یادداشت - هادی طباطبایی

خلاقیت حلقه گمشده تیم‌ملی

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
هادی طباطبایی
نوآوران -

تیم ملی در دیدار اول خود برابر قطر نمایش خوبی به جا نگذاشت اما با برد توانست انتقادات نسبت به عملکرد فنی را کاهش دهد و طرفدارانی که در استادیوم حضور یافته بودند را نیز راضی نگه دارد.

از نظر کیفیت بازی، شاگردان کارلوس کی‌روش نتوانستند عملکرد خوبی از خود بجا بگذارند و در توضیح فنی این مساله نیز باید به ضعف دو بازیکن تیم ملی در این بازی در دو جناح راست و چپ با حضور رامین رضاییان و احسان حاج صفی اشاره کنیم.

 این دو بازیکن که به دلیل دوری از میادین از شرایط مسابقه دور بودند در بازی برابر قطر کیفیت لازم را به نمایش نگذاشتند تا در دیدار دوم نیز کی روش مجبور به تغییر شود و میلاد محمدی جوان و البته لژیوز در فوتبال روسیه را جایگزین کاپیتان دوم سپاهان کند.

تیم ملی در این بازی از وجود بازیکنی تعیین کننده و موثر که توانایی زیبا کردن بازی را داشته باشد و طراحی حملات ایران را برعهده گیرد نیز فقیر بود و خط هافبک تیم ملی خلاقیت لازم برای بازی‌سازی را نداشت.

 کارلوس کی‌روش می توانست در پستی که اشکان دژاگه بازی می‌کرد بازیکن خلاقی را به کار گیرد تا با بازی‌سازی این بازیکن نمایش تیم ملی جذاب‌تر به پایان برسد.

 این ضعف باعث شده بود تا تیم ملی از وجود بازیکنی که موقعیت مناسب برای سردار آزمون نیز ایجاد کند محروم باشیم.

در خصوص دعوایی که در میانه بازی اتفاق افتاد به نظر می‌‌آمد که ابتدا ما سعی کرده بودیم مردم را تهییج کنیم اما انگار خود بازیکنان بیشتر تهییج شده بودند. اعضای تیم ملی و بازیکنان باید تمرکز کامل را روی این موضوع قرار می‌دادند و کنترل لازم را در این رابطه می‌داشتند.

در مورد دیدار دوم تیم ملی برابر چین نیز ایران با همان استراتژی ای که در 5 سال حضور کارلوس کی‌روش داشته مبتنی بر ضدحملات در شن‌یانگ ظاهر شد.

 شاگردان کارلوس کی‌روش در بازی‌های خارج از خانه به شیوه‌ای بازی می‌کنند که فضا را از تیم حریف بگیرند و اگر فرصتی داشته باشند از ضد حمله استفاده کنند و مبتنی بر تک حمله‌ها به نتیجه برسند.

 چین البته برخلاف سال‌های گذشته تیم خطرناکی مقابل ایران نشان نداد اما اصرار ایران بر استراتژی خود و تفکر این تیم برای کسب حداقل امتیاز باعث شد تا علیرغم عملکرد بهتر نسبت به دیدار برابر قطر، آنها برابر چین به موفقیت بزرگی دست نیابند و در نهایت در روزی که کره جنوبی متوقف شده بود با یک امتیاز در جایگاه دوم حضور یابند.

 البته خط دفاعی تیم ملی در این بازی با حضور مرتضی پورعلی گنجی عنصر سرعت را نیز به مولفه خود اضافه کرده بود تا در صورت حمله خطرناک حریف این مدافع بتواند پوشش لازم را در این رابطه بدهد و رضاییان نیز نسبت به دیدار قبلی عملکرد بهتری از خود به جای گذاشت و در چند مرحله نیز ارسال‌های او می‌توانست تیم ملی را به موفقیت برساند.

با این حال حضور مسعود شجاعی نشان داد که عنصر خلاقیت می‌تواند به تیم ملی کمک کند و همانطور که دیدید این بازیکن باتجربه علیرغم انتقاداتی که او می‌شود در چند صحنه شرایط خوبی برای حمله‌وران ایران ایجاد کرد.