت مقابل به دنبال خنثی کردن تحرکات سرمربی تیم ایران بود.

ایران در اولین گام منتهی به مسکو موفق شد از میزبان 2020 جام جهانی سه امتیاز کسب کند، سه امتیازی که مسلما برای فوتبالدوستان چندان شیرین نبود و شاید اولین بار بود که ایران نیز همچون کشورهای حاشیه خلیج فارس با استفاده از حواشی به دنبال رسیدن به نتیجه مدنظر خود بود. اتفاقی که بارها از سوی منتقدان داخلی و کارشناسان نکوهیده شده بود و به عنوان یکی از حرکات زشت حریفان از آن یاد شده بود. مسلما همه به دنبال این بودند که ایران با کسب امتیاز از قطر اولین حریف خود را از پیش رو بردارند اما مسلما هیچ کدام از فوتبالدوستان چنین روشی را دوست نداشتند. روشی که کارلوس کی روش سرمربی کنونی تیم ملی بعد از 4 حضور در جام جهانی، اینبار برای رسیدن به روسیه در پیش گرفته است و اکنون در رسانه های قطری از آن به عنوان لکه سیاه دیدار با ایران یاد می‌شود.