گفت‌وگوی «نوآوران» با دروازه بان تیم ملی

بیرانوند: می‌خواهم همچنان شماره یک تیم ملی باشم

علیرضا بیرانوند با تغییری عجیب در این فصل راهی پرسپولیس شد و در اولین گام دو ادعای جالب توجه کرد. او مدعی شد می خواهد حداقل 10 سال در جمع سرخپوشان حضور داشته باشد و البته در این فصل به دنبال شماره یک شدن در تیم ملی است. او حالا دروازه‌بان ثابت تیم ملی است و با این عنوان به تمرینات و مسابقات پرسپولیس باز گشت.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بیرانوند
نوآوران -

این اتفاق اعتماد بنفس بیرانوند را بالاتر برده و اگر دچار غرور نشود در نهایت اتفاقات خوبی برای پرسپولیس در لیگ برتر خواهد افتاد. از سوی دیگر بسته ماندن دروازه تیم ملی در دو بازی مهم اخیرش هم نکته مثبتی است که می‌تواند روی عملکرد بیرانوند در بازی‌های پرسپولیس طی این ماه تاثیر‌گذار باشد. او با عملکرد خود در بازی با تراکتورسازی موفق شد دروازه این تیم را بسته نگه دارد و هم اکنون خود را مهیای جدال سخت برابر استقلال می‌کند. او در گفت‌وگو با نوآوران درباره شرایط اخیرش صحبت کرده که در ادامه می‌خوانید.

   دو بازی تیم ملی در مسیر انتخابی جام جهانی به پایان رسید و دیدار با چین البته با انتقاداتی همراه بود. شرایط تیم ملی را چطور ارزیابی می کنی؟

بازی خوبی به نمایش گذاشتیم و در حالی که می‌توانستیم سه امتیاز این بازی را بگیریم اما این اتفاق رخ نداد. فرصت‌های خوبی روی دروازه حریف خلق کردیم که این فرصت‌ها به گل تبدیل نشد. البته چینی‌ها هم تیم بسیار خوبی نشان دادند. آنها در دیدار مقابل کره و به میزبانی کره سه بر دو شکست خوردند. در حالی که در دقایق پایانی حتی می‌توانستند بازی را به تساوی بکشند. با این حال فکر می‌کنم که ما بازی بهتری مقابل چین به نمایش گذاشتیم.

   برخی از بازیکنان معتقد بودند که شرایط جوی چین روی عملکرد آنها در چین تاثیرگزار بوده است.

بدون شک تاثیر زیادی در عملکرد بازیکنان داشت. هوا رطوبت بالایی داشت و بسیار گرم بود. چینی‌ها هم 30 ‌دقیقه قبل از آغاز بازی و همینطور در بین دو نیمه زمین را آبیاری کردند که این موضوع باعث شد زمین بسیار نرم شود و سرعت بازی را بگیرد.

   با این شرایط امیدوارید در دو بازی سخت آتی نتیجه لازم را کسب کنید؟ ازبکستان تیم قدرتمندی نشان داده و کره جنوبی هم می خواهد به عنوان تیم اول صعود خود را به جام جهانی قطعی کند.

بازی سختی مقابل ازبکستان پیش‌رو داریم. این دو بازی حکم مرگ و زندگی را برای ما دارد. بازی در تاشکند با توجه به اینکه میهمان هستیم برای ما سخت خواهد بود ولی ما فقط برای کسب سه امتیاز به میدان می‌رویم. می‌دانیم که حریفان ما هم وقتی به تهران می‌آیند و مقابل ما بازی می‌کنند کار سختی پیش‌رو دارند.

   برخلاف همیشه اما حامیان تیم ملی در این مقطع کم نیستند و شرایط خوبی از نظر امکانات برای بازیکنان و کادرفنی مهیا شده است.

در دو بازی گذشته مسوولان وزارت ورزش و جوانان، دولت و همینطور فدراسیون فوتبال حمایت‌های بسیار خوبی از تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران انجام دادند. به طور مثال یک هواپیمای اختصاصی را در اختیار تیم‌ ‌ملی قرار دادند تا تیم‌ ‌ملی به راحتی سفرهایش را انجام بدهد. همین موضوع باعث شد تا ما سفر راحتی را به چین داشته باشیم و در بازگشت هم بدون کوچکترین خستگی خودمان را آماده حضور در ترکیب تیم‌های باشگاهی‌مان کنیم.

   البته در کنار رسیدن به تیم ملی یک رکورد جالب توجه هم نصیب خودت کردی. هفتمین بازی ملی و 6 بار در این میان دروازه‌ات بسته نگه داشته شده است.

با کمک خدا و تلاش‌هایی که انجام دادم توانستم در 6 بازی تیم‌ ‌ملی کلین‌شیت کنم. این واقعا برای من بسیار خوشایند است. واقعا زحمت کشیدم و تمرینات سختی را پشت سر گذاشتم تا بتوانم به این موفقیت برسم. خوشحالم که آقای کی‌روش به من اعتماد کرد تا بتوانم به این موفقیت برسم. مطمئن باشید در بازی‌های آینده هم اگر صلاح بدانند و من بازی کنم تلاشم را می‌کنم تا برای تیم‌ ‌ملی کشورم مفید باشم و جواب اعتماد کی‌روش را بدهم. اصلا دوست ندارم شماره یک تیم‌ ‌ملی که به سختی به دست آورده‌ام را از دست بدهم و تمام توانم را به کار خواهم گرفت تا همچنان شماره یک باقی بمانم.

   در تبریز هم شرایط سختی را پشت سر گذاشتید و اکنون دو بازی حساس و می توان گفت سرنوشت ساز برابر استقلال و سپاهان پیش رو دارید.

اهداف بزرگی در سر دارم و به همین منظور اکنون تمرکزم را فقط برای این تیم می‌گذارم. درست است که بازی سختی را برابر تراکتورسازی انجام دادیم اما از این به بعد باید تمرکزمان معطوف به دربی باشد. من هم از این قضیه مستثنی نیستم و مطمئنا با تمرکز کامل در تمرینات پرسپولیس شرکت می‌کنم. ما دو بازی بسیار حساس پیش‌رو داریم. اگر می‌خواهیم قهرمان شویم باید در این سه بازی به پیروزی برسیم. ما یک بازی بسیار سخت و حساس در تبریز پشت سر گذاشتیم که از همان ابتدا برای پیروزی رفته بودیم اما شرایط چندان مناسب نبود و این تک امتیاز هم نمی تواند چندان برای ما بد باشد. با این حال اکنون ما تمام تمرکزمان را روی ادامه رقابت ها گذاشته ایم و مطمئنا برای کسب سه امتیاز به میدان خواهیم رفت. هیچ فرقی نمی‌کند که مقابل چه تیمی بازی می‌کنیم. چیزی که برای‌مان اهمیت دارد این است که برای پیروزی بازی کنیم.