گفت‌وگوی «نوآوران» با سرمربی سابق استقلال و تیم ملی

قلعه‌نوعی: می‌خواهند بلایی که سرم آوردند را بر سر برانکو بیاورند

امیر قلعه نوعی پرافتخارترین مربی فوتبال ایران در تاریخ لیگ برتر محسوب می شود که علی‌رغم عدم نتیجه گیری در سه فصل اخیر فوتبال ایران همچنان جایگاهش از سوی دیگر مربیان با خطری مواجه نیست. اما سرمربی سابق استقلال و تیم ملی اکنون با تراکتورسازی و ستاره هایش به دنبال این است تا کلکسیون قهرمانی هایش را تکمیل تر کند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
قلعه‌نوعی: می‌خواهند بلایی که سرم آوردند را بر سر برانکو بیاورند
نوآوران -

ژنرال آبی ها همچنان با کاریزمای خاص خودش بین هواداران این تیم محبوب است و در فصل گذشته باوجود مخالفت هایی که در تبریز پیش روی خود می دید با نتایجی که کسب کرد توانست هواداران تراکتورسازی را نیز با خود همراه کند. او اکنون با ستاره هایش به دنبال قهرمانی لیگ شانزدهم است و تیمش پتانسیل کسب این عنوان را دارد. هر چند او این هفته به همراه تیمش باید به مصاف مدعی دیگر لیگ و پرسپولیسی ها برود. دیداری که از آن به عنوان فینال زودهنگام لیگ یاد می شود و برنده آن می تواند شانس زیادی برای کسب عنوان قهرمانی برای خود متصور شود. رفاقت دیرینه امیر قلعه نویی با برانکو ایوانکوویچ و مشکلاتی که از چندی پیش با کارلوس کی روش پشت سر گذاشته و همچنین جدال حساس این هفته مقابل پرسپولیس موضوع صحبت های ما با امیر قلعه نویی بود که در ادامه از نظرتان می گذرانیم.

      بعد از تعطیلات طولانی لیگ بار دیگر به لیگ رسیده ایم و اکنون دیدار سختی مقابل پرسپولیس پیش روی شما قرار گرفته است. شرایط را پیش از این بازی چطور ارزیابی می‌کنید؟

به هرحال ما کار سختی با توجه به تعطیلی لیگ پیش رو داشتیم و این مساله تنها مختص به ما نبود و دیگر تیم ها نیز چنین چالشی را پشت سر گذاشتند اما تعطیلی بعد از 4 هفته از لیگ آن هم به‌مدت طولانی روی کارایی و خصوصا مسائل روحی بازیکنان تاثیرگزار است و نمی توان از آنها انتظار بالایی داشت. با این حال ما با برنامه ریزی تمرینات را دنبال کردیم و کاملا برای این بازی مهیا هستیم. شرایط جدولی برای هر دو تیم حساس است و در زمین خودمان باید به نتیجه لازم دست یابیم.

      به همین منظور است که از جدال شما و برانکو به عنوان فینال لیگ یاد می شود؟

هنوز در ابتدای لیگ قرار داریم و نمی توان از این بازی به عنوان فینال یاد کرد و هر نتیجه ای در این بازی برای هر تیمی رقم بخورد فرصت زیادی برای جبران وجود دارد. با این حال ما در زمین خانگی خود و با امتیاز میزبانی باید سه امتیاز را کسب کنیم و امیدی زیادی به کسب نتیجه در این بازی داریم. پرسپولیس در ادامه بازی های باکیفیت خود از فصل گذشته در این فصل هم نمایش خوبی داشته و ما علی‌رغم میزبانی کار سختی پیش رو خواهیم داشت. کادرفنی و البته برانکو ایوانکوویچ شرایط مناسبی برای این تیم به وجود آورده اند و ما هیچ ثانیه ای از بازی را نباید از دست بدهیم.

      اما بعد از اتفاقاتی که رخ داد رابطه شما و آقای برانکو ایوانکوویچ نیز خیلی مناسب شده است و کاملا با یکدیگر هماهنگ شده‌اید.

خدا وکیلی من قبل از آنکه حرف‌های برانکو را بخوانم درباره ایشان صحبت کردم و الان هم می‌گویم که به این مربی علاقه دارم. اگر هم از او تعریف می‌کنم از سر اعتقادم به رفتار و عملکرد او است وگرنه من مثل برخی‌ها دنبال شو بازی کردن و دستیار شدن نیستم و قرار نیست دستیار برانکو شوم. شما بروید در فضای مجازی جست‌وجو کنید و ببینید برخی‌ها درباره من چه تعاریفی می‌کردند و بعد چگونه حرف‌های‌شان عوض شد. فیلم صحبت‌های آنها درباره من در فضای مجازی هست. ولی مطمئن باشید من اگر از برانکو تعریف می‌کنم دنبال منافع خودم نیستم و این مربی را قبول دارم.

      برای ما هم جالب است که آقای قلعه‌نوعی که همواره مخالفت خود را با انتخاب و حضور مربیان خارجی اعلام می کرد و نسبت به مربیان چشم آبی و رنگی موضع داشت چطور اکنون با برانکو رفاقت نزدیک دارد.

منظور من از مربیان خارجی کاملا مشخص است. من هر مشکلی که داشته باشم دشمن منافع کشورم و فوتبال آن نیستم. من در مساله برانکو و کی روش نیز گفتم که حق کاملا با آقای برانکو است و از هر کارشناسی نیز بپرسید همین مساله را می گوید. ما همه حامی تیم ملی هستیم و موفقیت آن برای ما از هر چیزی مهم تر است. آقایان همان پروسه‌ای که علیه قلعه‌نوعی به کار بردند، این بار می‌خواهند بر سر برانکو پیاده کنند. پروژه امروز زمین زدن برانکوست. آنها چیزی گیر نیاورده‌اند، اکنون گیر داده‌اند به برانکو. اما مسلما اکنون فوتبالدوستان گول این افراد و میکروفن شان را نمی خورند. من بارها با برانکو جلسه داشته ام و صحبت کرده ایم و مطمئن هستم او همانطور که 10 سال قبل به فوتبال کشورمان خدمت کرد اکنون نیز ثمره پرباری برای فوتبال ما خواهد داشت.

      اما به طور کلی در ورزش ما به گونه‌ای رفتار می‌شود که یک مربی تنها در صورت موفقیت می‌تواند اطمینان کاری داشته باشد. نمونه آن را دوست صمیمی شما آقای محمد بنا این روزها تجربه می‌کنند. بعد از موفقیت در المپیک لندن و تعاریف زیادی که می‌شد اکنون با ناکامی در ریو هجمه‌ها نسبت به او افزایش یافته.

حالا خیلی‌ها به حرف‌های چند سال قبل من رسیده‌اند. امروز محمد بنا از ورزش می‌رود چون عضو هیچ باند و دسته‌ای نیست. در این ورزش اگر در باند نباشی نابودت می‌کنند. من خوب می‌دانم او بعد از المپیک برزیل چه کشیده است. در ورزش ما دایره‌ای وجود دارد که اگر شما در آن دایره قرار نگیری دمار از روزگارت در می‌آورند. محمد بنا در آن دایره قرار نداشت. محمد بنا مگر آدم کوچکی است که بگذاریم به راحتی از ورزش برود. ببینید با او چه کردند که از عشق خودش به کشتی گذشت و می‌خواهد خداحافظی کند.

      دقیقا رفتاری که با شما بعد از قهرمانی‌های پیاپی در لیگ برتر شد و منتهی به فشار همه جانبه رسانه‌ای شد.

یادتان هست که بعد از جام ملت‌ها همین آدم‌ها با من چه کردند؟ منی که به‌خاطر عشق به کشورم بدون قرارداد کار کردم. همین آقای پیروانی که الان کنار کی‌روش نشسته می‌داند. اینجا برای عده‌ای مهم نیست که عاشق باشی یا نه. فکر می‌کنید گریه‌های بنا بعد از المپیک به‌خاطر این بود که نتوانسته مدال طلا بیاورد؟ نه، او گریه می‌کرد چون نتوانسته بود دل مردم را شاد کند و گریه‌های او به‌خاطر مردمش بود. محمد بنا رفت چون اهل باج دادن نبود.

      در رابطه با بازی این هفته‌تان مقابل پرسپولیس، محمود خوردبین به شدت به میزبانی در زمین اختصاصی‌تان با توجه به امکانات کم و خطری که پیش‌بینی می شود اعتراض کرده‌اند.

هر جا باشد بازی می‌کنیم ولی یک نکته را باید بگویم و آن هم به حسرت من بر می‌گردد. در مملکت ما باید 20 تا ورزشگاه آزادی باشد تا مجبور نشویم به‌خاطر نداشتن زمین چمن بهترین تیم هایمان را به دردسر بیندازیم. محمود خوردبین هم دوست من است و هم پیشکسوت من اما بدانید که ما خبرچین نداریم. دوستان بعد از بازی دوستانه ما با پیکان گفتند ورزشگاه اختصاصی تراکتور امنیت ندارد و من بازی خودشان و تیم ملی را مثال زدم. در ورزشگاه ما دو بازیکن دچار مشکل شدند و ربطی به تماشاچیان نداشت.

      اینکه گفته می‌شود سروش رفیعی در نیم فصل و بعد از پایان خدمت سربازی اش راهی پرسپولیس می‌شود صحت دارد؟

بهتر است کسی که مسوولیت دارد، صحبت کند. به هر حال هر مربی با افکار خودش آدم‌هایش را در زمین می‌چیند. رفیعی بعد از 5 سال که در تیم نظامی فجرسپاسی بازی کرد، در حقش ظلم شد و احتیاج به زمان دارد تا به شرایط ایده‌آل برگردد. او جزو بازیکنانی است که استانداردهای لازم برای حضور در فوتبال اروپا را دارد. البته شاید از تیم ملی خط نخورده باشد و در این مرحله حضور ندارد. با این حال رفیعی با انگیزه تمرین می‌کند. البته به نظر من بازیکنان دیگری در تراکتور بودند که حقشان بود در تیم ملی باشند اما باید به نظر کادرفنی تیم ملی احترام بگذاریم.