گفتگوی نوآوران با کاپیتان اسبق تیم ملی:

جدایی من از تیم‌ملی تاوان اشتباهی بود که انجام دادم

هادی عقیلی، بازیکن تیم سپاهان معتقد است حاشیه‌سازی به اشتباهی که در تیم ملی مرتکب شده بود باعث این شد تا از تیم ملی جدا شود و دیگر بازنگردد. او می‌گوید که تیم‌های بزرگ ایران مصرف کننده هستند نه تولید کنند. امیدواریم که به تیم پایه بیشتر رسیدگی کند. عقیلی وقتی که در امیدهای پرسپولیس بود بازی های خوبی به نمایش گذاشت اما تیم بزرگسالان او را نخواست و به سپاهان رفت، بعد از آن پرسپولیس مبالغ زیادی حاضر بود به پردازد تا او به پرسپولیس برود اما قرار دادی که با سپاهان داشت مانع این شد.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
هادی عقیلی
نوآوران -

چرا تیم‌های بزرگ ایران به تیم‌های پایه‌خود اهمیت نمی‌دهند. مثلا خودشما در تیم پایه پرسپولیس بودید ولی بعد به سپاهان رفتید، حتی پول‌های نوجومی پرسپولیس برای دریافت شما نتوانست کاری از پیش ببرد و شما در سپاهان ماندنی بودید. به نظر شما چرا تیم‌های ما اینگونه برخورد می‌کنند با تیم‌های پایه؟

بحثی که کردید درباره تیم‌های پایه ایران متاسفانه در ایران رسیدگی نمی‌شود. چه آن دوران که ما بازی می‌کردیم چه در حال حاضر، به جای اینکه تیم‌های پایه ایران پیشرفت کند در حال پس‌رفت است. در هرجامعه‌ی ، همه اتفاقات به پیشرفت کمک می‌کند اما در ایران این اتفاق رخ نمی‌دهد. وسایل ورزشی در ایران پیشرفت چشم‌گیری داشته است اما زیر ساخت‌ها و سخت افزارهای فوتبال هیچ پیشرفتی نداشته است. مثلا زمان ما مجبور بودیم که در زمین خاکی هم بازی‌کنیم و یا زمان بازی‌های هم خودش یک مساله بود و ما با تمام این سختی‌ها بازی کردیم.

تیم‌های بزرگ ایران مصرف کنند هستند هیچ وقت به تیم‌های پایه خود اکتفا نمی‌کنند، حاضر هستند که بازیکن را میلیاردی بخرند اما از بازیکنان پایه‌ای خود استفاده نکنند.امیدوارم یک روز به این موضوع رسیدگی شود.

شما فکر می‌کردید که از امیدهای پرسپولیس به بزرگسالان این تیم می‌یسید، چه اتفاقی افتاد که این موضوع پیش نیامد؟

من وقتی که جوان بودم به امید پرسپولیس رفتم ، می‌دانی که امید تیمی است بین جوانان و بزرگسالان، بازی‌هایی که ما انجام می‌دادیم علی پروین و مایلی‌کهن حضور داشتندود این امر باعث پیشرفت ما در بازی‌های می‌شد. همیشه این دو نفر زودتر از بازیکنان در ورزشگاه بازیافتی حضور داشتند و بازیکنان را تشویق می‌کردند. اما در حال حاضر این اتفاقات خیلی کم پیش می‌آید. به خاطر همین است که  فوتبال ایران هیچ پیشرفتی نداشته است.

چرا از تیم ملی دور شدید؟

من اشتباهی کردم که این اشتباه باعث جدایی من از تیم ملی شد، گاهی یک‌سری اشتباهات هستند که تاوان دارد و جدایی من با آن همه حاشیه تاوان اشتباهم بود. برخی‌های معتقد هستند که هر اشتباهی قابل جبران است ولی این‌طور نیست. اگر آن زمان که من از تیم ملی جدا شدم آن اتفاقات و حاشیه‌ها به جوجود نمی‌آمد شاید بازمی‌گشتم. ولی این اتفاقات باعث شد که دیگر فکر بازگشت به تیم ملی را هم نکنم.

تیم ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تیم ملی ایران در بازی‌های اول خود خیلی بد بازی کرد مخصوصا مقابل قطر در ایران به جای اینکه در زمین خودی بتواند خوب بازی کند بد بازی کرد، گل‌ اول ایران در این بازی باعث شد که حاشیه‌ تیم قطر بهم بریزد و ایران به گل دوم دست یابد. در بازی مقابل چین هم ایران بازی بدی را به نمایش گذاشت و این امر باعث تساوی مقابل این تیم شد. ولی از بازی ازبکستان ایران بازی‌های خوبی را به نمایش گذاشت. و درصد مالکیت توپ بازی ازبکستان و کره خوب بود. ایران مقابل کره موقعیت‌های زیادی داشت که نتوانست از این موقعیت‌های استفاده کنند و گل‌های بیشتری را به کره بزند. امیدوارم که تیم ‌ملی در راه صعود به جام‌جهانی موفق شود.


خبرنگار: مونا ربیعیان