برانکو ایوانکوویچ در گفت‌وگو با «نوآوران»:

من حسن نیتم را به ایران و پرچم آن نشان دادم

سرمربی تیم پرسپولیس که در برهه ای با کارلوس کی روش دچار مشکل شده بود، اکنون در حالی که برای حمایت تیم ملی ایران راهی استادیوم آزادی شده بود، با هجمه و انتقاد از سوی سرمربی پرتغالی همراه شده است. این در حالی است که برانکو با توجه به سابقه حضور روی نیمکت ایران به مدت 5 سال همواره از احترام خود به ایرانیان خبر داده بود و پیش از بازی برابر قطر نیز برای شاگردان کارلوس کی روش و مردم ایران آرزوی موفقیت کرده بود.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
من حسن نیتم را به ایران و پرچم آن نشان دادم
نوآوران -

برانکو ایوانکوویچ، روز پنجشنبه نیز بعد از تمرینات تیمش به همراه کادرفنی کروات خود راهی استادیوم آزادی شد تا بخشی از صدهزار نفر حاضر در این استادیوم برای حمایت از تیم ملی باشد. البته او هیچگاه خبر نداشت که مرد حاضر روی نیمکت تیم ملی با توجه به مشکلی که سابقا با او داشته در نشست خبری پایان این بازی بار دیگر به او حمله کند و از برانکو خواستار عذرخواهی باشد. برانکو اما با توجه به محبوبیتی که بعد از صعود به همراه تیم ملی ایران به جام جهانی 2006 کسب کرده و همچنین دیدارهای تماشاگرپسند به همراه پرسپولیس در طول فصل گذشته و کنونی، همچنان با سعه صدر با این مساله برخورد می کند و عنوان می کند دوست ندارد در این رابطه صحبتی کند که با ایجاد حاشیه برای تیم ملی ایران آنها از مسیر خود دور شوند. با برانکو ایوانکوویچ در رابطه با اتفاقات اخیر فوتبال ایران و شرایط پرسپولیس پیش از شروع مجدد فصل صحبت کردیم که در ادامه خواهید خواند.

    نظرتان درباره پیروزی ایران برابر قطر چیست؟ در این روزها انتقادات زیادی نسبت به شیوه بازی و عملکرد ایران می شود.

من به عنوان سرمربی پرسپولیس نمی توانم به این سوال پاسخ دهم. در وهله اول اما تنها می توانم خوشحالی بابت این پیروزی بزرگ که مسلما نقش زیادی در رسیدن به هدف نهایی ایران خواهد داشت اعلام کنم. مسلما قطر یکی از قدرت های آسیاست که در این سال ها تلاش زیادی داشته تا خود را از زیر سایه دیگر تیم ها خارج کند و به همین منظور در برابر ایران تلاش زیادی داشتند تا به نتیجه لازم دست یابند. با این حال ما تمام تلاش مان را کردیم تا به امتیاز برسیم و صبر و شکیبایی حامیان تیم ملی نیز جالب توجه بود و آنها به معنای واقعی هوادار بودند. مسلما نقش آنها در این پیروزی بیش از همیشه پررنگ بود و شخصا از خوشحالی آنها خوشحالم.

اما جالب است در حالی شما از ایران به عنوان «تیم‌ما» نام می برید و در استادیوم حضور یافتید که کارلوس کی روش در پایان این بازی به شدت به شما حمله کرد و با باز کردن مشکلات گذشته، بار دیگر خواهان عذرخواهی شما شد.

من به عنوان فردی که نه تنها زمانی که اکنون اینجا هستم از ایران به احترام یاد می کنم، بلکه زمانی که در خارج از ایران و در چین و قطر و کرواسی نیز کار می کردم از ایران به عنوان یک کشور قابل احترام یاد می کردم. من همیشه ارتباط خوبی با ایرانیان داشتم و بارها پیشنهاد آنها برای صرف قهوه را نیز پذیرفتم. اکنون نیز شخصا خوشحال می شوم که با موفقیت ورزش و فوتبال ایران مردم خوشحال شوند. وظیفه خودم می دانستم که روز پنجشنبه در استادیوم حضور یابم و یکی از حامیان پرچم و تیم ملی ایران باشم. هدف من به عنوان مربی باشگاهی این است که بازیکنان خوبی تحویل فوتبال ایران بدهم و اکنون تیم ملی باید از آن سود ببرد. خوشحالم که اکنون تیم ملی موفق شده و این جای تبریک دارد.

    اما در مورد صحبت های کی روش واکنشی نداشتید؟

من باید چه واکنشی نشان دهم؟ آیا مطمئن هستید منظور ایشان من بودم؟ من بارها گفته ام زمانی که حق با من باشد از آن دفاع می کنم و زمانی هم که نباشد آن را می پذیرم. من نمی دانم کی روش این صحبت ها را انجام داده یا این تنها استنباط شما از این مساله و صحبت هاست.

اما او اعلام کرده کسانى که در مسیر آماده سازى تیم ملى سنگ اندازى کرده اند اکنون باید عذرخواهى کنند و از این رفتار خود شرمنده باشند. شما پیش از اردوى آماده سازى تان در اوکراین اعلام کردید به بازیکنان ملى پوش نیاز دارید و بعد از آن اردوى تیم ملى در ارمنستان و اتریش لغو و باعث عصبانیت کى‌روش شد.

من در این باره صحبت هایم را کردم. وظیفه بنده است که بهترین بازیکنان را تمرین دهم و آنها را در راستاى آماده سازى در تیم باشگاهى و هدف آن و همچنین تیم ملى مهیا کنم. خیلى خوشحالم که بازیکنان پرسپولیس در این بازى بیشترین سهم را در ترکیب داشتند و به طور کلى من براى تیم ملى ایران و مردم آن خوشحالم که به یک پیروزى شیرین رسیدند و امیدوارم این شرایط ادامه داشته باشد. به نظرم توضیحاتم کامل بوده و نیازى نیست بیشتر از این درباره این مساله صحبت کنیم.

    شرایط پرسپولیس را براى ادامه مسابقات چطور ارزیابى مى کنید و تعطیلات به تیم شما ضربه نزد؟

بازیکنان با انگیزه اى دارم که همگى آنها براى رسیدن به ترکیب بى تابى مى کنند و این مساله یک مساله ذهنى دلپذیر براى من به وجود آورده است. ما طبق برنامه تمرین مى کنیم و خودمان را براى ادامه مسابقات مهیا مى کنیم. تعطیلات لیگ هم چیزى نبود که جزو برنامه نباشد و این از پیش اعلام شده بود. اکنون خودمان را مهیاى ادامه رقابت ها مى کنیم و مى دانیم کار سختى براى ادامه صدرنشینى در لیگ و همچنین بازى برابر تراکتورسازى در پیش خواهیم داشت.

    حضور شما در تعطیلات در دوبى هم حاشیه به همراه خود داشت و عنوان شد با تیمى در این کشور مذاکره کرده اید. این مساله صحت دارد؟

براى چه فکر مى کنید این مساله درست است؟ آیا مشکلى در باشگاه پرسپولیس به وجود آمده و یا عذر مرا خواسته اند که چنین چیزى در حال وقوع باشد؟ خبرنگاران در همه جا شیطنت خاص خود را دارند و مطمئن باشید من به قراردادى که امضا کرده ام نسبت به پرسپولیس، هواداران و مدیریتش متعهد خواهم بود و هنوز کارمان در پرسپولیس به پایان نرسیده است.

    اما حضورتان در هتلى در دوبى شایعاتى مبنى بر مذاکرات با تیمى در این کشور را به همراه داشته است.

شما به دنبال چه مساله حاشیه اى یا جنجالى هستید؟ من امروز نیز در هتلى در ایران به همراه یکى از دوستانم قهوه صرف کردم و اکنون باید گفت به دنبال مذاکره اى خاص بودم؟ مطمئنا من به عنوان یک مربى حرفه اى دوستان زیادى دارم و این نمى‌تواند دلیلى منطقى براى حاشیه سازى باشد.