گفت‌وگوی «نوآوران» با داور ایرانی فینال المپیک ریو

علیرضا فغانی: قضاوت در دربی برایم افتخار نیست

در حالی که تیم ملی امید نتوانست جواز صعود به المپیک را کسب کند، فوتبال ایران در این رقابت ها نماینده شایسته ای داشت و علیرضا فغانی موفق شد فینال این بازی ها را قضاوت کند. او و تیم داوری اش متشکل از رضا سخندان و محمدرضا منصوری در این رقابت ها سه بازی را سوت زدند که قضاوت دیدار آلمان، مکزیک و برزیل ،دانمارک در مراحل مقدماتی و البته در نهایت اوج کار او در فینال المپیک با قضاوت بین تیم های برزیل- آلمان همراه بود.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
علیرضا فغانی: قضاوت در دربی برایم افتخار نیست
نوآوران -

 با افتخار جامعه داوری فوتبال ایران گفتگویی انجام دادیم که از نظرتان می‌گذرانیم.

         کمتر کسی فکر می‌کرد فینال این رقابت‌ها به شما سپرده شود، خودتان چنین تصوری داشتید؟

با توجه به اینکه فینال جام باشگاه های جهان را در سال 2015 قضاوت کرده بودیم، فکر می‌کردیم قضاوت فینال المپیک به داوران دیگری سپرده شود و معمولا هم روال همین است. البته از قبل می دانستیم که عملکرد ما تحت نظر است و هدف‌مان این بود که هر تعداد مسابقه که به ما داده شود خوب قضاوت کنیم و در رده های بالا قرار بگیریم و کارنامه خوبی از خود بر جای بگذاریم. نهایتا ما در تمرینات خوب ظاهر شدیم و عملکردمان در دو مسابقه ای که قضاوت کردیم خوب بود که داوری دیدار فینال را به گروه داوری ما دادند. می‌دانستیم که این مسابقه سخت تر و حساس تر از دو مسابقه قبلی است که در برزیل قضاوت کرده ایم و اگر اتفاقی می افتاد و اشتباهی صورت می گرفت به هر شکل حساسیت بیشتری روی آن بود اما ما از نظر بدنی و فکری خودمان را آماده کرده بودیم و سعی داشتیم که استرس مان را هم کنترل کنیم.

         قضاوت خوبی هم داشتید و آلمانی‌ها در رسانه های خود نیز باوجود شکست موضعی نسبت به شما نداشتند.

نگاه آنها به داوری مثل کشور ما نیست و طور دیگری به قضیه نگاه می کنند. اگر اشتباه کوچکی در طول بازی داشته باشی و یا حتی اشتباهی که تاثیرگذار باشد جنجال به پا نمی‌شود چون می‌دانند حتی اگر اشتباهی هم صورت گرفته باشد به هیچ وجه نتیجه بازی تغییر نمی‌کند.

         آقای فغانی یک سوال صریح؛ چرا برخی اعتقاد دارند نوع قضاوت شما در داخل و بازی های بین المللی متفاوت است؟

به هر حال هر حرفی ممکن است زده شود و تا جایی که یک حرف معقول باشد به آن پاسخ می‌دهیم، گاهی برخی از حرف ها به ما کمک هم می‌کند. ما به همان اندازه که برای داوری بازی های خارجی نیرو و انرژی می گذاریم برای قضاوت بازی های داخلی هم به کار می بندیم، به این هم که در این مورد چه قضاوتی می شود کاری نداریم.

         در دیدارهای المپیک البته مربی و بازیکن هم حرفه ای تر با داور برخورد می‌کنند.

همیشه گفته ام خیلی از مدیران، مربیان و تماشاگران ما نتیجه گرا هستند و به دنبال لذت بردن از فوتبال نیستند. اما در فوتبال حرفه ای و در این سطح، تماشاگر بیشتر به دنبال لذت بردن از فوتبال است و برد و باخت آنقدر اهمیت ندارد که دیدن فوتبال زیبا مهم است، به خاطر این است که حتی وقتی تیم شان می بازد تیم را تشویق می کنند و ابراز احساسات می کنند و بازی در جوی دوستانه تمام می شود. البته نه اینکه آنجا مشکلی پیش نیاید اما خیلی معدود است. آنها بعد از باخت هم به حریف و تماشاگر و داور احترام می گذارند. امیدوارم اینجا هم جوی حاکم شود که بیشتر بخواهیم از فوتبال لذت ببریم و این‌طور نباشد که صرفا نتیجه گرا باشیم.

         چه زمانی متوجه شدید که قضاوت فینال را به شما داده اند؟

دو روز قبل از مسابقه، هرچند جزو کاندیدا برای قضاوت فینال بودیم اما فکر می کردیم شانس قضاوت به داوران جدید داده شود، اما این اتفاق افتاد و این افتخار نصیب ما باشد و این وظیفه سنگین به دوش ما گذاشته شد.

         بعد از 3 فینال معتبر اکنون سقف آرزوی‌تان حتما قضاوت فینال جام جهانی است؟

گرچه المپیک یکی از معتبرترین مسابقات دنیاست اما قطعا جام جهانی برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است و از اول هم هدف اصلی‌مان قضاوت فینال جام جهانی بود که در طول این مسیر، فینال المپیک را هم تجربه کردیم. باید همین روند را حفظ کنیم که به امید خدا در جام جهانی با یک تیم کامل حضور داشته باشیم.

         اکنون با قضاوت‌هایی که شما داشتید خیلی‌ها معتقدند دیدار داربی را نیز شما سوت خواهید زد.

دو داربی را قضاوت کرده ام یکی همان بازی که پرسپولیس عقب بود و بعد با گل های ایمون زاید سه بر 2 برنده شد و یکی هم داربی 78 که مساوی به پایان رسید. خیلی‌ها می‌گویند و شنیده‌ام که قضاوت دربی پاداش حضور فغانی در فینال المپیک که این اصلا برایم خوشایند نیست. مگر دربی چیست، شاید برخی حضور در آن را افتخار می‌دانند اما من اصلا اینطور فکر نمی‌کنم و سوت زدن در دربی برایم افتخار نیست. این مسابقه درست مثل سایر بازی هاست، من همان اندازه که برای یک دیدار در لیگ یک ارزش قائل می شوم به دربی هم همین اهمیت را می دهم. برای من واقعا این بازی با سایر بازی ها فرقی نمی‌کند. متاسفانه آنقدر حساسیت های این بازی را زیاد کرده اند که از لذت آن کاسته شده است.

         حالا اینکه برای این مسابقه داور خارجی می آورند تصمیم درستی است؟

معتقدم با جوی که وجود دارد و حساسیت زیادی که برای داربی درست می شود همان بهتر که داور خارجی بیاورند. من ترجیح می دهم داور این مسابقه ایرانی نباشد، ضمن اینکه مثلا در عربستان، قطر و هم خیلی پیش می‌آید که داور خارجی برای بازی های شان می آورند و این به معنای این نیست که داوران خودشان توانمندی لازم را ندارند بلکه به خاطر حساسیت بازی هاست و دلائلی که خیلی هم فوتبالی نیست. اینکه یک داور خارجی بیاید و شب بعد از مسابقه پرواز کند و برود خیلی بهتر از این است که یک داور ایرانی، دو ماه، شش ماه و یا حتی یک سال درگیر حاشیه های پس از داربی باشد.