جنگ، فوتبال و البته تعصب

بفرمایید دربی

پرسپولیس و استقلال در حالی فردا داربی هشتاد و سوم را برگزار خواهند کرد که تصور می شود این دیدار جذاب‌تر و دیدنی‌تر از شرایط قبلی دو تیم باشد. جایی که پرسپولیس برای ادامه صدرنشینی و شاگردان منصوریان برای اولین پیروزی در لیگ مقابل یکدیگر صف آرایی خواهند کرد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
بفرمایید دربی
نوآوران -

در سمت مقابل نیز برانکو ایوانکوویچ به عنوان یکه تاز دربی با 2 برد و یک تساوی در سه جدالی که در این رقابت پشت سر گذاشته، تنها یک گام با رکوردشکنی و کسب عنوان پرافتخارترین سرمربی دربی فاصله دارد و نمی خواهد اکنون که تیمش صدرنشینی را در اختیار دارد، فرصت مناسب را از دست دهد.

از بازیکنان تاثیرگزار دو تیم می توان به مهدی رحمتی، کاوه رضایی، بختیار رحمانی و خسرو حیدری در استقلال اشاره کرد و در جمع سرخپوشان نیز علیرضا بیرانوند، مهدی طارمی، محسن مسلمان و سیدجلال حسینی می توانند شرایط مناسبی برای تیم خود ایجاد کنند.

مهدی رحمتی که روزگاری عنوان برترین دروازه بان داربی را به خود اختصاص داده بود با توجه به نتایجی که در چند داربی اخیر رقم خورده، جایگاه خود را در خطر می بیند و این در شرایطی است که علیرضا بیرانوند اکنون به عنوان دروازه بان شماره یک تیم ملی و پرسپولیس رکورد رشک برانگیز 4 دیدار همراه با پیروزی و بدون گل خورده را مقابل استقلال در کارنامه اش دارد.

مهدی طارمی نیز با 3 گل زده، یک پاس گل و یک پنالتی برترین بازیکن فعلی حاضر در داربی هشتاد و سوم محسوب می شود که باوجود دوری از آمادگی 100 در صدی برانکو و هواداران پرسپولیس همچنان امیدوار به درخشش او هستند. کاوه رضایی اما در سمت مقابل با توجه به حواشی ابتدای فصل و صحبت هایی که در رابطه با حضورش در جمع پرسپولیس شنیده می شد، ترجیح داد پیراهن آبی را برتن کند و اکنون به دنبال این است تا شایستگی های خود را مقابل برانکو و مدیران پرسپولیس به اثبات برساند، هر چند او مقابل خط دفاعی حریف که اکنون محکم ترین سد دفاعی لیگ نیز شناخته می‌شود کار دشواری پیش رو خواهد داشت.

ترکیب احتمالی پرسپولیس: علیرضا بیرانوند، محمد انصاری، سیدجلال حسینی، محسن ربیع خواه، حسین ماهینی، کمال کامیابی نیا، محسن مسلمان، فرشاد احمدزاده، امید عالیشاه، علی علیپور و مهدی طارمی

ترکیب احتمالی استقلال: مهدی رحمتی، هرایر مگویان، وریا غفوری، مجید حسینی، رابسون، امید ابراهیمی، خسرو حیدری، فرشید باقری، کاوه رضایی، فرشید اسماعیلی و بختیار رحمانی


یادداشت حمید ابراهیمی

پروفسور شعبده بازی نمی کند

این بار وضعیت جالبی برای بازی با استقلال پیش آمده و به نظر می‌رسد حتی فرصت زیادی برای پرداختن به پیش‌شهرآورد‌های تکراری نباشد و تا کری‌ها بیاید داغ شود زمان مسابقه فرا رسیده است.

 این وضعیت حتما در خصوص بازیکنان هر دو تیم هم وجود دارد و بعد از تعطیلی به وجود آمده و بازی پرحاشیه با تراکتورسازی حتی در تمرین دیروز پرسپولیس هم هیچ بازیکنی درباره رویارویی با استقلال حرفی نمی‌زد و اتمسفر شهرآورد هنوز در ورزشگاه شهد کاظمی شکل نگرفته بود .

 این وضعیت با در نظر گرفتن اینکه فقط 24 ساعت تا این بازی بزرگ باقی مانده و پرسپولیس، ویژه بودن شرایط را بیشتر نمایان می‌کند.

برانکو ایوانکوویچ با تمام ایرادهایی که می‌شود به شخصیت خارج از زمین فوتبالش در مواجهه با بالادستی‌هایش گرفت در زمین فوتبال از اصول خود عدول نمی‌کند و گام به گام طبق فلسفه کاری خودش

پیش می‌رود.

برای برانکو بازی با استقلال چیزی بیشتر از بازی با گسترش فولاد و سایپا ندارد.

البته که او به اهمیت این بازی برای هواداران و حاشیه‌هایش واقف است اما پیش از بازی این مسابقه را برای خودش و بازیکنانش بیش از حد بزرگ نمی‌کند تا خودش در آن بادکنک خودساخته محو و مسخ شود.

برانکو نگاه حساسیت زایی به این بازی ندارد. مثل همیشه تیمش را تمرین می‌دهد و مثل هفته‌های گذشته نفراتش را برای مقابله با حریف بعدی که طبق قرعه این بار استقلال است و پرطرفدار آماده می‌کند .

 او سه روز قبل از مسابقه تمرین تیمش را بسته اما این کارش مختص شهرآورد نیست و برای تیم‌ها و بازی‌های دیگر هم همین کار را انجام می‌دهد.

او حتی از آنالیزورش نمی‌خواهد که روی نکته‌ای فنی از استقلال تمرکز کرده و به لحاظ تاکتیکی دنبال غافلگیر کردن حریف باشد. در واقع تفاوت برانکو با مردی که آن طرف روی نیمکت آبی‌ها می‌نشیند همین است.

 برانکو دنبال سورپرایز کردن منصوریان نیست و احتمالا حتی به ترکیب قبلی‌اش دست نخواهد زد اما استقلال شرایط متفاوتی دارد.

با در نظر گرفتن این مساله می‌توان به این نکته رسید که شرایط دو تیم قبل از بازی فردا درست شبیه بازی برگشت فصل قبل است که نتیجه بدی برای آبی‌ها داشت.

فروردین ماه همین امسال بود که پرویز مظلومی در بازی مقابل سپاهان (هفته ماقبل شهرآورد) در جریان بازی سه بار تغییر سیستم داد و با استفاده از سیستم‌های 1-3-2-4، 1-4-1-4 و 2-4-4 دنبال گیج کردن برانکو و تیم فنی‌اش بود اما در نهایت خودش سورپرایز شد و همین گیج شدن به او و تیمش لطمه زد.

 هر چند استراتژی مظلومی در آن شهرآورد برگشت اشتباه نبود اما به نظر می‌رسید برای اجرای درست آن استراتژی تیمش را خوب تمرین نداده و آماده نکرده بود ضمن اینکه بعد از گل اول (که خیلی زود خورد و همین هم یک بدشانسی است) برای زدن گل مساوی دچار بدبیاری شد.

آن روز مظلومی با سورپرایزهای خودش به تیمش لطمه زد و با کمی بدشانسی نتیجه ضعیفی گرفت. امروز هم منصوریان همین روش را پیش گرفته و در بازی با ماشین سازی با تغییر سیستم‌های متوالی و تعویض‌های عجیب و غریب دنبال گیج کردن برانکو بود غافل از اینکه پروفسور کار خودش را می‌کند و روی قدرت تیمش بیشتر از نقاط ضعف و قوت حریف تکیه می‌کند، یعنی نه سورپرایز می‌کند و نه غافلگیر می‌شود.

یادداشت آرمن ساروخانیان

منصوریان به دنبال چیست

اگر از علیرضا منصوریان بپرسید، اوضاع استقلال خوب است. او بعد از تساوی مقابل ماشین‌سازی و پنجمین بازی بدون برد در کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد که تیمش برای شهرآورد روز جمعه آماده است. لیدرهای باشگاه هم با سرمربی همنوا هستند و قبل و بعد از بازی بدون توجه به وضعیت تیم او را «تک ستاره فوتبال ایران» می‌خواندند. در عوض هواداران روی سکوها نگران بازی حیثیتی با رقیب سنتی بودند. حق با کدام گروه است؟

بهترین ملاک قضاوت زبان فوتبال است؛ نشانه‌هایی که معمولا خطا نمی‌کنند. منصوریان هم که با استفاده از جلیقه‌های GPS علاقه‌اش به آمار و ارقام را نشان داده، بعید است این نشانه‌ها را نبیند و نشناسد، ولی در اعلام موضع رسمی‌اش نمی‌تواند به ضعف‌ها و مشکلات تیم اشاره کند. او بهتر از هر کسی شرایط بحرانی تیمش را می‌داند.استقلال نمونه تیمی است که کنترل وضعیت آن از دست سرمربی خارج شده. منصوریان می‌داند که تیمش مشکل دارد، ولی راهی برای حل آنها پیدا نمی‌کند. استقلال هر پنج بازی‌اش در لیگ برتر را با ترکیب متفاوتی شروع کرده. ترکیب خط دفاع و خط میانی در هر بازی متفاوت است، ولی نه ساختار دفاعی تیم ترمیم شده، نه مسیر گلزنی هموار. این اولین انتقاد جدی به منصوریان است. او در اردوی ارمنستان و بازی‌های دوستانه پیش‌فصل فرصت داشته بازیکنانش را محک بزند و به ترکیب متعادلی برسد. خریدهای تیم هم بر اساس نیازهای فنی تیم بوده. با وجود این رفتار سرمربی استقلال طوری است که انگار تیم را تازه تحویل گرفته. او هر بار تیم را به هم می‌ریزد و با ایده جدیدی به زمین می‌فرستد. حتی تعطیلات یک ماهه هم نتوانست به استقلال برای رسیدن به هماهنگی کمک کند.مربیان فوتبال معمولا ایده تاکتیکی مشخص و آرایشی مورد علاقه‌ دارند. گروه دیگری هم هستند که بر اساس داشته‌های‌شان آرایش و تاکتیک تیم را انتخاب می‌کنند. استقلال منصوریان متعلق به هیچ‌کدام از این دو گروه نیست. او نه با ایده مشخصی پیش می‌رود نه تیمش را بر‌اساس بازیکنان موجود می‌چیند. او آزمون و خطاهایی را شروع کرده که ظاهرا تمام‌شدنی نیستند.

منصوریان تلاش زیادی برای ترمیم ساختار دفاعی تیمش داشته؛ بی‌نتیجه. بعد از استقلال خوزستان و فولاد، استقلال با 7 گل خورده بدترین عملکرد دفاعی لیگ را دارد. خط دفاع مقابل ماشین‌سازی هم با ترکیب جدیدی به زمین رفت. مجید حسینی برای اولین بار در دفاع وسط بازی کرد و مگویان دوباره به دفاع چپ منتقل شد، ولی این ترکیب هم تسلیم شد. انتظار می‌رفت او قبل از داربی ترکیب تیمش را پیدا کرده باشد، ولی بعید است او باز هم آن را تغییر ندهد. او در این شرایط سخت ریسک بازی حسینی بی‌تجربه را می‌پذیرد؟ فرشید باقری یکشنبه به ترکیب اصلی برگشته بود، ولی قبل از پایان بازی تعویض شد. منصوریان حاضر می‌شود برای روز جمعه به این هافبک دفاعی‌اش اعتماد کند؟

با گذشت دو ماه از شروع فصل در استقلال هنوز بازیکنان اصلی و ذخیره در هر پست‌ مشخص نیست. اگر از رحمتی بگذریم، کمتر بازیکنی است که موقعیتش در تیم قطعی باشد. مگویان و امید ابراهیمی هم اگر فیکس هستند، ممکن است هر بازی پست متفاوتی داشته باشند. کارآیی بازیکنان باید در تمرین سنجیده شود، ولی منصوریان بازیکنانش را در بازی‌های رسمی محک می‌زند.شهرآورد اما فرصتی برای آزمون و خطا نیست. منصوریان جمعه نباید در انتخاب ترکیب تیمش اشتباه کند. با ناکامی در این بازی هیات‌مدیره هم تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد. مهلت ساختن تیم بعید است بعد از داربی تمدید شود. در آستانه این بازی فعلا نشانه‌ها به زیان استقلال است. او فقط چهار روز برای ساختن یک تیم منسجم و باهدف فرصت دارد.