سرمربی پرتغالی تیم ملی ثابت کرد که برای تجهیز بهترین تیم آسیا با هیچکس تعارف ندارد

حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج که«توانایی فراهم کردن اردو وبازی تدارکاتی» را ندارند!

مرد پرتغالی نیمکت تیم ملی که با نتایج اخیر خود در مقدماتی جام جهانی و همچنین جهش خیره کننده یوزهای جوانش به رده27رنکینگ فیفا، محبوبیتی کم نظیرنزدافکارعمومی کسب کرده ،حالا باردیگر پیش از فرارسیدن دور تازه اردوها برای بازی حساس با سوریه بطور مشخص به مدیرتیم های ملی و بالاتر از او شخص رییس فدراسیون حمله کرده و ضعف آنها در تامین مقدمات پیروزی را به مردم گزارش کرده است.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
کی روش
نوآوران -

به گزارش نوآوران، بیانیه جدید کارلوس کی روش صبح امروز و پیش از فرارسیدن اردوی بعدی تیم ملی منتشر شد که حاوی نکات مهمی درباره امکانات و ساختار پشتیبانی از تیم است. او که باید با شاگردان جوانش در هفته پایانی آبان ماه به مصاف سوریه چهارامتیازی برود، سعی کرده با بکاربردن واژه های تند، مدیران فدراسیون را از خواب غفلت و جشن پیروزی در سه مسابقه و رسیدن به 10 امتیاز در چهاربازی نخست بیدار کند.

مرد پرتغالی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران که با نتایج اخیر خود در مقدماتی جام جهانی روسیه و همچنین جهش خیره کننده یوزهای جوانش به رده 27 رنکینگ فیفا، محبوبیتی کم نظیر نزد افکارعمومی کسب کرده است، حالا بار دیگر پیش از فرارسیدن دور تازه اردوها برای بازی حساس با سوریه در مالزی بطور مشخص به مدیرتیم های ملی و بالاتر از او شخص رییس فدراسیون حمله کرده و ضعف آنها در تامین مقدمات پیروزی را به مردم گزارش کرده است.

شاید پیش از این تصور می شد کی روش در حمله به مدیران ارشد جدید فدراسیون کمی جانب احتیاط را رعایت می کند و با منحرف کردن طعنه های رسانه ای اش به سمت کفاشیان، به اصطلاح نان به نرخ روز می خورد تا دستمزد نجومی خود را از رییس بموقع دریافت کند(که البته حتی در اینصورت هم کار اشتباهی مرتکب نشده است). اما بیانیه امروز نشان داد که سرمربی سرشناس، هیچ چیز را با ناکامی احتمالی و عدم تجهیز تیم آماده اش برای رویارویی با حریفان عوض نمی کند.

حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج که«توانایی فراهم کردن اردو وبازی تدارکاتی» را ندارند

نوک پیکان انتقادات تازه کی روش به طور مشخصی سمت محمدرضاساکت مدیرتیم های ملی و یک پله بالاتر از او مهدی تاج است که طی چندماه اخیر در مصاحبه های مرتبط مختلف خود حتی یکبار از بیان اقدامات متعدد خود در راه آماده سازی تیم ملی غافل نشده اند. حالا پرسش اینجاست که آنهمه تاکید روی برنامه های آماده سازی کجاست؟

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران این بار با استفاده از ترکیب «تفکر زرنگ خیابانی» بطور کامل به همین تناقض پرداخته است و گفته که این دیدگاه «به دنبال پیدا کردن بهانه‌جویی‌ها و همه‌ گونه توجیهات» است. مطالعه خط به خط نامه تازه کی روش نشان می دهد فدراسیون و مجموعه فعلی ورزش ایران هنوز به این نتیجه نرسیده اند که تیم ملی متحول شده و پرامید فوتبال ایران را برای نخستین صعود پیاپی به جام جهانی و مهمتر از آن صعود تاریخی از دور گروهی جام جهانی حمایت کنند.

فدراسیون فوتبال که جبهه های مختلفی با حامیان مالی و اسپانسرهای خود گشوده است و در بخش درآمدزایی به شدت ضعیف عمل کرده، حالا خود را در چالش تازه ای می بیند. دوراهی انتخاب یک تیم ملی قدرتمند و مجهز برای رقابت در سطح نخست آسیا و یا حضور بعنوان یک تیم معمولی و متوسط که برای صعود به جام جهانی به شانس و اقبال متوسل می شود.

حالا توپ در زمین شخص محمدرضاساکت و البته تاج است. آنها هستند که باید درباره ادعاهای خود در خصوص تامین کلیه نیازهای تیم ملی طی ماه های اخیر صحبت کرده اند و بعد از پیروزی های چندماه گذشته، در فدراسیون جلسه سخنرانی ترتیب داده اند که از محتوای آن بوی خوبی به مشام نمی رسید. اگر حرف و پاسخ و توجیهی (چونان که سرمربی تیم ملی گفت) وجود دارد همین امروز باید اعلام شود وگرنه سکوت ساکت و رفقا و به تعویق انداختن جواب به زمان افتادن آب ها از آسیاب فایده ندارد.

از این لحظه به بعد افکارعمومی هر ناکامی و توقف در روند روبه رشد تیم ملی را متوجه راس هرم فدراسیون می داند که هزینه های سنگینی به همراه خواهد داشت.حالا که وزیر ورزشی هم نیست که تقصیرها را غیرمستقیم و در لفافه به دخالت او نسبت داد.

اگر مشکل مالی و اقتصادی تیم ملی را آزار می دهد، می توان از یکپارچگی و انسجامی که امروز در جامعه برسر حمایت از تیم ملی فوتبال ایجاد شده نهایت بهره را برد و از راه سامانه اختصاصی حمایتهای مردمی از تیم ملی فوتبال (9090) برای ملی پوشان پول جمع اوری کرد.هرچه باشد علاقمندان و طرفداران تیم ملی حاضرند برای سربلندی وسرافرازی تیم ملی و پرچم کشورشان سهم اندک و ناچیز خود را پرداخت کنند اما شاهد چنین معضلاتی در مسیر عزت و پیروزی های بین المللی تیمی که دوستش دارند، نباشند.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پیام جدید خود اینگونه نوشته است: «به خاطر می‌آورید که هدف مان تبدیل غیرممکن به ممکن بود؟ این هدف اکنون دوباره دشوارتر شده است. بار دیگر موفق نشدیم. البته این امر اتفاق جدیدی خارج از زمین در دپارتمان سازمان‌دهی نیست: ما بار دیگر، دوباره و دوباره شکست می‌خوریم.

* ما توانایی این را نداریم که از تیم ملی حمایت کنیم و یک اردوی خوب و حرفه‌ای خارج از کشور را هماهنگ کنیم؛ اردویی که امکانات حرفه‌ای، استاندارد و بین‌المللی داشته باشد.

* ما توانایی این را نداریم که از تیم ملی حمایت کرده و یک بازی دوستانه پیدا کنیم تا بتوانیم بازیکنان جوان خود را توسعه بخشیم و به آن‌ها تجربه بین‌المللی اعطا کنیم. باید بار دیگر عرض کنم که متأسفانه و طبق روال همیشه مسئولیت و تقصیر این اتفاقات با «هیچ‌کس» نخواهد بود.

تفکر زرنگ خیابانی که به دنبال پیدا کردن بهانه‌جویی‌ها و همه‌ گونه توجیهات است، جایگزین ظرفیت و توانایی لازمه برای یافتن راه حلهای مورد نیاز شده است و هرگز فراموش نکنید این‌ها همان افرادی هستند که به دنبال مقصر معرفی کردن دیگرانند. ولی واقعیت نمی‌تواند از ما پنهان بماند: مدیریت خارج از زمین تیم ملی بار دیگر شکست خورد. در آخر اتفاقی که می‌افتد این است که ما تداوم و روند بسیار یکسانی در عدم ارائه راه‌حل‌های مناسب برای حمایت کامل از تیم ملی داریم.

هیچ‌گاه ارزش مدیریت خود را وقتی بهترین امکانات را در اختیار دارید، نسنجید. تحسین و تقدیر شما از یک مدیریت فوق‌العاده تنها باید زمانی صورت گیرد که بتوانیم از همه چیز به نحو احسن بهره‌برداری کنیم.

بازیکنان ما استحقاق بهتر از این‌ها را دارند. تیم ملی ما شایستگی بهتری دارد و هواداران استحقاق خیلی بیشتر از این‌ها را دارند!

دوستان عزیزم! ما به بیشتر از این‌ها نیاز داریم. ما برای حضور در جام جهانی احتیاج بیشتری داریم. ما نیاز به تعهد حرفه‌ای و التزام کامل به هدف و مأموریتی داریم که همان تبدیل کردن غیرممکن به ممکن است: برای اولین بار دومین صعود پیاپی با تیم ملی به جام جهانی و دستیابی به روسیه 2018.»