گفت‌و گوی اختصاصی نوآوران با درخشان به بهانه‌ صعود تیم ملی

صعود 10 پله‌ای نشان از تلاش بازیکنان دارد

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
صعود 10 پله‌ای نشان از تلاش بازیکنان دارد
نوآوران -

سرمربی سابق پرسپولیس درباره شرایط تیم ملی می‌گوید که هنوز به حد ایده‌آل نرسیده است و تیم ملی فقط می‌تواند در آسیا بازی‌های خوبی به نمایش بگذارد. آن هم به خاطر توقفی که تیم‌های آسیایی در بازی‌ها نمایش داده‌اند. درخشان معتقد است که تیم ملی تیمی جوان است و می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد.او همچنین درباره تیم ملی می‌گوید که این تیم ارزش صعود در رنکینگ جهانی را داشته است، چون توانسته بازی‌های مقدماتی خوبی را به نمایش بگذارد. حمید درخشان می‌گوید که لژیونرهای به خاطر نبود در لیگ حرفه‌ای کمک چندانی به صعود 10 پله‌ای ایران نکرده‌اند. او تیم ملی را متکی به بازیکنان جوان می‌داند و آینده خوبی را برای این تیم آرزو می‌کند.

نظر شما درباره صعود10 پله‌ای تیم ملی ایران در جهان چیست؟

مسلما خیلی خوب بازی‌کردیم و ارزش این صعود را داشته‌ایم.  تیم ملی ما در دیدارهای مقدماتی خوب ظاهر شد و این باعث این ارتقا در رنکینگ جهانی شده‌است.  ایران در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی خوب بوده که تونسته حتی در گروه خودش اول باشد و این نشان دهنده آینده خوب تیم ملی خواهد بود.  این صعود نشان‌دهنده این است که تیم ملی بازی‌های خوبی انجام داده با تغییراتی که در تیم ملی شاهد هستیم امیدواریم که این تیم بتواند نتایج خوبی هم در جام‌جهانی کسب کند. نه اینکه برنده بازی باشد، در حدی بازی کند که نشا دهد تیم ملی دچار تحولات خوبی شده است.

تیم ملی را شما چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تیم ملی ما تیمی جوان است. این تیم تفاوت‌های زیادی با تیم‌های قبلی کرده است و بازیکنان ایران در حد یکدیگر هستند، و تفاوت‌هایی از نظر سطح بازی با یکدیگر ندارند. به همین دلیل تیم ملی یک هویت خوبی پیدا کرده است، تا حدودی هم سرمربی را مطمئن کرده‌اند که اگر بازیکنی مصدوم یا محروم نشود جایگزین برای او خواهد داشت. این امر باعث شده تا تیم ملی بتواند بازی‌ها را با نتایج مطلوب به پایان برساند. این تغییرات رفته رفته با کسب تجربیات بیشتر می‌تواند به حد ایده‌آل بازی‌ها برسد.

بازی‌های اخیر تیم ملی نوید این را می‌دهد که در جام‌جهانی هم خوب بازی کنند؟

تفاوت‌ این بازی‌ها با جام‌جهانی خیلی زیاد است. سطح مقدماتی در حد آسیا است و کیفیت پایین‌تری نیز خواهد داشت ولی در جام‌جهانی هم کیفیت بازی‌ها بسیار بالا است و هم بازیکنان در سطح بالایی خواهند بود. می‌توان گفت فرق این دو بازی‌ها مثل دبستان با دانشگاه است و این اختلاف سطح را در جام جهانی خواهیم داشت. در جام‌جهانی بازی‌ها با لول بالایی صورت می‌گیرد . در بازی‌های مقدماتی همه تیم‌هنا تقریبا هم سطح هم هستند و تفاوت آنچنانی با یکدیگر نخواهند داشت ولی در جام‌جهانی بازی‌ها با لول بالاتری برگزار می‌شود.

این تیم می‌تواند بازهم در رنکینگ جهانی صعودی داشته باشد؟

امیدوارم، چراکه نه، با تلاشی که این بچه‌ها انجام می‌دهند مطمئنا این اتفاق رخ خواهد افتاد ولی باید بدانیم که ما هنوز کیفیت تیم‌ما آنقدر بالا نیست( تیم ملی هنوز در حد ایده‌آل نیست). تیم ملی ما باتوجه به داشته‌هایش به جلو می‌رود ولی هنوز به آن کیفیت نرسیدیم که در جام‌جحهانی بازی‌هایی با نتایج دلخواه به نمایش بگذاریم.

یعنی این تیم هنوز به حد بازی‌های جام جهانی نرسیده است؟

نه، ما فاصله زیادی داریم با به ابر قدرتهای فوتبال برسیم، تیم ملی فقط در حد آسیایی می‌تواند خوب بازی کند. این امر را در نظر داشته باشید که توقف در بین تیم‌های آسیایی باعث درخشش تیم ملی ایران شده است. چون حتی کره هم حتی کره‌ای نبود که تیم ما انتظارش را داشت، این امر درباره تیم‌های دیگر هم صدق می‌کند. می‌توان گفت که تیم ما نسبت به تیم قبلی ملی بهتر شده‌است نه نسبت به تیم‌های دیگر در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی.

ایران لژیونرهای خوبی دارد این بازیکنان می‌توانند تیم ملی را به سطح عالی برسانند؟

این لژیونرهایی که در تیم ملی هستند در حد لیگ حرفه‌ای بازی نمی‌کنند و نمی‌شود انتظاری از آنها داشت. آزمون، عزت‌الهی و جهانبخش تنها لژیونرهایی هستند که در لیگ خوب اروپا بازی می‌کنند ولی باز‌هم در حد حرفه‌ای نیستند. امیدوارم که تیم ملی با این‌ها بتواند سطح بازی‌هایش را بالا ببرد.

آینده تیم ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آرزوی همه مردم این است که تیم ملی شرایط بهتری را داشته باشد، حتی در جام‌جهانی هم بتواند جزو تیم‌های برتر از لحاظ بازی باشد. ما نمی‌خواهیم که تیم ملی تعیین کننده نتیجه رد جام‌جهانی باشد ولی آنقدر خوب بازی کند که همه هواداران از نتیجه بازی‌ها راضی باشند و بدونن که فوتبال ایران رشد داشته است.